Търговия с внос от Гърция

11.06.2012, 11:22 23400 17

11.06.2012, 11:22
Публикации: 2027 / 254
 :hi: Здравейте форумци.

Нуждая се от вашата помощ.

Фирма, която днес си открива набирателна сметка в банка  иска да извършва търговия със зехтин и маслини от Гърция.

Какви документи се съставят за вноса? Трябва ли да се регистрира по ДДС?

Мерси  :give_rose:
#1 | 11.06.2012, 12:07
МамаБожка
Здравей и на теб  alfa :hi:
Аз не можах да ти разбера въпроса.. да започнем от тук... какво означава  " днес си открива набирателна сметка в банка „
#2 | 11.06.2012, 12:12
Публикации: 2027 / 254
Мадам  :wave: , подготвят си документите за вписване в Търговския регистър и затова им е набирателната сметка. Иначе намеренията са им да се занимават с търговия- внос на зехтин и маслини от Гърция/ собственичката е гъргиня/.
Мойте терзания са трябва ли да се регистрират доброволно до ДДС или да чакат да минат 20000лв и тогава вече задължително. И ако не се регистрират какви документи трябва да съставям аз , да за документирам вноса....
#3 | 11.06.2012, 13:33
МамаБожка
аха.. значи фирмата тепърва ще се създава, в този случай четем ЗДДС в частност изискуемост на ДДС при вътреобщностно придобиване, защото зехтина и маслините не са внос, след като се придобиват от Гърция, страна членка на ЕС
ако вие нямате регистрациа по ДДС, а фирмите с които търгувате в Гърция са регистрирани, те ще ви начислят ддс, а пък вие ще трябва да го платите… това най-общо казано с думи прости.. естествено, че съществува и т.н. доброволна регистрация, но при всички положения е належащо да се прочете ЗДДС  :scenic:
#4 | 11.06.2012, 14:00
Публикации: 825 / 178
Най-добре е веднага  доброволна регистрация. Така ще си спестите трудния и тежък труд по изготвяне на Справката за наличните активи. Това е един трънлив път, при който не рядко има отказ от регистрация, а в същото време ще са ви направили проверка или ревизия на фирмата за наличностите.

При варианта, както обяснявате: регистрирани по ЗДДС фирми в Гърция и Бг - като доставчик и получател, на лице е  ВОД. Тези доставки не е проблем да се следят и осчетоводяват. И най-накрая - като продавачи на тази стока в БГ - със сигурност повечето купувачи ще изискват фактури, но с ДДС. От опит - бъдете сигурни!
#5 | 11.06.2012, 14:08
МамаБожка
ама пасате, тя собственичката е гъркиня, ама фирмата може да е българска...обикновено от нова година насам само това правят гърците - български фирми с гръцки управители... я да каже сега alfa каква ще бъде фирмата в крайна сметка
#6 | 11.06.2012, 14:13
Публикации: 825 / 178
Ох, ВОД ли см го писал.... ВОП - разбира се :)

За мен стана ясно това:
1. Гъркинята ще открива фирма в БГ и тук ще прода маслините.
2. За да достави маслини от Гърция, едва ли тя /гъркинята/ ще е доставчик. Маслинтите /знам със сигурност/, се купуват на едро от бази и преработватели, които дават най-конкурентни цени, инак - още първата доставка тук ще им залежи..

Ако е друг варианта - да казва Алфа  :)
#7 | 11.06.2012, 14:22
МамаБожка
Мадам   , подготвят си документите за вписване в Търговския регистър и затова им е набирателната сметка. Иначе намеренията са им да се занимават с търговия- внос на зехтин и маслини от Гърция/ собственичката е гъргиня/.

аз пък от това уж разбрах, че фирмата ще е българска със собственичка гъркиня :rofl: сега да чакаме ли alfa, или да вадим лилявото кълбо :blink:
#8 | 11.06.2012, 14:25
Публикации: 2027 / 254
аз пък от това уж разбрах, че фирмата ще е българска със собственичка гъркиня :rofl: сега да чакаме ли alfa, или да вадим лилявото кълбо :blink:

Фирмата ще е българска на едно кюстендилско момче и гаджето му гъркиня  ::) ще се впишат в АВ Кчстендил
#9 | 11.06.2012, 15:12
Публикации: 825 / 178
Еми, значи всичко е ясно :)
/за любовта, де/ :)

Алфа - хващай ЗДДС - чл.7, чл. 13 и т.н. :)
Айде, успех :)
#10 | 11.06.2012, 15:45
Публикации: 2027 / 254
Най-добре е веднага  доброволна регистрация. Така ще си спестите трудния и тежък труд по изготвяне на Справката за наличните активи. Това е един трънлив път, при който не рядко има отказ от регистрация, а в същото време ще са ви направили проверка или ревизия на фирмата за наличностите.

При варианта, както обяснявате: регистрирани по ЗДДС фирми в Гърция и Бг - като доставчик и получател, на лице е  ВОД. Тези доставки не е проблем да се следят и осчетоводяват. И най-накрая - като продавачи на тази стока в БГ - със сигурност повечето купувачи ще изискват фактури, но с ДДС. От опит - бъдете сигурни!

Пасат, четейки този текст- по кой от двата варианта трябва да се регистрира доброволно? Най-добре по Регистрация по общия ред (чл. 100, ал. 1 ЗДДС)?


Регистрацията по избор на основание на чл. 100 от ЗДДС се дели на:
- Регистрация по общия ред (чл. 100, ал. 1 ЗДДС):
Всяко данъчнозадължено лице, за което не са налице условията за
задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС, има право да се регистрира
по този закон (чл. 100, ал. 1 от ЗДДС). Данъчнозадълженото лице,
регистрирано на основание чл. 100, ал. 1 ЗДДС има право да начислява ДДС
върху реализираните доставки, както и да приспада данъчен кредит за
извършените покупки на стоки и услуги.
- Регистрация по ВОП( чл. 100, ал. 2 ЗДДС):
Всяко данъчнозадължено и данъчнонезадължено юридическо лице, за които
не са налице условията за задължителна регистрация по ВОП, имат право да
се регистрират по този закон по избор за вътреобщностно придобиване (чл.
100, ал. 2 от ЗДДС). Съгласно чл. 70, ал. 4, регистрираните лица по чл. 100,
ал. 2 от ЗДДС нямат право на приспадане на данъчен кредит за
извършените покупки на стоки и услуги. Регистрираните лица по чл. 100,
ал. 2 от ЗДДС не начисляват ДДС за други, облагаеми доставки, които
извършват (чл. 113, ал. 9 от ЗДДС), но тези други доставки формират
облагаем оборот за последваща обща регистрация по чл. 96 от ЗДДС.
- Регистрация за дистанционни продажби (чл. 100, ал. 3 от ЗДДС):
Всяко данъчнозадължено лице може да се регистрира по този закон
независимо от сумата на извършените доставки при условията на
дистанционни продажби, когато е уведомило данъчната администрация на
държавата членка, където е регистрирано за целите на ДДС, че желае
дистанционните продажби, които извършва, да са с място на изпълнение на
територията на страната (чл. 100, ал. 3 от ЗДДС)
#11 | 11.06.2012, 16:02
Публикации: 825 / 178
Писах по-долу - регистрирайте се преди всякакви сделки, доставки, ВОП...и т.н. - т.е. по 100 /1/.
За мен това е най-чистия начин. /най-рахат съм така/ :)
Така и най-лесно се изпълняват нещата в Искането за представяне на документи от НАП, което ще ви изпратят, след като подадете заявлението за рег. по ЗДДС.
#12 | 11.06.2012, 16:13
МамаБожка
съгласна съм с пасат :thumbup:.. все пак alfa, седнете и прочетете малко ЗДДС, ще се изяснят много неща
#13 | 11.06.2012, 16:17
Публикации: 2027 / 254
Благодаря и на двамата за помоща  :60:
#14 | 11.06.2012, 16:44
Публикации: 288 / 6
Интересна тема и дискусия. При воп,получателят на стоката трябва да си самоначисли ДДС-то с протокол . А трябва ли освен протокола да състави и фактура ?
#16 | 11.06.2012, 17:11
Публикации: 825 / 178
Axell, каква фактура? При ВОП имаме придобиване, а не продажба.
Протоколът е единствения документ съгл.ЗДДС.
#17 | 11.06.2012, 19:11
Публикации: 288 / 6


Много полезно четиво за начинаещ като мен.  :thumbup:

Последен въпрос  :blush: Ако както казва Пасат ,фирмата се регистрира поброволно по чл.100 /1/ ще има право на данъчен кредит и за другите разходи,които прави и ще начислява ддс и на продажбите си . В този случай отделни СД и Дневници ли се подават или с 1 СД  и дневници се посочват и ВОП-те и останалите приходи и разходи за месеца?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група