Питане за Обезщетение по чл. 222, ал. 1

29.11.2021, 21:10 278 3

29.11.2021, 21:10
Публикации: 21 / 0
Здравейте!

Да попитам, няколко неща, след като търсих инфо в интернет/и тук, във форума/.
Освободен служител от 01.11.2021 г. поради съкращаване на щат, с право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 - 1 брутно възнаграждение.
Така:
1. В НАП, където подавам Д1 и Д6, ми казаха, за Обезщетението, че се плаща само данък, без осигуровки. В нета, търсих инфо и доколкото намерих, пише че се плащат и осигуровки /без Здравни/? Кое е вярното? (само 10% данък ф/у ДФЛ или има и осигуровки/ако има, какви?)
2. Кое брутно възнаграждение трябва да се плати? Видях, че в Закона пише, последното /а то е различно от 'нормалното', тъй като през последния месец, служителят е ползвал  Платен годишен отпуск/пропорционално за годината - 17 дни + 4 работни - бях чел, че имаше и "в които има 10 работни дни" - обаче, ГПО сигурно се брои за такива дни? В заповедта за освобождаване пише "1 брутно възнаграждение от Х лв" (което е 'нормалното"-когато служителят има пълен месец. Сега, ако се окаже, че трябва да е това, когато е бил в отпуск, какво следва? Трябва ли Възможно ли е/ да е изписаното?
3. Кога трябва да се изплати/начисли? - тъй каато 1 месец, свършва 01.12.2021,
А) служителят ако подаде Заявление/Декл. че не работи, на 30.11. може ли да се начисли на  същата дата (30.11.2021) и да се подаде Д1 и Д6 до 25.12. ? А плащането може ли да е през м.12.2021 г./само начисляването да е на 30.11./?
Б)  или трябва да е след 01.12 (Декл./Заявлението от  бившия служител) и плащането да се направи през м.12.2021 , а  Д1 и Д6 да се подадат през м. 01.2022?

Благодаря на тези, които ще се отзоват.
#1 | 29.11.2021, 22:17
Публикации: 7787 / 1180
1. Дължат се осигуровки. За пенсия.
 Без здравни
2. Чл.228 от КТ. Вижте и НЕВДВКПОВ
3. Б. Поне в най-голямата част. Имайте предвид, че Д1 и Д6 са ЗА периода, за който се отнася обезщетението  (м. 11.2021), а сроковете за подаване са малко по-различни от тези на "стандартните" Д1 и Д6.
#2 | 30.11.2021, 00:04
Публикации: 21 / 0
Благодаря за бързия отговор.

Значи, за осигуровките, от % ДОО, общо 19.30%, се плащат само 14.80%(в съотношение 8.22 / 6.58) + ДЗПО , 5%(съотношение 2.80/2.20), което е 19.80% /вместо 32 и нещо/? (или на около 900 лв. спестени около 100-120 лв., така ли? И по-висок ДОД?
И за да стане всико това, служителят трябва, задължително да подаде Заявление/Декл.че не е работил 1 месец... в рамките на до 3 години? А ако не подаде такова? Или ако подаде след 2 год. и 11 м. Д1 и Д6 какво стават? Пак ли трябва да са за съответния период /11.2021/? И има ли възможност, служителят да не предяви иск за получаването му/или за отказ/?
#3 | 30.11.2021, 05:46
Публикации: 7787 / 1180
КСО чл. 9, ал.3, т. 5
Ако не си по потърси обезщетението, не се плаща.
Когато и да се плати, все е за м.11.2021. След плащането м.11.2021 се зачита за осигурителен стаж, вписва се на съответното място в трудовата книжка, при нужда се издават УП 2 и 3.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Запор при възстановен данък от Evelina64
Вчера в 19:40 178 7

ДУК и трудов договор от tzvetinai
Вчера в 19:38 240 2

Данък върху лихва от sstasii
Вчера в 18:42 45

Данъчно облекчение за деца от marpan_64
Вчера в 17:10 1166 10

Продажба и бракуване на компютри от ХХХХХ
Вчера в 17:04 78 2

Бартер от tihomir.petrov
Вчера в 11:04 215 2

ГДД по чл.50 от iveliin
Вчера в 10:56 916 7

Графици СИРВ от Janѐ
Вчера в 09:05 167 1

Продажба на бракуван актив от bobo
17.01.2022, 20:20 244 3
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група