Отписване на ДМА от САП и ДАП

24.06.2022, 17:24 782 3

24.06.2022, 17:24
Публикации: 6682 / 662
Тази част ми е най-мътна от счетоводството. Имам продаден актив на 06.06.2022 год. Кога трябва да го отпиша от САП и ДАП? Сигурна съм, че има коментари по темата, но нека да бъда извинена, че питам без много да търся. Благодаря!
#1 | 02.04.2024, 15:39
Публикации: 313 / 0
И аз се вмъквам тук в темата за да не откривам нова. Става въпрос за амортизирани вече ДМА които все още се използват в дейността. Ами ако не се използват защото са достатъчно похабени?
По принцип след като се амортизират какво им правите на активите, какво се случва след това?
#2 | 02.04.2024, 15:52
Публикации: 183 / 9
Тази част ми е най-мътна от счетоводството. Имам продаден актив на 06.06.2022 год. Кога трябва да го отпиша от САП и ДАП? Сигурна съм, че има коментари по темата, но нека да бъда извинена, че питам без много да търся. Благодаря!
САП -11.1.Дълготраен материален актив се отписва при продажба или когато не се очакват никакви икономически изгоди от използването на актива или при освобождаването от него
ДАП - (2) Когато активът се отпише за счетоводни цели, преди да е напълно амортизиран за данъчни цели, той се отписва от данъчния амортизационен план в началото на месеца, през който се отписва за счетоводни цели.
САП - 6.2. Начисляването на амортизацията се преустановява от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е изведен от употреба, независимо от причините за това.
#3 | 02.04.2024, 15:54
Публикации: 183 / 9
И аз се вмъквам тук в темата за да не откривам нова. Става въпрос за амортизирани вече ДМА които все още се използват в дейността. Ами ако не се използват защото са достатъчно похабени?
По принцип след като се амортизират какво им правите на активите, какво се случва след това?
Бракувате ги или съответно ги продавте за 10 лева през касов апарат ако искате, отчитате си приход или ако не ги ползате ги водите задбалансово или ги предавате на вторични суровини отново с документ за приход.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група