Невнесени ЗО от работник в неплатен отпуск по негово желание повече от 30 дни

29.11.2023, 16:57 1285 27

#20 | 29.11.2023, 16:57
Публикации: 26 / 1
чл. 40, ал. 1, т. 1, б) от ЗЗО - за сметка на лицето в неплатен отпуск по негово желание
пускам  Д1 без никакви осигуровки на лицето
то по някое време плаща и  пускам корекция Д1 и Д6
ами нали работодателя има задължение да подаде и плати тези ЗО на лицето?
т.е. ако не покажа тези задължения за ЗО съм в нарушение?
#21 | 29.11.2023, 17:08
Публикации: 2116 / 146
чл. 40, ал. 1, т. 1, б) от ЗЗО - за сметка на лицето в неплатен отпуск по негово желание
пускам  Д1 без никакви осигуровки на лицето
то по някое време плаща и  пускам корекция Д1 и Д6
ами нали работодателя има задължение да подаде и плати тези ЗО на лицето?
т.е. ако не покажа тези задължения за ЗО съм в нарушение?

Не може ХЕМ РАБОТОДАТЕЛЯ,  ХЕМ РАБОТНИКА да има задължение. Задължението е на работника. Подава се нулева Д1,  за да има какво да коригирате после.
#22 | 29.11.2023, 17:39
Публикации: 9195 / 1531
Не може ХЕМ РАБОТОДАТЕЛЯ,  ХЕМ РАБОТНИКА да има задължение. Задължението е на работника.
Съгласна съм - задължението е на работника. Защо тогава в Д6 няма отделна позиция за ЗО, дължими от работника, а всичко излиза като задължение на работодателя?

 Подава се нулева Д1,  за да има какво да коригирате после.
Вие лично подавал ли сте "нулева" Д1 за работник в неплатен, незачетен за стаж, или само раздавате съвети? Аз съм опитвала. Не става.

Д1 със задължение се подава СЛЕД ВНАСЯНЕТО НА ОСИГУРОВКИТЕ ОТ РАБОТНИКА.
Ще повторя въпроса на fsomontagivarna: в кой закон, наредба или указание е регламентирано това? Моля за точен цитат!
#23 | 29.11.2023, 18:54
Публикации: 2116 / 146
Съгласна съм - задължението е на работника. Защо тогава в Д6 няма отделна позиция за ЗО, дължими от работника, а всичко излиза като задължение на работодателя?
Вие лично подавал ли сте "нулева" Д1 за работник в неплатен, незачетен за стаж, или само раздавате съвети? Аз съм опитвала. Не става.
Ще повторя въпроса на fsomontagivarna: в кой закон, наредба или указание е регламентирано това? Моля за точен цитат!
Сериозно ли не си подавала? Не е вярно, че не става. Дните са в дни с осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж и в т.21 осигурителния доход е нула. И аз не го знаех до 2009 г, докато не ходих на едно обучение на НАП. Те, ако в закони, наредби и т.н. започнат да пишат така, както Вие очаквате, то ще станат 30 000 страници - всеки нормативен акт.
#24 | 29.11.2023, 19:16
Публикации: 9195 / 1531
Сериозно ли не си подавала? Не е вярно, че не става. Дните са в дни с осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж и в т.21 осигурителния доход е нула.
За дните, зачетени за стаж става (прилагала съм го за лица в неплатен, осигурени на друго основание). Попитах за дните, които не се зачитат за стаж (при код 28 в т.12)
#25 | 30.11.2023, 11:08
Публикации: 120 / 22
Сериозно ли не си подавала? Не е вярно, че не става. Дните са в дни с осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж и в т.21 осигурителния доход е нула. И аз не го знаех до 2009 г, докато не ходих на едно обучение на НАП. Те, ако в закони, наредби и т.н. започнат да пишат така, както Вие очаквате, то ще станат 30 000 страници - всеки нормативен акт.
Здравните за сметка на служителя при НО не са ли за дните, които не се зачитат за стаж ?

Не може ХЕМ РАБОТОДАТЕЛЯ,  ХЕМ РАБОТНИКА да има задължение. Задължението е на работника. Подава се нулева Д1,  за да има какво да коригирате после.


И вие сигурно имате случай, в който работникът или служителят идва и доброволно си внася дължимите здравни осигуровки и вие му коригирате Д1 и Д6 за 6 месеца назад / примерно/.
#26 | 01.12.2023, 16:00
Публикации: 2116 / 146
Здравните за сметка на служителя при НО не са ли за дните, които не се зачитат за стаж ?

И вие сигурно имате случай, в който работникът или служителят идва и доброволно си внася дължимите здравни осигуровки и вие му коригирате Д1 и Д6 за 6 месеца назад / примерно/.

Не. Със стаж, без стаж, все са си за негова сметка, а не за сметка на работодателя. По тази причина НАП няма право да ги търси от нас, ако не са внесени.
#27 | 01.12.2023, 16:26
Публикации: 2116 / 146
чл. 40, ал. 1, т. 1, б) от ЗЗО - за сметка на лицето в неплатен отпуск по негово желание
пускам  Д1 без никакви осигуровки на лицето
то по някое време плаща и  пускам корекция Д1 и Д6
ами нали работодателя има задължение да подаде и плати тези ЗО на лицето?
т.е. ако не покажа тези задължения за ЗО съм в нарушение?
  Ето тук изначалното Ви разбиране за нормата е погрешно и от там поведението Ви нататък.
Подаваме задължение, след като го ПЛАТИ РАБОТНИКА. Но технически, без предварителна нулева, ще ни е трудно и трябва на място да ходим, може да не приеме редовна и допълваща Д6. Има и друг начин, но няма да отчете лихвите, които работника дължи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група