Ускорено възстановяване на ДДС при ЗП

12.05.2022, 13:32 250 8

12.05.2022, 13:32
Публикации: 6 / 0
Здравейте! ЗП, който е регистриран по ДДС през м.04.2022 г., т.е.сега е първият му данъчен период, може ли сега да поиска възстановяване или трябва да го направи с 3-месечна процедура?
#1 | 12.05.2022, 13:33
Публикации: 293 / 32
3 месеца
#2 | 12.05.2022, 13:59
Публикации: 293 / 32
Изпуснала съм ЗП-то   :smile1:

Съгласно чл. 92, ал. 3 от ЗДДС, данъкът за възстановяване за всеки месец се възстановява в 30-дневен срок от подаване на всяка месечна справка-декларация, когато:
лицето – земеделски производител, е извършило за последните 12 месеца преди текущия месец облагаеми доставки със ставка 20 на сто на произведените от него стоки по приложение № 2, част втора, на обща стойност повече от 50 на сто от общата стойност на всички извършени от него облагаеми доставки.
#3 | 12.05.2022, 14:22
Публикации: 6 / 0
Да, именно за това питам. Чудех се само дали факта, че е регистриран по ДДС миналия месец има някакво значение в случая? Дали не трябва да е геристриран по ДДС отдавна, за да го приложи?
#4 | 12.05.2022, 14:53
Публикации: 278 / 27
За ускорената процедура при ЗП-то е важно дали има приходи, защото се подава една справка за приходите. Ако до сега, или в последните 12 месеца,  не е имал приходи - процедурата е 3 месечна, т.е. не може да ползвате ускорената.
#5 | 12.05.2022, 15:04
Публикации: 6 / 0
Имал си е приходи. Той е регистриран ЗП /със зърнени култури/ от много години и даже регистрацията по ДДС му е на база достигнат оборот.
#6 | 12.05.2022, 15:58
Публикации: 293 / 32
извършило за последните 12 месеца преди текущия месец облагаеми доставки със ставка 20 на сто на произведените от него стоки по приложение № 2, част втора, на обща стойност повече от 50 на сто от общата стойност на всички извършени от него облагаеми доставки.
Аз това го разбирам така - ако през последните 12 месеца има 60 000 лв. оборот, повече от 30 000 лв. от тях трябва да са с начислено ДДС.
Може и да бъркам, нямам ЗП-та, просто така го разбирам.
#7 | 12.05.2022, 16:04
Публикации: 6471 / 603
Мисля, че първия месец нямате право на ускорена процедура, защото се правят 2 справки - за относителния дял и за облагаемите доставки със ставка 20% за последните 12 месеца.
#8 | 13.05.2022, 08:35
Публикации: 63 / 6
В справката за оборота се включва и месеца, за който ще се възстановява ДДС, т.е. във Вашия случай за периода от м.03.2021 до м.04.2022.
Ако в м.04.2022 имате продажба на зърнени култури и отговаряте на изискването на чл.92, ал. 3, то можете да се възползвате от процедурата.
Ако нямате продажба на зърнени култури, то коефицента е 0 и не отговаряте на изискването, посочено в закона.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група