Освобождаване със заднадата и бременност

17.06.2021, 13:42 376 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.06.2021, 13:42
Публикации: 305 / 5
Назначихме лице по чл.67, ал.1, т.1 от КТ на трудов договор с цел получаане на майчинство, сега ми се обаждат и казват, че бременността е прекъсната спонтанно, не желаят да ползват болнични и настояват да бъде освободено момичето със задна дата. Мога да я освободя от 11.06.2021г.(7 календарни дни назад), но удачно ли е да я освободя по чл.325, ал.1, т.1, при положение, че трудвия договор е сключен с едномесечно предизвестие в ползва и на двете страни, а тя няма отработен един месец, започнала е на 18.05.2021г.?
#1 | 17.06.2021, 13:53
Публикации: 224 / 23
Няма проблем така да я освободите, дори е най-препоръчителният начин от гледна точка на фирмата.
Преди първият болничен има ли поне един работен ден (дори и фиктивно)?
#2 | 17.06.2021, 14:32
Публикации: 305 / 5
То всъщност болничен няма да има, а за май 2021г. има отработени 9 дни, за юни според датата, на която я освободя. Няма право и на борса, така, че не губи,  просто хората искат спокойствие, предвид сучилото се.
Чудя се дали да не преподпишат трудовия договор с 10-дневно предизвестие или да бъде само сключе в полза и на двете страни без предизвестие?
#3 | 17.06.2021, 14:38
Публикации: 3456 / 489
10-дневно предизвестие законно ли е? Или без предизвестие?
#4 | 17.06.2021, 14:40
Публикации: 7570 / 1139
Какво Ви притеснява 325/1/2?
Всеки един ТД може да бъде прекранен на това основание. Стига страните да са "взаимно"съгласни.

ПП А ТД с предизвестие под 30 дни противоречи на КТ
#5 | 17.06.2021, 14:42
Публикации: 79 / 15
Прекратявате договора по взаимно съгласие, без да правите промени в него.
#6 | 17.06.2021, 14:57
Публикации: 305 / 5
Какво Ви притеснява 325/1/2?
Всеки един ТД може да бъде прекранен на това основание. Стига страните да са "взаимно"съгласни.

ПП А ТД с предизвестие под 30 дни противоречи на КТ

Не знаех за 30-те дни, щяхме да извадим очи, вместо да изпишем вежди :blink:
А защо ми препоръчвате да бъде по точка 2 на чл.325, ал.1?

Аз вече подготвих освобождаването по чл. 325, ал.1, т.1, ако смятате, че е коректно да подавам уведомлението в НАП, за да спазим 7 дневния срок?
#7 | 17.06.2021, 15:00
Публикации: 79 / 15
Вярното е чл.325, ал.1, т.1 от КТ. Подавайте уведомлението.
#8 | 17.06.2021, 15:15
Публикации: 305 / 5
Много Ви благодаря! И на всички включили се колеги!
#9 | 17.06.2021, 15:20
Публикации: 7570 / 1139
Какво Ви притеснява 325/1/2?

Да се чете "чл. 325/1/1"
Извинявам се за техническата грешка
#10 | 17.06.2021, 15:47
Публикации: 305 / 5
Да се чете "чл. 325/1/1"
Извинявам се за техническата грешка

Благодаря Ви! :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група