Право на отпуск

05.08.2021, 16:33 1381 28
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 05.08.2021, 16:33
Публикации: 113 / 11
t.trifonov66, хм... да кажа какво съм разбрал: Постъпвам на 01.01., работя (без отпуски) до 31.05., примерно, и напускам. Дължат ми обезщетение за 20 дни, така ли?

Да, точно.

Или може да си ползва човека през м.05 например 17 дни.
Ако имаше пропорционалност- няма смисъл от нормата.
Ясно е казано, че придобива право в ПЪЛЕН РАЗМЕР, т.е. годишния размер, а ако е в две години си е пропорционално за първата. Само, ако е в една година, тогава пълния размер дали ще е от 01.01 или от 01.04 - все тая. Важното е да е в една календарна година
#21 | 05.08.2021, 16:34
Публикации: 113 / 11
Еха!!! Ако можеше така …
Всеки месец - в нова фирма. И накрая - обезщетение за 240 дни!!!

Глупости.   Първите 4 месеца от трудовия си стаж, няма как да ги придобивате 100 пъти, възможно е само ВЕДНЪЖ В ЖИВОТА.
#22 | 05.08.2021, 16:34
Публикации: 10217 / 1765
Според Вас трябва да се плати пропорционално, но аз смятам, че трябва да се плати пълния размер .....

Явно не се прави разлика между пълен размер за цялата година и пълен размер за определен период.

#23 | 05.08.2021, 16:36
Публикации: 113 / 11
Явно не се прави разлика между пълен размер за цялата година и пълен размер за определен период.

Напротив.

Вижте кога е въведена ал.3 на чл.155 КТ. Тя уточнява, че и без право на ползване има право на обезщетение, защото някои ТРЗ-та не го разбират.
А цитираната норма има предвид точно - пълен годишен размер.  То не виждам какво разбирате под понятието "непълен размер за определен период".
#24 | 05.08.2021, 16:41
Публикации: 113 / 11
И между другото още от 2001 г. и до днес, точно това се има предвид в тази норма- пълен годишен размер за работника, ако в една и съща година ги направи 8-те първи месеца.
 Значи две хипотези
Прави първите 4 месеца в една календарна година - получава пълен размер за първата година -20 дни.
Прави първите 4 месеца в две календарни години - получава пропорционално за първата.
През изминалите 20г., не знам да се е сменяло тълкуването на нормата.

Тук се пита дали има значение факта, че е постъпило лицето на 01.04, а не на 01.01 например. Според мен, няма значение, защото законодателят не му е отдал значение.
#25 | 05.08.2021, 16:44
Публикации: 3514 / 504
Да, точно.

Или може да си ползва човека през м.05 например 17 дни.
Ако имаше пропорционалност- няма смисъл от нормата.
Ясно е казано, че придобива право в ПЪЛЕН РАЗМЕР, т.е. годишния размер, а ако е в две години си е пропорционално за първата. Само, ако е в една година, тогава пълния размер дали ще е от 01.01 или от 01.04 - все тая. Важното е да е в една календарна година

За реалното ползване - да, може още от 01.01. да си вземе 20 дни, ако му разрешат. Но за обезщетението при напускане...

В наредбата има такъв текст: "За ползуване на платения годишен отпуск за втората и следващите календарни години не се изисква нов 8-месечен трудов стаж, като в тези случаи размерът на отпуска за съответната календарна година се определя пропорционално на трудовия стаж на работника или служителя в това предприятие."

Това как се тълкува? Не е ли именно тази пропорционална част дължимия по 155 КТ отпуск, съответно обезщетение по 224?
#26 | 05.08.2021, 16:53
Публикации: 10217 / 1765
Напротив.

Вижте кога е въведена ал.3 на чл.155 КТ. Тя уточнява, че и без право на ползване има право на обезщетение, защото някои ТРЗ-та не го разбират.

Това е точно така, но тука коментираме правото на ползване.
#27 | 05.08.2021, 23:27
Публикации: 175 / 6
Или може да си ползва човека през м.05 например 17 дни.
За реалното ползване - да, може още от 01.01. да си вземе 20 дни, ако му разрешат. Но за обезщетението при напускане...
Нали затова написах:
Едно лице е работило от 1 януари до 31 март в една фирма, а от 1 април започва в друга. За трите месеца в първата е имало право на 5 дни, но е ползвало 10. Ако работи във втората до края на годината - ще има право на 10 дни, нищо че ще работи 9 месеца.
ама кой да чете?
#28 | 05.08.2021, 23:39
Публикации: 175 / 6
Това е точно така, но тука коментираме правото на ползване.
А за ползването и обезщетението
Чл. 155. (2) При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 4 месеца трудов стаж.
(3) При прекратяване на трудовото правоотношение преди придобиване на 4 месеца трудов стаж работникът или служителят има право на обезщетение за неползван платен годишен отпуск, изчислено по реда на чл. 224, ал. 1.
Също и
Чл. 42. (2) Обезщетение за неизползван платен годишен отпуск по чл. 224 КТ се изплаща и в случаите, когато към датата на прекратяване на трудовото правоотношение работникът и служителят нямат придобито право на отпуск.
(3) Работникът и служителят имат право на парично обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, когато са придобили поне 1 пълен месец трудов стаж. Последният месец при трудов стаж повече от 1 месец се счита за пълен, ако работникът и служителят са прослужили най-малко половината от работните дни на месеца.
(4) Размерът на обезщетението за неизползван платен годишен отпуск по чл. 224, ал. 1 от КТ се определя пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж в предприятието към деня на прекратяването на трудовото правоотношение.
НРВПО

Ето и една стара тема   https://kik-info.com/forum/index.php?topic=18639.0
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група