Освобождаване от работа без мое съгласие

22.09.2022, 12:47 1062 12

22.09.2022, 12:47
Публикации: 13 / 0
Здравейте имам следният казус.В процес на инвитро съм преди пункция.Работодателят ми обаче иска да ме освободи от работа-не по мое желание съответна не е по взаимно.Какви са му опциите и съответно какви са ми правата.Нямам връчена още заповед ,аз си взех болнични до пункцията и доколкото четох след пункция още по-трудно ще му е да ме махне от работа
#1 | 22.09.2022, 13:53
Публикации: 2648 / 313
Изчакайте да ви се връчи заповедта, иначе си правим безсмислени предположения.
Ако сте в изпитателен срок, ще ви освободи на това основание. Ако не сте - ще видите, когато получите документа. Няма смисъл да отказвате да го получите, просто се свържете с адвокат след това и си вижте опциите.
#2 | 22.09.2022, 14:30
Публикации: 13 / 0
На постоянен съм .По какъв член може да ме освободи ? Четох че по някакъв член съм защитена ака правя инвитро
#3 | 22.09.2022, 14:51
Публикации: 11076 / 1956
На постоянен съм .По какъв член може да ме освободи ? Четох че по някакъв член съм защитена ака правя инвитро

Вижте чл.333 ал. 5 от КТ.
#4 | 23.09.2022, 10:26
Публикации: 159 / 18
Погледнете чл. 313а от КТ:
Чл. 313а. Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

Не съм запозната с етапите при инвитро, но съгласно КТ
13.  "Работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро" са работнички и служителки, които са в етап на лечение чрез методите на асистирана репродукция, включващ периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни.

Може би ако уведомите работодателя си, бихте срещнала по голямо разбиране.
А ако пък точно това е причината за прекратяване, ще съдействаме с някои насоки. Успех!
#5 | 23.09.2022, 11:34
Публикации: 40 / 5
За съжаление наличието на работничка в майчинство е доста скъпо удоволствие за работодателя / в порядъка на около 3 хил.лева, които трябва да извади от собствения си джоб/ и затова се стига до такива ситуации.
За ситуацията обаче вина няма нито служителя,нито работодателя, а законодателя.
#6 | 23.09.2022, 11:54
Публикации: 8321 / 1318
За съжаление наличието на работничка в майчинство е доста скъпо удоволствие за работодателя / в порядъка на около 3 хил.лева, които трябва да извади от собствения си джоб/
Как ги докарахте до 3000? Аз едва стигам до 1500...
#7 | 23.09.2022, 13:16
Публикации: 40 / 5
1.здравни осигуровки върху болничния преди раждането - 50
2.34.08*24 /здравни за двете години/ - 820
3.Два месеца отпуск, които като свърши майчинството плащаш /независимо дали в брой или нямаш работник за това време, на който му върви заплата/ - 2х700 /и това ако е на минимална заплата/
4.около 300лв осигуровки върху горния ред
Идват малко под 3000, но това само при условие че е била назначена на МРЗ. Всичко над нея вдига цифрата още.

Да оставим и другите несгоди като забрана за уволнение още известно време след връщането на работа,в които в масовия случай служителката е в честиболнични за гледане на болно дете.
#9 | 27.09.2022, 17:21
Публикации: 13 / 0
Нещата при мен не се развиха в моя полза.Притиснаха ме за взаимно съгласие (не съм написала молбата още) .Но ми излязоха с това,че реално няма как да си изработя предизвестието ,заради предстоящия трансфер и че едва ли не няма да ме пуснат отпуск както исках.Имам право на обещетение от НОИ,което тъй като съм ползвала в близките 3 години независимо как съм освободена ще е минимума(това от НОИми казаха).Притискат ме да напиша молба,за да мога да отида спокойна на трянсфер(поне се надявам с това да не ме излъжат)
#10 | 27.09.2022, 18:24
Публикации: 101 / 16
и че едва ли не няма да ме пуснат отпуск както исках.

 Не подписвай никаква молба.

Съгласно § 1., т. 13 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда (КТ) - "работнички и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро" са работнички и служителки, които са в етап на лечение чрез методите на асистирана репродукция, включващ периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни. Имаш право на отпуск по чл. 157, ал. 2 от КТ ако отговаряш на посоченото определение, 
 Ако отговаряш -  отпуска не зависи от тях дали да ти го дадат или не , а КТ ги задължава да те освобождават от работа по чл.157 ал.2 от КТ  плюс да ти изплащат през това време възнаграждение по чл.177 от КТ.
След забременяване пак по този  чл. 157, ал. 2 от КТ за контролни, профилактични, редовни прегреди са длъжни да  те освобождават.

 п.с. Намери си адвокат по трудово право , а не да пишеш по форуми.
#11 | 27.09.2022, 18:39
Публикации: 13 / 0
Ходих при такъв адвокат ,даже и днес пак говорих с нея -каза ми ,че тази отпуска работодателя я разрешава и може да ми бъде отказана.Не съм уведомила писмено работодателя,че съм в процедура по инвитро,само устно
#12 | 27.09.2022, 21:24
Публикации: 3856 / 579
Ходих при такъв адвокат ,даже и днес пак говорих с нея -каза ми ,че тази отпуска работодателя я разрешава и може да ми бъде отказана.Не съм уведомила писмено работодателя,че съм в процедура по инвитро,само устно
За кой отпуск става въпрос? За този ли:
157 (2) Работодателят е длъжен да освобождава от работа ... работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177.

Ако е за този отпуск и адвоката е казал това, че "тази отпуска работодателя я разрешава и може да ми бъде отказана" - сменете адвоката.

Само че всички тези неща важат след надлежно уведомяване на шефа, и по начин, който доказва, че е уведомен. Устното уведомяване - винаги може да се отметне, не чул, не разбрал. Трябва черно на бяло. Към момента документално пред работодателя вие сте "обикновен" работник/служител.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група