Не явяване на работа р подадени документи за телк

15.04.2021, 09:05 2382 6

15.04.2021, 09:05
Публикации: 927 / 28
Здравейте,моля за помощ по следния казус ..
Работник повече от  година е в болнични,комиси и ...  на 09,04,,2021 му свърши болничния и в понеделник трябваше да е на работа но той не се е явява четвърти ден  и работодателя иска да го освободи  . Вчера са го търсили да го питат дали не е в болнични отново или каква е причината да не се явява  а той им казал,че е подал документи пред коисия за ТЕЛК..
Чудя се аз какво да правя,мога ли в тази ситуация да го съкращавам  тази процедура за ТЕЛК прави ли го защитен работник ...изобщо ми е мътна Индия
#1 | 15.04.2021, 09:51
Публикации: 668 / 83
Предполагам за удължаване на болничните е подал документи и сигурно ще му ги дадат.
Изпратете официално писмо за даване на обяснения за неявяване на работа.
До колко е защитен ползвайте декларация по чл.333 да разберете.
#2 | 15.04.2021, 09:55
Публикации: 927 / 28
Да той преди два месеца беше подал молба и Телк му удължеха болничните  ,сега най вероятно подава молба или за болнични или затрудоустрояване  но се чудя дали подаването на тази молба му позволява да не се явява на работа и дали не може да му се наложи дисциплинарно наказание за неявяването на работа
#3 | 15.04.2021, 12:05
Публикации: 9 / 1
Ако го освободите докато тече процедурата по ТЕЛКа може да се окаже, че уволнението е незаконно и да си имате проблеми. Човека със сигурност ще представи болничен или решение, но не се знае на коя бъдеща дата ще бъде. Най-добре е да направите правна консултанция какви възможности имате за действие. Когато представи решението за ТЕЛК ще се наложи да го трудоустроите, да му създадете необходимите условия, да му предложите подходяща длъжност и т.н. Успех!
#4 | 15.04.2021, 16:39
Публикации: 49 / 5
Според мен най-логично в момента е да поискате писмени обяснения, защо не се явява на работа.
Независимо как ще се развие случая в бъдеще, работодателя има право да ги поиска и  е желателно
да ги имате, ако решите да предприемете някакви юридически мерки спрямо работника.
Писмена покана с обратна разписка, по пощата или чрез куриерска фирма.
Дисциплинарно да го освободите, при тези условия в момента, ако има процедура за ТЕЛК-ово решение, смятам че не е удачно. Също, за да имате основание да го освободите дисциплинарно трябва, писмено да сте му отправили забележки,предупреждения за това, че нарушава конкретни вътрешни правила на фирмата или точки описани в длъжностната му характеристика.
Мисля, че ако прочетете КТ, по конкретно раздела - Видове дисциплинарни наказания  (чл.188, чл.189, чл.190 ), ще ви се изяснят някои неща.
Хубав ден!  :wink1:
#5 | 15.04.2021, 16:54
Публикации: 49 / 5
В линка по-долу може да намерите информация и разяснения отнасящи се към чл.333 от КТ, които могат да ви насочат-
https://otgovori.info/zakrila-pri-uvolnenie-na-trudoustroeni/
#6 | 16.04.2021, 11:08
Публикации: 9 / 1
Разсъждавам върху някои варианти за освобождаване, но е необходимо по-запознат от мен да коментира дали е правилно. Единият вариант е на служителя да му се предложи нова длъжност и трудовият договор се сключи с нов изпитателен срок в полза на Работодателя. След като подпише може да се освободи по чл.71 в срока на изпитване. Друга възможност разбира се е ако човека е навършил необходимата възраст за пенсиониране да му се отправи предизвестие по чл.328,ал.10. Дисциплинарното уволение не е подходящо, може да го оспорва. Според мен търсете варианти без много да се набивате за мнение в разни комисии по ТЕЛК и Инспекция по труда. 
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група