Обещетение при съкращаване

17.08.2022, 00:22 372 2

17.08.2022, 00:22
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Искам да попитам как стоят нещата при съкращаване.
Мога ли да бъда съкратена от един ден за следващия или трябва да има предизвестие?
Какво обезщетение дължи работодателя?

Благодаря Ви предварително!
#1 | 17.08.2022, 07:34
Публикации: 192 / 40
Ако под "съкращение" разбирате прекратяване на ТД по чл. 328 (намаляване обема на работа, закриване на щата или предприятието, липса на качества,  на образование или обективна невъзможност за справяне със задълженията, и т.н.), да, трябва да има предизвестие. Но: работодателят може да реши да не спази срока на предизвестието и да прекрати ТД от днес за утре като Ви заплати обезщетение в размер на договореното възнаграждение за периода на неспазеното предизвестие. В някои от случаите на прекратяване на ТД по чл.328 работодателят дължи и обезщетение за оставане без работа до 1 месец.
Ако под "съкращение" разбирате прекратяване на ТД изобщо, да, има основания, при които договора може да бъде прекратен от днес за утре. Най-често това е при ТД със срок на изпитване до изтичане на този срок. Също и при изтичане срока на срочен ТД за определено време, при завръщане на титуляра при ТД по заместване, при прекратяване по взаимно съгласие и т.н. В изброените случаи не се дължи обезщетение.
Единственото обезщетение, което се дължи винаги от работодателя при прекратяване на ТД е обезщетението за неползван отпуск. Разбира се ако има неползвани дни от полагащия се платен годишен отпуск
#2 | 17.08.2022, 21:18
Публикации: 8 / 2
Работодателя при освобождаване на персонал по чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ дължи обезщетение и за разликата в заплатата в случай на назначаване. При Вас е със заплата 1 200.00 лева в новата фирма е назначен на 1 000.00 лева, за тази разлика дължите обезщетение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група