Изплащане на платен годишен отпуск при напускане на работа

21.09.2021, 14:19 564 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.09.2021, 14:19
Публикации: 8 / 0
Здравейте. Преди няколко дни си подадох предизвестието за напускане на работа по взаимно съгласие. Искам да попитам какво ще се случи с неизползвания ми за годината платен годишен отпуск ( остават 5 дни ). Ще ми го изплатят ли или ще изгори? Ако няма да ми го изплатят, имам ли право да го ползвам сега, докато тече предизвестието? Предварително благодаря!
#1 | 21.09.2021, 14:24
Публикации: 196 / 30
При сметката за неизползвания платен годишен отпуск имайте предвид, че той се смята на база реално отработено време. Например при 20 дни платен годишен отпуск до края на октомври се полагат 17 дни платен отпуск. И да това което е останало като неизползван платен годишен отпуск трябва да Ви се плати.
#2 | 21.09.2021, 14:27
Публикации: 192 / 13
Здравейте,
Ако до момента сте ползвали 15 дни платен отпуск, не Ви се полагат повече дни.
20/12*9=15 дни отпуск Ви се полагат от началото на годината до края на този месец.
За останалите 3 месеца, през които няма да работите не Ви се полага отпуск.
#3 | 21.09.2021, 14:35
Публикации: 8 / 0
Благодаря Ви! Разбирам, че нямам право да ми изплатят оставащите дни, тъй като за 9-те месеца съм си ползвала полагаемият отпуск. Ще бъда 4 месеца на борсата. След това, ако започна нова работа, тези останали 5 дни от тази година бих ли могла да ползвам при новия работодател?
#4 | 21.09.2021, 14:37
Публикации: 192 / 13
Щом ще бъдете 4 месеца на борсата годината ще изтече, така че нямате право на тези 5 дни.
Бихте имали право, ако започнете работа веднага. При новия работодател ще Ви се полагат 5 дни до края на годината.
#5 | 21.09.2021, 14:43
Публикации: 8 / 0
Благодаря, djidja83 , има някаква вероятност да започна и веднага работа, но се опасявам, че работата няма да ми хареса и ще се наложи да напусна. Ако се се случи този сценарий, ще имам ли право на парично обезщетение от борсата или трябва да съм работила определено време на новото място? Извинявам се, че изместих малко темата.
#6 | 21.09.2021, 14:48
Публикации: 192 / 13
За да получите обещетение за безработица трябва да имате най-малко 12 месеца осигурителен стаж, за последните 18 месеца.
#7 | 21.09.2021, 14:52
Публикации: 8 / 0
Имам 20 години трудов стаж, като за последните 18 месеца нямам прекъсване и не съм била на борсата. Имах предвид дали ще имам право на някакво обезщетение от борсата, ако започна веднага на друго място и след месец-два напусна, ако не ми хареса.
#8 | 21.09.2021, 15:05
Публикации: 192 / 13
Да, ще имате.
#9 | 21.09.2021, 15:08
Публикации: 8 / 0
 djidja83 , благодаря Ви !
#10 | 21.09.2021, 15:11
Публикации: 15 / 0
А не можете ли да намерите някой ваш познат с фирма, който да ви назначи на работа за 1-2 седмици  ( вие ще си му дадете парите за осигуровките ) и после да ви освободи по чл.71 и ще имате право на обезщетение за безработица в пълния размер който ви се полага за максималния срок.
#11 | 21.09.2021, 15:26
Публикации: 3535 / 507
...След това, ако започна нова работа, тези останали 5 дни от тази година бих ли могла да ползвам при новия работодател?
Цитат на: mgb
тъй като за 9-те месеца съм си ползвала полагаемият отпуск.
Имайте предвид, че "нормалният" отпуск от 20 дни е за цялата година. Ако при стария работодател сте използвали целия отпуск (20 дни), то при новия нямате право на друг, въпреки, че ще имате отработени месеци и при него. Това не се отнася за случаите, при които при новия работодател са договорени повече от 20 дни отпуск. Тогава може и да имате право на някакви дни, зависи от сметките.

Ако напишете колко ви е бил отпускът при стария работодател и колко сте ползвали до напускането, и датата на напускане, може да се сметне точно.
#12 | 21.09.2021, 23:12
Публикации: 8 / 0
bobo , Имам право на  20 дни отпуск, от които вече 15 съм ползвала. Останалите 5, както разбирам, ако не почна другаде работа, ще изгорят.
tgs , Това е добра идея. Мой близък преди години направи точно това. Но разбирам, че в последните години много са затегнали положението и фирмите подлежат на проверка при такива назначения от 1-2 седмици. Едва ли някой ще се съгласи... Ще трябва да проуча. Ако някой е по-запознат със ситуацията, ще съм благодарна да сподели.

#13 | 21.09.2021, 23:32
Публикации: 3535 / 507
15 от 20-те дни са пропорционалните точно до края на септември. Нищо от останалите 5 няма да изгори, понеже те, образно казано, са за останалите три месеца, които няма да отработите. Но да, ако бяхте ползали всичките 20 щяхте да сте на аванта :)

Ако в новата фирма почнете от 1 октомври, онези 5 дни ще ви се полагат там. Ако бяхте ползвали 20 дни в старата фирма, в новата нямаше да ви се полагат никакви (това го вмъквам за бъдещи случаи и въпроси). :)

Офтопик: Имам усещането, че заради тия врътки с кратките назначавания заради борсата в недалечно време ще има някаква промяна в нормативната база, за да се ограничат. Така покрай сухото ще изгори и мокрото... което не е ОК за реалните случаи.
#14 | 21.09.2021, 23:44
Публикации: 8 / 0
bobo , благодаря! Казах, че останалите 5 дни вероятно ще "изгорят", защото към момента вариантът е да отида на борсата, па макар и за 4 месеца и минимално обезщетение. Освен ако не намеря фирма, която да ме назначи за кратко и след това да ползвам пълна борса. Което едва ли ще се случи.
#15 | 23.09.2021, 08:28
Публикации: 147 / 11
15 от 20-те дни са пропорционалните точно до края на септември. Нищо от останалите 5 няма да изгори, понеже те, образно казано, са за останалите три месеца, които няма да отработите. Но да, ако бяхте ползали всичките 20 щяхте да сте на аванта :)

Ако в новата фирма почнете от 1 октомври, онези 5 дни ще ви се полагат там. Ако бяхте ползвали 20 дни в старата фирма, в новата нямаше да ви се полагат никакви (това го вмъквам за бъдещи случаи и въпроси). :)

Офтопик: Имам усещането, че заради тия врътки с кратките назначавания заради борсата в недалечно време ще има някаква промяна в нормативната база, за да се ограничат. Така покрай сухото ще изгори и мокрото... което не е ОК за реалните случаи.

Не виждам как могат да ограничат кратките назначения и не виждам как ще ги лишат от обезщетение за безработица.
#16 | 23.09.2021, 13:58
Публикации: 3535 / 507
Как ще ги ограничат ли - ами, например, като напишат, че трябва да си работил Х месеца при последния работодател преди да имаш право на обезщетение. Или пък да направят изпитването по чл. 70, което се ползва най-често, минимум Y месеца. Просто примери, сигурно могат да измислят много варианти, не е да не сме го виждали (декларации, уведомления, СУПТО...).
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група