Авансово плащане и плащане по договор

22.07.2021, 15:37 935 14
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.07.2021, 15:37
Публикации: 745 / 19
Имам следния казус и много моля за вашите коментари. Имаме сключен договор с доставчик ,който трябва да ни произведе машина и да я въведе в експлоатация. В договора е уточнено че  сделката ще бъде платена на три етапа 1-50% авансово плащане от стойността ,2-40%  от стойността плащане по договор и доставяне на машината и 3- 10% окончателно плащане .
Така април е получена първата фактура -аванс 50 % на 10,04 и платена на 12,04 всичко е ок . но сега собственика ми носи ВТОРАТА ФАКТУРА  с основание - Второ плащане  от 40%  по Договор за доставка и монтаж на машина с дата 15,07, и на тази дата е доставена машината но не е монтирана.  Тази фактура не е платена ,което мен ме притеснява а и няма намерения да е плаща разбрали са се да му плати само ддсето сега а другия месец останалото .  И понеже излизам на възстановяване  АЗ СМЯТАМ,ЧЕ ТОВА  МОЖЕ ДА СЕ ТЪЛКУВА КАТО АВАНСОВО ПЛАЩАНЕ А ЗА ДА МУ Я ПРИЗНАЯТ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ДДС ТРЯБВА ДА ИМА ПЛАЩАНЕ ...
ПРАВ ЛИ СЪМ ..??
#1 | 22.07.2021, 15:59
Публикации: 3514 / 504
Може да греша, но не съм чувал между фирми (официално) да може да се плаща само ДДС-то. Като някакъв вид частично плащане по втората фактура ли ще е?
#2 | 22.07.2021, 16:02
Публикации: 745 / 19
да частично плаща по втората фактура но сумата е колкото дължимото ддс 
#3 | 22.07.2021, 16:32
Публикации: 745 / 19
Според мен проблема е ,че фактурата не е платена в пет дневния срок дори и в месеца ,ако беше пак щеше да е добре но това е само ,ако се разглежда като фактура за авансово плащане  и смята тели ,че  може да се разглежда  като плащане по договор и да не е от значение  това,че не е платена
#4 | 23.07.2021, 11:39
Публикации: 25 / 3
Точно по договор - 2-ро авансово плащане 40%. Когато има плащане настъпва данъчно събитие, до 5 дни издаване на ф-ра за аванс, ДК до 12мес. и т.н ...         Но с този договор за доставка на 15.07.2021 вие реално сте придобили собствеността в/у машината, настъпва данъчно събитие за цялата стойност на актива минус преведения 1-ви аванс. Мисля че трябва да ви издадат окончателна ф-ра / общата ст-ст минус приспаднатия аванс / до 5 дни от 15.07.2021 пък вие каква част от нея сте платили ......
#5 | 23.07.2021, 12:00
Публикации: 745 / 19
Така е ако фактурата беше окончателна няма проблем  но по договор има още едно плащане 10% и с нея ще се издаде окончателната фактура . Да актива е предаден на фирмата но дали това означава че имаме акив щом нямаме окончателна фактура .
Като се ровех по този казус намерех няколко мнения и тълкувания ,ако данъчния кредит не се се ползва в месеца в който не е извършено плащането а в следващия  в който се плати фактурата за аванс / ако тази я разглеждаме като такава/  може и да се получат нещата ...
Цялата ситуация ми се стори интересна и затова продължавам да досаждам ....
#6 | 23.07.2021, 12:43
Публикации: 25 / 3
Със сигурност не може да платиш 1000.00 лв като аванс а пък да ползваш ДК в/у 6000.00. Данъчното събитие и съответно основанието за авансова ф-ра е обвързано с това да има плащане и неговата стойност. Ако не си платил за какъв аванс и ф-ра говорим изобщо. Да за мен след като имате договор че фактически ви е предоставен актива има данъчно събитие - чл.25 ал.3. Направете и един ППП ако е необходимо. Фактурата би трябвало да следва останалите събития и документи.  Ако случаят е нещо такова - Актив машина за обща стойност 15000.00 лева              1-ва фактура за аванс - 7500.00 - платена изцяло , ползван ДК и по нея всичко е ОК
2-ра фактура пак пише че е аванс - 6000.00 НО са платени само 1000.00
Ако втората ф-ра ще я оставяте като авансова тогава едно КИ и си коригирайте стойността на аванса и съответно ползвания ДК. Нищо че не е спазено да се плати 40% както е по д-р
Но по-добре направете втората ф-ра окончателна , нали е от м.07.2021 и няма да е проблем да се коригира.
#7 | 23.07.2021, 13:42
Публикации: 175 / 6
Може да греша, но не съм чувал между фирми (официално) да може да се плаща само ДДС-то. Като някакъв вид частично плащане по втората фактура ли ще е?
Може да не сте чували, ама ...
Документално - минава всичко. Фактура, плащане, ДДС ... а физически - само  фактурата.
Самата логика е „куца“! Какъв „Данък Добавена Стойност“ при ... липсваща стойност?
да частично плаща по втората фактура но сумата е колкото дължимото ддс
Аз пък не съм чувал - получателя да внася ДДС? Нали платеца начислява и внася?
#8 | 23.07.2021, 14:15
Публикации: 745 / 19
този частичен превод не беше акцента но защо се хванахте за него ..?? получателя е превел частично сума,която да покрие ддсето което ще внесе доставчика ...
#9 | 23.07.2021, 14:39
Публикации: 25 / 3
Ако ще се говори за второ авансово плащане, а доколкото разбирам ф-рата е издадена именно така, за какво друго да се хване човек освен за това колко е платено - чл.25 ал.7. Няма значение те какво са се разбрали - ДДС ли плаща , основа ли плаща. Платена е конкретна стойност 1000.00 лв примерно. След седмица или две ще реши че ще плаща и останалите 5000.00 лв  / до достигане на 40% /, защото да речем в противен случай ще трябва да покрива високи неустойки по договора. Това ще изисква трета фактура за аванс. Всичко това ако разбира се наистина говорим за аванси и няма придобиване и предоставяне на актив.
#10 | 23.07.2021, 14:56
Публикации: 175 / 6
Ако ще се говори за второ плащане...
говорете за частично плащане на втората фактура, не за авансово (avance - предварително).
В договора е уточнено че  сделката ще бъде платена на три етапа
1 - 50% авансово плащане от стойността,
2 - 40%  от стойността плащане по договор ПРИ доставяне на машината и
3 - 10% окончателно плащане.
Първото е било авансово, щото е без „нищо насреща“.
Второто е допълващо, а третото - гаранционен депозит, при евентуални претенции.
получателя е превел частично сума, която да покрие ДДС-ето което ще внесе доставчика ...
ДДС ... за цялата сделка ли или само за втората фактура?
#11 | 23.07.2021, 16:04
Публикации: 745 / 19
Плащането е частично и е по втората фактура  и е със стойността на ддсето на тази фактура  .Доколкото разбирам останалата част на фактурата ще се заплати август месец .
#12 | 23.07.2021, 16:29
Публикации: 25 / 3
Извинявам се ако нещо не съм разбрала правилно но се подведох от това - "ВТОРАТА ФАКТУРА  с основание - Второ плащане  от 40% " и "Така е ако фактурата беше окончателна няма проблем  но по договор има още едно плащане 10% и с нея ще се издаде окончателната фактура . "
Както и да ... Сега за втората ф-ра - тя е на стойност 40% от общата сума , получили сте актива , има данъчно събитие, издадена ф-ра, единия начислява, другия ползва ДК , платена е частично, кога ще се плати окончателно е без значение за ДДС.
За тези 10% - наистина ли са гаранционен депозит за евентуални претенции. Ще ви се върне ли ако всичко е Ок и ще представлява просто разчет т.е трета ф-ра няма да има и реално ст-стта на актива ще е тези 50%+40% ИЛИ ще се приспада от цената и ще се включва в фактурата , в данъчната основа за ДДС и т.н
#13 | 23.07.2021, 16:40
Публикации: 745 / 19
Третата фактура е окончателната фактура и тя е 10% от стойността на машината и ще бъде издадена ,когато машината бъде монтирана и пусната в експлоатация
#14 | 23.07.2021, 18:08
Публикации: 25 / 3
Погледни това указание. Разглежда по различен случай , но по отношение на определяне на данъчно събитие мисля че ще ти свърши работа.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група