Обещетение при съкращаване

17.08.2022, 00:22 4531 13

17.08.2022, 00:22
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Искам да попитам как стоят нещата при съкращаване.
Мога ли да бъда съкратена от един ден за следващия или трябва да има предизвестие?
Какво обезщетение дължи работодателя?

Благодаря Ви предварително!
#1 | 17.08.2022, 07:34
Публикации: 266 / 67
Ако под "съкращение" разбирате прекратяване на ТД по чл. 328 (намаляване обема на работа, закриване на щата или предприятието, липса на качества,  на образование или обективна невъзможност за справяне със задълженията, и т.н.), да, трябва да има предизвестие. Но: работодателят може да реши да не спази срока на предизвестието и да прекрати ТД от днес за утре като Ви заплати обезщетение в размер на договореното възнаграждение за периода на неспазеното предизвестие. В някои от случаите на прекратяване на ТД по чл.328 работодателят дължи и обезщетение за оставане без работа до 1 месец.
Ако под "съкращение" разбирате прекратяване на ТД изобщо, да, има основания, при които договора може да бъде прекратен от днес за утре. Най-често това е при ТД със срок на изпитване до изтичане на този срок. Също и при изтичане срока на срочен ТД за определено време, при завръщане на титуляра при ТД по заместване, при прекратяване по взаимно съгласие и т.н. В изброените случаи не се дължи обезщетение.
Единственото обезщетение, което се дължи винаги от работодателя при прекратяване на ТД е обезщетението за неползван отпуск. Разбира се ако има неползвани дни от полагащия се платен годишен отпуск
#2 | 17.08.2022, 21:18
Публикации: 10 / 3
Работодателя при освобождаване на персонал по чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ дължи обезщетение и за разликата в заплатата в случай на назначаване. При Вас е със заплата 1 200.00 лева в новата фирма е назначен на 1 000.00 лева, за тази разлика дължите обезщетение.
#3 | 27.07.2023, 08:40
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
Имам следния казус: Работодателят иска да ме прехвърли към друг отдел, тоест да ми промени длъжността, тъй като в отдела, който се намирам сме повече хора от необходимото. Октомври месец се върнах от майчинство, като детенцето ми Август ще направи 3г.
Има ли вероятност да си договоря съкращение на позицията, а не прекратяване на трудов договор по взаимно съгласие, за да възползвам от по-дълга борса и съответно обезщетението да ми е по-високо?
Знам, че това може да се случи само след като детето навърши 3 години, тъй като преди това няма как да ме съкратят, но в този случай какво трябва да направя?
#4 | 27.07.2023, 08:41
Публикации: 540 / 74
Това може да го коментирате само с работодателя си. Не е невъзможно - въпрос на договорка.
А и дали действително съкращават щата...
#5 | 27.07.2023, 08:50
Публикации: 9 / 0
Това може да го коментирате само с работодателя си. Не е невъзможно - въпрос на договорка.
А и дали действително съкращават щата...

Тоест има вариант, в който да направят "съкращение на щата", като останат само 2-мата колеги в отдела. Със сигурност няма да се наеме нов човек, тъй като още при връщането ми от майчинство, искаха да ме преместят на друга длъжност, тъй като сме "много" хора в отдела и аз отказах, но вече наближава 3-тия рожден ден на дъщеря ми и имат повече права.
Няма да влизам в подробности, просто ме интересува как да подходя, ако откажа новата длъжност, понеже те не са приятелски настроение към служителите, по-скоро биха те ощетили, отколкото съдействали
#6 | 27.07.2023, 09:08
Публикации: 9 / 0
Тоест има вариант, в който да направят "съкращение на щата", като останат само 2-мата колеги в отдела. Със сигурност няма да се наеме нов човек, тъй като още при връщането ми от майчинство, искаха да ме преместят на друга длъжност, тъй като сме "много" хора в отдела и аз отказах, но вече наближава 3-тия рожден ден на дъщеря ми и имат повече права.
Няма да влизам в подробности, просто ме интересува как да подходя, ако откажа новата длъжност, понеже те не са приятелски настроение към служителите, по-скоро биха те ощетили, отколкото съдействали

Също така по кой член се води това съкращаване и какви са ползите - да приемем, че се съгласят да съкратят щаба, поради намаляване обема на работа или нямам представа какво може да се измисли, за да останат само 2-ма човека, от какво мога да се възползвам аз - колко време борса и съответно какво обезщетение бих получавала през това време?
Искам да съм запозната с двата варианта преди разговора, който ми предстои
#7 | 27.07.2023, 09:17
Публикации: 540 / 74
Варианти има много. Както писах и по-горе - въпрос на договорка. Единственото, което можете да направите е да откажете да подпишете заповед по взаимно съгласие, но до колкото разбирам Вие искате да напускате, а не Ви съкращават (искат да Ви сменят длъжността, това не съкращаване), и ако е така освен на добрата воля на работодателя да Ви съкрати  няма на какво друго да се надявате.
Разгледайте чл. 328 от КТ - там са вариантите за съкращаване.
Колко време и в какъв размер ще е обещетението зависи от много неща.
#8 | 27.07.2023, 09:28
Публикации: 9 / 0
Варианти има много. Както писах и по-горе - въпрос на договорка. Единственото, което можете да направите е да откажете да подпишете заповед по взаимно съгласие, но до колкото разбирам Вие искате да напускате, а не Ви съкращават (искат да Ви сменят длъжността, това не съкращаване), и ако е така освен на добрата воля на работодателя да Ви съкрати  няма на какво друго да се надявате.
Разгледайте чл. 328 от КТ - там са вариантите за съкращаване.
Колко време и в какъв размер ще е обещетението зависи от много неща.

По време на майчинството ми се смениха собствениците на фирмата и съответно цялото ръководство, а следствие и доста служители. Работя над 7год. в тази фирма, като по договор съм на длъжност, която реално изпълнявах частично и частично друга. Тоест бях 50% от един отдел и 50% от друг (но не и по договор). След връщането ми от майчинство останах по договор и реално в единия отдел. В момента ми предлагат съвсем друго нещо, но имам определени притеснения, за да не се съглася. Да, но те са категорични, че в отдела са доста хора и не знам какво следва. Моята идея е да попитам, ако не приема новата длъжност и те са категорични, че в отдела, в който се намирам хората сме повече, дали биха направили съкращение на щата - какво печелят или губят те и какво аз в този случай? Идеята ми е да имам повече време за търсене на нова работа
#9 | 27.07.2023, 09:39
Публикации: 540 / 74
Нито печелят, нито губят нещо
#10 | 27.07.2023, 10:07
Публикации: 9 / 0
Нито печелят, нито губят нещо

Тоест разлика между напускане по взаимно съгласие и освобождаване на служител, поради съкращаване на щатна бройка за работодателя няма, докато за мен има - по-голямо парично обезщетение от борсата, до започване на нова работа?
Извинявам се за многото въпроси, просто не съм запозната с тези неща и искам да съм сигурна във възможностите, които имам и дали изобщо да подхвана тази тема и да не си "вкарам автогол"
#11 | 27.07.2023, 16:57
Публикации: 9363 / 1574
Тоест разлика между напускане по взаимно съгласие и освобождаване на служител, поради съкращаване на щатна бройка за работодателя няма,
Има разлика за работодателя и то не малка. При напускане по взаимно съгласие Ви дължи само обезщетение за неползван отпуск (ако има такъв). При съкращаване на щата Ви дължи обезщетение за 1 месец оставане без работа (една заплата плюс осигуровки)
#12 | 28.07.2023, 11:31
Публикации: 261 / 41
договорете си да ви преназначат в друг отдел (с различна длъжност) и срок на изпитание. След седмица да прекратят срока на изпитание. Това е единственият начин, при който и работодателя е доволен и работника може да използва пълна борса.

При прекратяване по ваше желание вие нямате право на пълна борса, а при освобождаване от страна на работодателя извън срок на изпитание те дължат определени неустойки/обезщететия. Та чл. 71 от КТ е това, което търсите
#13 | 28.07.2023, 11:52
Публикации: 9363 / 1574
Чл. 71 наистина е добър, но прилагането му една седмица след смяната на длъжността най-вероятно ще предизвика проверка от страна на НОИ. Вярно, проверката не е страшна когато нещата са изпипани, но е разправия за работодателя и забавяне на обезщетението за безработица. От НОИ отдавна знаят всичките "номера" за "благоприятно" прекратяване на ТД и са много чувствителни 
За "безпроблемен" чл. 71 трябва поне месец, месец и нещо
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група