ЕТ и граждански договор

20.05.2022, 14:16 300 6

20.05.2022, 14:16
Публикации: 45 / 6
Собственик на ЕТ извършва  услуга по ГД. Понеже дейността на ЕТ и дейността по ГД са идентични те се облагат и двете по общия ред в приложение 2 на ГДД. За сумата по ГД лицето издава ф-ра по ЕГН. Фактурата е преведена обаче по фирмената сметка. Проблем ли е това след като този доход се облага така или иначе по чл.26 от ЗДДФЛ. Какви операции е правилно да се вземат в случая.
#1 | 20.05.2022, 14:54
Публикации: 10772 / 1886
Фактурата е преведена обаче по фирмената сметка.

Използвайте някаква разчетна сметка и си ги изплатете на ФЛ.
#2 | 20.05.2022, 15:33
Публикации: 45 / 6
Благодаря, Делфине
#3 | 20.05.2022, 15:33
Публикации: 808 / 51
Собственик на ЕТ извършва  услуга по ГД. Понеже дейността на ЕТ и дейността по ГД са идентични те се облагат и двете по общия ред в приложение 2 на ГДД. За сумата по ГД лицето издава ф-ра по ЕГН. Фактурата е преведена обаче по фирмената сметка. Проблем ли е това след като този доход се облага така или иначе по чл.26 от ЗДДФЛ. Какви операции е правилно да се вземат в случая.
Не може. Всичко си е в ЕТ и ЕТ-то издава ф-ра по ГД. Дори дейността да не е идентична е много спорно, а при идентична как ги разделихте направо не знам.
#4 | 20.05.2022, 15:35
Публикации: 808 / 51
Например - зъболекар, архитект, счетоводител.

Щом е рег. ЕТ, забравете, че ще фактурира като ФЛ. Да не говорим, че е СОЛ. Какво е декларирал пред възложителя?
#5 | 20.05.2022, 18:54
Публикации: 45 / 6
Пред възложителя е декларирал, че е СОЛ. Нищо не удържано. Договора е сключен с ФЛ не с ЕТ. Ясно е ,че дохода се облага по общия ред по чл.26. В случая фактурата трябва да се издаде по булстат на ЕТ а не по ЕГН, така ли ?
#6 | 23.05.2022, 08:54
Публикации: 808 / 51
Пред възложителя е декларирал, че е СОЛ. Нищо не удържано. Договора е сключен с ФЛ не с ЕТ. Ясно е ,че дохода се облага по общия ред по чл.26. В случая фактурата трябва да се издаде по булстат на ЕТ а не по ЕГН, така ли ?

Как ФЛ има някаква дейност като ЕТ- например консултира за данъци. Как след като изрично това му е предмета на дейност и казвате, че го извършва, прави същата услуга не в търговско качество? Това няма как да стане. Да не говорим, че веднъж като си станал ЕТ, всички сделки са под съмнение, че ги извършваш в търговско качество, а абсолютните те по принцип и нетълрговеца го правят търговец. ЕТ-то да си фактурира и толкова.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група