!Спешна нужда от съвет - грешка при внасяне на осигуровки!

05.04.2023, 19:33 1258 6

05.04.2023, 19:33
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Мой близък се разболя и тъй като не си е плащал 5 години здравни осигуровки като самоосигуряващо се лице, са му прекъснали здравноосигурителните права. Съответно след преглед в спешен кабинет му беше отказана нужната хоспитализация!  :excl: :excl:

Съгласих се да му помогна с тази голяма сума, за да може бързо да влезе и да се почне нужното лечение, тъй като състоянието му е рисково (вдига много високо кръвно).

Успя да отиде до офис на НАП и да подаде декларация №7 успешно, а аз трябваше да извърша плащането през онлайн платформата. Тъй като никога не съм бил самоосигуряващ се, цялата тази схема ми беше чужда!

Почнах и направих справка за задълженията, оттам отидох в калкулатора и отбелязах всички месеци спрямо справката и накрая при самото плащане съм направил грешка и съм избрал средствата да бъдат преведени за ДЗПО, вместо НЗОК.  :noexpression:

След като на другия ден здравноосигурителния статус не се промени, почнахме да се чудим. Няколко часа в търсене и тел. разговори докато разберем какъв гаф съм направил...


Доколкото разбрах, трябва да пуснем "Приемане на искане за прихващане или възстановяване на надвнесени суми №3221"

Обаче намерих коментари, че това отнемало доста време (до 1 месец официално)

Очевидно тук положението е критично и такива срокове са нереалистични!

Посъветваха ни при подаване на Искането за възстановяване да напишем, че е за болен човек, трябва да влезе за лечение и т.н. с цел да му се даде приоритет.

Аз обаче никъде не намерих в подготовката на това искане поле за "основание/причина" или друго за оставяне на коментар...

Също така не съм сигурен дали отбелязвам правилните данни, вижте прикачената снимка.

Правилно ли тълкувам полетата?

1. Тъй като парите са пратени в ДЗПО, вместо в НЗОК, избирам го като единствена позиция.

2. Вписвам същата сума и моля да бъде наредена по IBAN на НЗОК

Не виждам никъде опция за коментар както казах и по-горе.

Моля за потвърждение дали съм на прав път и как/къде мога да отбележа, че спешно трябва да бъде хоспитализирано лицето?

Благодаря!
#1 | 05.04.2023, 22:46
Публикации: 2116 / 147
Не, се се попълва така
Горе пишете сумата, а долу пишете да покрие ЗО.

И не пишете банкова сметка, по която да ги върнат.
Те веднага ще Ви се обадят по телефона  и можете да помолите да побързат.
При мен стана веднага / само трябваше да си уточни процедурата данъчната, защото не знаеше как трябва да стане и дали е възможно въобще, но стана.
#2 | 07.04.2023, 02:12
Публикации: 2 / 0
Благодаря за информацията!

Странно, обадих се в работно време и ми казаха да го направя по друг начин - Избирам ДЗОП, пиша сумата и си вписвам моя си IBAN  :hmmm:

Никой не ми се обади след това цял ден...

Сега попълних още един път същата бланка по вашият пример, дано да даде подобен като при вас резултат!

 
#3 | 07.04.2023, 08:55
Публикации: 11974 / 2191
 вписвам моя си IBAN  :hmmm:


Това означава, че искате връщане по Ваша сметка. Като изпращате различни "послания" вместо да стане по-бързо ще има обратен ефект.
#4 | 09.04.2023, 21:14
Публикации: 2116 / 147
Благодаря за информацията!

Странно, обадих се в работно време и ми казаха да го направя по друг начин - Избирам ДЗОП, пиша сумата и си вписвам моя си IBAN  :hmmm:

Никой не ми се обади след това цял ден...

Сега попълних още един път същата бланка по вашият пример, дано да даде подобен като при вас резултат!
  Хем искате прихващане, хем искате връщане ефективно. Какво всъщност искате? Както вече писах, не трябва да има банкова сметка.
#5 | 09.04.2023, 22:21
Публикации: 833 / 69
Отивате в НАП има си ПОС-терминали и плащате с карта. Всичко е окей тогава. Може и да ползвате банка, включително ако има и гише в НАП.
#6 | 11.04.2023, 09:20
Публикации: 2116 / 147
Отивате в НАП има си ПОС-терминали и плащате с карта. Всичко е окей тогава. Може и да ползвате банка, включително ако има и гише в НАП.
Да се плати втори път, е ясно. Те не искат да плащат втори път, а искат да ги прехвърлят и става дума за процедурата. Колегата погрешно хем иска прихващане, хем иска възстановяване. Не може и двете.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група