Декларира ли се ДУК в ТД на НАП с уведомление по чл 62

09.05.2012, 12:51 26157 21
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.05.2012, 12:51
Публикации: 38 / 0
Декларира ли се ДУК в ТД на НАП с уведомление по чл 62 .
#1 | 09.05.2012, 12:51
МамаБожка
Декларира ли се ДУК в ТД на НАП с уведомление по чл 62 .
не
#2 | 09.05.2012, 13:01
Публикации: 38 / 0
Подава ли се декларация за регистрация както подават самоосигуряващите се лица при започване на дейност - ОКд - 5 ?
#3 | 09.05.2012, 13:05
Публикации: 38 / 0
Формуляра същият като на самоосигуряващите се лица ли е ?
#4 | 09.05.2012, 13:10
МамаБожка
Като самоосигуряващ се СОЛ – да, по ДУ не,  ОКД5 няма място при ДУ….но се подава Д1, от която е видна датата от която следва да се внасят осигуровки… това всъщност е и датата на възлагането на управлението при решението на ОС
#5 | 09.05.2012, 13:12
Публикации: 537 / 19
Подава ли се декларация за регистрация както подават самоосигуряващите се лица при започване на дейност - ОКд - 5 ?

Деклрация Окд5 не е за "започване на дейност", а е за регистрация на самоосигуряващо се лице.
За ДУК единственото, което се подава е декларация обр. 1 всеки месец.
Успешен ден!  :thumbup:
#6 | 09.05.2012, 13:29
Публикации: 31 / 2
Деклрация Окд5 не е за "започване на дейност", а е за регистрация на самоосигуряващо се лице.


Ами и така не е съвсем правилно казано, струва ми се:

2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 83 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 17 от 2008 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. Декларация за прекъсване на дейността не се подава за периодите по чл. 9, ал. 2, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване.

Аз го разбирам, че лицето вече е получило част от белезите на самоосигуряващите се лица - в случая е регистрано в търговския регистър като собственик на ЕООД. И с въпросната декларация окд - 5 декларира наличието на другото необходимо условие - извършването на самата дейност, за която е вече предварително регистрирано по съответния законов ред. Така че според мен г-жа Петрова не се е изразила съвсем неточно.

Освен това смятам, че за да посъветваме каквото и да било г-жа Петрова, трява да сме наясно дали изобщо въпросното лице е само управител или е и управител.
#7 | 09.05.2012, 13:36
Публикации: 537 / 19
При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. Декларация за прекъсване на дейността не се подава за периодите по чл. 9, ал. 2, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване.

Ами и така не е съвсем правилно казано, струва ми се.
Има разлика между "трудова дейност" на самоосигуряващото се лице и "започване на дейност на самото предприятие". ;)
#8 | 09.05.2012, 13:40
Публикации: 31 / 2
Правилно или неправилно, това е текстът от наредбата. И той не се отнася за дейността на предпирятието. Не разбрах, защо я спомена
#9 | 09.05.2012, 13:42
Публикации: 537 / 19
Правилно или неправилно, това е текстът от наредбата. И той не се отнася за дейността на предпирятието. Не разбрах, защо я спомена

Четене между редовете и всичко се разбира ;)
#10 | 03.07.2014, 14:28
Публикации: 61 / 3
Да се включа по темата - Търговец започва работа с нова фирма ООД /в която е и съдружник/ 7,2013 и пуска ОКД3 за СОЛ, но  от 8,2013 почва в същата фирма на трудов договор с заплата над максимума.От 01,07,2014 -трудовият договор му се прекъсва поради спиране на работата по проекта.Питане- да  го пренасоча ли към Управител на фирмата /както се и води в ТР/ с праг 434 лв  за дейността и код 10 или да го оставя като СОЛ? Питам ,защото не съм подавала ново заявление че, прекъсва самоосигуряването през м.8,2013,а подадох Трудовият му договор с Увд.по чл.62.,а сега ще подам и прекъсването на Тр.договор.
Предварително благодаря.
#11 | 03.07.2014, 14:35
Публикации: 7237 / 1082
1. Защо е било нужно да се прекъсва самоосигуряването?
2. Има ли сключен ДУ или ТД за управител?
3. Ще продължава ли да работи във фирмата и какво ще върши - управленска дейност, друга дейност или и двете?

Мисля, че сама ще стигнете до отговора.
#12 | 03.07.2014, 14:46
Публикации: 61 / 3
Самоосигуряването е прекъснато,поради подписване на Трудов договор за друга дейноств същата фирма  с заплата над 2400лв,а за сегашният избор на дейност - аз/счети/ се чудя , дали да си остане Управител/по ТР/ и СОЛ или само Управител на минамлният праг по дейността и дали трябва да подавам нещо в НАП.
Пак благодаря  :wink1:
#13 | 03.07.2014, 16:14
Публикации: 7237 / 1082
Каква е разликата между Управител/по ТР/ и СОЛ или само Управител на минамлният праг? Този съдружник как управлява - по силата на дружествения договор или по силата на договор за управление? Или по ТД за управител? И трите са възможни. Изборът се прави от общото събрание на съдружниците, а не от счетоводителя. Вида на осигуряването е според направения избор. Дали се подава нещо в НАП /декларация ОКД5, уведомление по чл. 62, .../, зависи от вида на осигуряването и от подписаните договори.

ПП За мен решението СОЛ е най-разумно, но все пак не съм наясно с фактите.
#14 | 06.07.2014, 19:14
Публикации: 61 / 3
Благодаря отново ....отговорността какъв да бъде в дружеството управителя, оставиха на мен/счети/ и затова питам.Когата фирмата започна дейност, подадох ОКД5 и един месец е бил СОЛ..след това премина на Трудов договор и не съм подавала спиране на дейност , поради това се чудех дали да остане СОЛ ири по ДУК.Прецених ,че по Договор за управление на мин.праг е почти равен по сума на СОЛ и ще го ставя по ДУК.Надявам се да е най правилното решение.Междувременно, управителя се разболя и има болничен,тъй че ще отложа прекъсването на Тр.договр и  преназначаването му на ДУК.
#15 | 06.07.2014, 19:38
Публикации: 9662 / 1647
Ако само ще управлява е добре с ДУК / щом предпочитате / . Обаче, ако освен това ще върши и друга работа в дружеството - оставете си го СОЛ, защото в това си качество може да упражнява каквато и да е дейност, свързана с дружеството, включително и да управлява.  :smile1:
#16 | 07.07.2014, 19:45
Публикации: 61 / 3
Да..може би сте права -знам ли какво ще раБоти в бъдеще. Благодаря!
#17 | 02.03.2017, 09:54
Публикации: 98 / 1
Здравейте,

При прекратяване на ДУК следва ли да со подава уведомление някакво към НАП, според Вас?

Благодаря
#18 | 02.03.2017, 09:59
Публикации: 7237 / 1082
Здравейте,

При прекратяване на ДУК следва ли да со подава уведомление някакво към НАП, според Вас?

Благодаря


Ако при сключването на ДУК сте подали някакво уведомление към НАП, сега сигурно трябва да подадете същото.
#19 | 02.03.2017, 10:01
Публикации: 2510 / 285
Х-че, това е нож с 2 остриета :))
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове