Командировки

07.12.2023, 08:31 1260 13

07.12.2023, 08:31
Публикации: 561 / 9
Здравейте, управител на фирма (самоосигуряващ се с личен труд) по няколко пъти в месеца е в командировка (таква е дейността на фирмата), разходите за нощувка и самолетни билети плаща през сметката на фирмата, за които има издадени фактури на фирмата,
1. Въпросът ми е нали, въпреки че са платаени през фирмената сметка пак се вписват в командировъчното?
2. Понякога ги плаща през личната си сметка, но ги осчетоводявам, като разчет със собственика и фирмата му ги връща и пак се вписват в конадировъчното?
   609
   4531
         493
493 501
#1 | 07.12.2023, 11:05
Публикации: 4400 / 737
С уговорката, че не съм наясно със СОЛ-овете и командировките им, ако има особености:

1. Нали вече са платени (от сметката и на името на фирмата), защо ги включвате в командировъчните? Как проследявате кое е платено от фирмата и кое да платите като командировъчни?

2. Като ги плаща от личната сметка нали пак са на основание на командировъчната заповед? Защо ги отчитате като разчет? Не е ли съвсем естествено, ако няма даден аванс за командировката, командированият сам да си плати разходите, които после му се възстановяват през командировъчните пари срещу представените документи за транспорт и нощувки?

#2 | 07.12.2023, 13:20
Публикации: 38 / 4
начина на плащане, не оказва влияние на разхода за нощувка или транспорт....Разхода си е разход, правилно ги отразявате като разчет със собственика. Друг е въпроса, че НЕ трябва да плаща от личната си сметка преди Вие да сте му превели по личната сметка АВАНС за Командировка :) това е нов момент в промените в Наредбата
#3 | 07.12.2023, 13:36
Публикации: 561 / 9
Искрено ви благодаря за съдействието! Това е вечния ни спор с този човек, да не бърка двете сметки :smile1:.  Може да звучи глупаво, но правая декларация, в която го карам да се подписва, че дадения разход на фирмата е платен с неговата лична дебитна карата.
Хубав ден!
#4 | 07.12.2023, 15:22
Публикации: 588 / 119
начина на плащане, не оказва влияние на разхода за нощувка или транспорт....Разхода си е разход, правилно ги отразявате като разчет със собственика. Друг е въпроса, че НЕ трябва да плаща от личната си сметка преди Вие да сте му превели по личната сметка АВАНС за Командировка :) това е нов момент в промените в Наредбата

Може ли цитат от конкретния текст в наредбата?
#5 | 07.12.2023, 16:14
Публикации: 4400 / 737
Друг е въпроса, че НЕ трябва да плаща от личната си сметка преди Вие да сте му превели по личната сметка АВАНС за Командировка :) това е нов момент в промените в Наредбата

Чл. 32. Командировъчните пари се изплащат срещу представяне на:
...
3. сметка за дължимите пътни, дневни и квартирни пари или авансов отчет, когато преди заминаването е получен служебен аванс, към която се прилагат документи за извършени разходи:...

Тоест, даването на аванс е само втора възможност, не задължение. Плащането от личната сметка или от личния джоб е не само възможно, ами и всеобща практика.
#6 | 08.12.2023, 10:55
Публикации: 561 / 9
Не знам, дали съм права, но аз описвам всичко в командировъчното и  фактурите за нощувки и самолетни билети платени през фирмата, инак този разход, как ще се оправдае, нали е свързан с командировка?
#7 | 08.12.2023, 10:58
Публикации: 220 / 11
И аз така.
#8 | 08.12.2023, 11:00
Публикации: 11974 / 2191
 аз описвам всичко в командировъчното и  фактурите за нощувки и самолетни билети платени през фирмата, инак този разход, как ще се оправдае, нали е свързан с командировка?

Е, защо как ще се оправдае - имате си Заповед за командировка, фактура на фирмата, плащане. Тези пари не ги дължите на командирования.
#9 | 08.12.2023, 11:17
Публикации: 561 / 9
Ако се вписват грещно ли е
#10 | 08.12.2023, 13:37
Публикации: 4400 / 737
Теоретично, ако в командировъчното са описани дневни, пътни и квартирни би трябвало да се дължат на командирования. Във вашия случай знаете, че нещо е било предварително платено и сега няма да го платите към командировъчните, но ако фирмата е по-голяма и платената фактура попадне в един счетоводител, а комаддировъчното в друг може да се получи дублиране.

Според мен платените предварително от фирмата нощувки и транспорт, които се отчитат като ВУ не трябва да се вписват в командировъчната заповед и в отчета за командировката. Ще се пише без право на пътни и квартирни, защото реално командированият няма да плати такива.
#11 | 08.12.2023, 13:42
Публикации: 561 / 9
Благодаря ви! :smile1:
#12 | 08.12.2023, 14:30
Публикации: 11974 / 2191
Според мен платените предварително от фирмата нощувки и транспорт, които се отчитат като ВУ не трябва да се вписват в командировъчната заповед и в отчета за командировката.

И аз смятам така. :smile1:

 Ще се пише без право на пътни и квартирни, защото реално командированият няма да плати такива.

Това не значи, че няма право. Просто предприятието не му дължи пари за това. Няма право на заплащане за тях.
Малко с други думи... :smile1:
#13 | 08.12.2023, 14:32
Публикации: 561 / 9
Отново благодаение на вас си отговорих на въпрос! Благодаря ви и приятни почивни дни! :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група