Заместване по майчинство

04.08.2021, 11:51 331 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.08.2021, 11:51
Публикации: 355 / 16
Здравейте колеги,
Искам да си сверя часовника и затова очаквам вашите отговори.
Имам майка, която и изтичавтората година майчинство и трябва да се върне на работа. Тя обаче, иска да си вземе отпуската за двете години, в които е била в майчинство.
Въпроса ми е, кога трябва да освободя човека който я замества:
1. Веднага след изтичане на майчинството?
2. След като служителката се върне от отпуск и започне реално работа?

Благодаря предварително!

#1 | 04.08.2021, 11:59
Публикации: 10210 / 1765
Въпроса ми е, кога трябва да освободя човека който я замества:
...
2. След като служителката се върне от отпуск и започне реално работа?

КТ
чл.68
3. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за заместване на работник или служител, който отсъствува от работа;

Според мене е т.2 от питането Ви. Срещала съм и други мнения, но аз процедирам така.
#2 | 04.08.2021, 12:33
Публикации: 3507 / 502
Има някаква малка вероятност договорът за заместване да е написан усукано, но като цяло съм съгласен с Делфинчето.
#3 | 04.08.2021, 13:51
Публикации: 355 / 16
Благодаря за отговорите, аз смятам също, че трябва да има реално отработен ден, за да мога да освободя заместника.
#4 | 04.08.2021, 14:45
Публикации: 175 / 6
Според мен - основното са думите
за заместване на работник или служител, който отсъствува от работа;
Има работа, титуляра отсъства - назначава се заместник! Титуляра се връща -  заместник е излишен.

Говорим обобщено „майчинство“, но там са два вида отпуск. Вторият е с предвидим край, но ... не е задължително да се ползва целия! Това във връзка с договора за заместване.

За последния коментар
Благодаря за отговорите, аз смятам също, че трябва да има реално отработен ден, за да мога да освободя заместника.
Ако човек се връща след 2 години и няколко месеца на работа (410 дни + 1 година + 40 дни отпуск) не един ден, а еднна седмица ще е малко - за „предаване на щафетата“!
#5 | 04.08.2021, 15:13
Публикации: 355 / 16
Благодаря за разсъжденията на visotor, но в случая говорим как законово стоят нещата. Ясно е, че трудно ще се предаде - приеме, но характера на работа е такъв, че не е необходимо чак толкова време. Зависи от характера на работа, принципно сте прав.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група