Програма от БТ "Заетост за теб"

15.11.2022, 21:58 4701 29

#20 | 15.11.2022, 21:58
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Някой знае ли колко е санкцията за неподаден в срок график?
#21 | 15.11.2022, 23:05
Публикации: 91 / 20
Не споделяте никаква информация, но зависи от просрочието. Наши клиенти са просрочвали с дни и не са имали проблеми. Не го мислете много. Сканирайте и пращайте. От БТ не са придирчиви.
#22 | 16.11.2022, 08:11
Публикации: 11223 / 2002
Здравейте! Някой знае ли колко е санкцията за неподаден в срок график?

Здравейте,
предполагам, че договорите по тази програма са типови - погледнете във Вашия договор чл.28. Той препраща към неизпълнение на задълженията по чл.14 ал.1 т.3 и определя неустойка в размер на 10% от стойността, която Ви дължат по програма.

Не го мислете много. Сканирайте и пращайте. От БТ не са придирчиви.

Разбира се, не са придирчиви / и има защо / - просто при неизпълнение на сроковете правят удръжките по договор. Това с немисленето не помага. :smile1:
#23 | 16.11.2022, 09:07
Публикации: 91 / 20
Ами да - не са придирчиви. Ако се хванат за буквата на договора ще си създадат допълнителна работа. Просрочвали сме - без последствия. Освен това наистина няма какво да го мисли. Колежката не си е направила труда да прочете договора. Просрочието е факт. И да го мисли няма смисъл. Да се уговаря с БТ и да праща.
#24 | 16.11.2022, 09:25
Публикации: 11223 / 2002
Местните БТ сканират и пращат в София и всичко става онлайн - нищо не се решава на местна почва. И те имат своите срокове. Не е желателно да се разчита на уговорки.
#25 | 16.11.2022, 12:00
Публикации: 2666 / 317
БТ могат да напишат обяснение/забележка. Евентуално в София могат да вземат предвид това, но иначе 10те % си ги пляскат, като стой та гледай.
#26 | 05.12.2022, 00:10
Публикации: 3 / 1
Зависи от конкретния случай. Ако не е представен графикът предварително за месеца, може да ти се размине, защото в чл. 14, ал.1, т.3 пише, че графикът се предоставя при промяна. Ако реално няма промяна и си работиш по календар, дори да ти наложат санкция може да обжалваш по тази логика. При непредставен график за болничен до 3 работни дни също може да ти се размине, тъй като може да се оправдаеш, че служителят го е предоставил чак тогава. При отпуск обаче независимо платен или неплатен прошка няма, тъй като работодателят е знаел и е имал достатъчно време да им изпрати нов график.

В момента доколкото знам при налагането на санкция или непризнаване на разход ти изпращат писмо и много зависи какво ще напишеш в отговора, но пак казвам за непредставен график за платен или неплатен отпуск, шансът да ти мине номера е малък.
#27 | 05.12.2022, 12:23
Публикации: 1370 / 95
Зависи от конкретния случай. Ако не е представен графикът предварително за месеца, може да ти се размине, защото в чл. 14, ал.1, т.3 пише, че графикът се предоставя при промяна. Ако реално няма промяна и си работиш по календар, дори да ти наложат санкция може да обжалваш по тази логика. При непредставен график за болничен до 3 работни дни също може да ти се размине, тъй като може да се оправдаеш, че служителят го е предоставил чак тогава. При отпуск обаче независимо платен или неплатен прошка няма, тъй като работодателят е знаел и е имал достатъчно време да им изпрати нов график.

В момента доколкото знам при налагането на санкция или непризнаване на разход ти изпращат писмо и много зависи какво ще напишеш в отговора, но пак казвам за непредставен график за платен или неплатен отпуск, шансът да ти мине номера е малък.

А при платени отпуски, които се оформят в последствие - например при кръводаряване?
#28 | 05.12.2022, 13:42
Публикации: 11223 / 2002
А при платени отпуски, които се оформят в последствие - например при кръводаряване?

Колко впоследствие ?
#29 | 19.12.2022, 00:05
Публикации: 3 / 1
А при платени отпуски, които се оформят в последствие - например при кръводаряване?
Извинявам се, че отговарям чак сега. Както съм писал в предишен пост в темата, Бюрото по труда искат да бъдат уведомени при всяка промяна в графика. Ако ги уведомиш в деня, в който служителят не се е явил на работа не смятам, че ще ти бъде наложена санкция. В такива случаи аз пиша писмо: "Във връзка с договор № .... Ви уведомявам, че служителят ..... не се яви на работа, когато имам повече информация, ще изпратя коригиран график."
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група