Коментарът е написан многословно и звучи убедително. Само дето не отговаря на истината. Като се тръгне от там, че ПМС се издава на основание ал.1 /само!/ от чл. 244 на КТ и се завърши с това, че работна заплата не означава основна работна заплата.
Друг въпрос е, че когато някой пише закон, постановление или друг нормативен акт, би трябвало да конкретизира термините, които ползва в съответствие със наименованията на същите неща, ползвани в други норми.
Според мен "работна заплата" е по-скоро "брутна работна заплата", но както написах и по-горе - нямам нерви, за да сключвам ТД с основна заплата под МРЗ.
Ето ви цитати за размисъл.
Цитат от Държавен вестник, брой 103, от дата 4.12.2020:
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 331 ОТ 26 НОЕМВРИ 2020 Г.
за определяне размера на минималната работна заплата за страната
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ ПОСТАНОВИ:
Член единствен. (1) Определя от 1 януари 2021 г. размер на минималната месечна работна заплата за страната 650 лв. и на минималната часова работна заплата 3,92 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.
(2) Размерът на минималната месечна работна заплата по ал. 1 се определя за пълен работен месец.
Преходни и заключителни разпоредби
….
§ 5. Постановлението се приема на основание чл. 244, т. 1 от Кодекса на труда.
§ 6. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2021 г.
Цитат от КТ:
Чл. 244. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Министерският съвет определя:
1. минималната работна заплата за страната;
2. видовете и минималните размери на допълнителните трудови възнаграждения и на обезщетенията по трудовото правоотношение, доколкото не са определени с този кодекс