ДУК и стаж

14.05.2022, 16:09 314 5

14.05.2022, 16:09
Публикации: 48 / 4
Здравейте,
Собственикът на ЕООД освен, че управлява фирмата си, и работи наравно със служителите си.
Преди години (може би десетина и повече) съм му оформила документите, че ще се осигурява по ДУК с високо възнаграждение ( върху максималния осиг.праг ). Бях питала, но устно позната - за трудовия му стаж - бе ми отговорила, че няма да има проблем, нали се осигурявал.
Тези дни, отново се зачетох по темата и силно се притесних - в статиите касаещи ДУК са категорични, че това време не се признава за трудов стаж!
Какво ще ме посъветвате - излиза, че този човек няма да може да се пенсионира, т.к. няма да има регистриран трудов стаж, въпреки, че е работил и се е осигурявал върху максимума ?!
#1 | 14.05.2022, 16:24
Публикации: 3664 / 533
Я погледнете какво се иска в, например, чл. 68 КСО?
#2 | 14.05.2022, 16:35
Публикации: 706 / 54
Здравейте,
Собственикът на ЕООД освен, че управлява фирмата си, и работи наравно със служителите си.
Преди години (може би десетина и повече) съм му оформила документите, че ще се осигурява по ДУК с високо възнаграждение ( върху максималния осиг.праг ). Бях питала, но устно позната - за трудовия му стаж - бе ми отговорила, че няма да има проблем, нали се осигурявал.
Тези дни, отново се зачетох по темата и силно се притесних - в статиите касаещи ДУК са категорични, че това време не се признава за трудов стаж!
Какво ще ме посъветвате - излиза, че този човек няма да може да се пенсионира, т.к. няма да има регистриран трудов стаж, въпреки, че е работил и се е осигурявал върху максимума ?!
Никого не се вълнува от трудовия стаж при пенсиониране, а от осигурителния.
#3 | Вчера в 13:28
Публикации: 48 / 4
Благодаря!
Прегледах чл.68 от КСО - следователно мога да се успокоя, че 2037г човекът ще може да се пенсионира, т.к. ще има необходимия осигурителен стаж и възраст.
(  А защо се следи трудовия стаж и се попълват трудови книжки ? )
#4 | Вчера в 13:34
Публикации: 8065 / 1246
А защо се следи трудовия стаж и се попълват трудови книжки ?
По инерция :)
Най-вече заради добавката за трудов стаж и професионален опит. Како и за доказване на наличие или неналичие на друг трудов договор при сключването на нов / малко съмнително доказателство, ама.../
#5 | Вчера в 17:55
Публикации: 12 / 2
Освен това ще може да си ползва допълнително възнаграждение за ПТСПО на друго място по трудов договор.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към