Обезщетение от Страна членка на ЕС.

12.01.2024, 17:40 454 7

12.01.2024, 17:40
Публикации: 8 / 0
Здравейте, аз съм на 30 години. Работил съм само в Чужбина. Имам 8 години стаж, но само навън.
Изтече ми договорът и просто реших да се прибера в България и да се запиша да получавам обезщетение. Подадох всички необходими документи в бюрото по труда, нои, нап. До тук добре.
Обаче от нои ми звъннаха и ми казаха , че да получавам обезщетение В България е 1% и все още имам време да реагирам , за да подам документи и там където съм живял. Днес разбрах, от един приятел, че трябвало да съм работил, 1 година в България, за да ме одобрят за обезщетение. (Не е много сигурен)
Въпрос  към по запознатите. Какво може да се направи, че да ме одобрят от Нои.
Всичките ми познати/приятели са взимали обезщетение  ( 1800 лв) след като и изтече договорът в Чужбина. Не съм много сигурен, колко от тях имат въпросната година стаж тук.
Не знам къде бъркам аз...
#1 | 12.01.2024, 18:29
Публикации: 11984 / 2194
Здравейте,
съгласно КСО чл.54а
(2) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) За придобиване право на парично обезщетение по ал. 1 се зачита и времето:
4. (доп. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.

Не пишете в коя страна сте работили , но си преценете попадате ли в т.4 . В НОИ следва да са Ви обяснили какво се прави в този случай. Ако не са го направили си изяснете ситуацията дали имате или не право на регистрация за получаване на обезщетение.
#2 | 12.01.2024, 19:19
Публикации: 8 / 0
 В Чехия. Не са ми казали нищо от нои освен, че шансът за обезщетение от тяхна страна е 1%. Ако Чехия потвърдят години и стаж от там , Нои ми отказват , но не разбирам защо. Обясняваха ми някакви закони от август 2023 нови, но като попитах къде мога да ги прочета ми отвърнаха, че ги няма никъде написани. С сигурност ако ми отхвърлят обезщетението, ще обжалвам.
#3 | 12.01.2024, 19:35
Публикации: 11984 / 2194
След като е страна от ЕС би трябвало да изискат служебно от там документ за стажа. U 1 мисля , че е формуляра.  Не изчаквайте,а се изяснете своевременно с тях.
#4 | 12.01.2024, 19:42
Публикации: 8 / 0
Те ще го искат по служебен път и ако Чехия потвърди стажът ми и всичко (както ще стане) България щяла да ми откаже обезщетение. Така и не разбрах за тези закони. Казаха ми само от НОИ " ИМАТЕ ПРЕКАЛЕНО МНОГО СТАЖ В ЧЕХИЯ " 
А мой приятели и приятелката ми също след изтичане на договор се прибраха  в България и взимаха по 1800 лв  - 2000 лв. ( приятелката ми все още получава , само че има стаж в Бг ( не знам изобщо това дали играе роля )
Много несправедливо ако на мен ми откажат.
#5 | 12.01.2024, 19:54
Публикации: 11984 / 2194
Няма причина да откажат,ако имате стажа и отговаряте на условията за получаване на обезщетение. Изчакайте да се произнесат.
#6 | 12.01.2024, 20:32
Публикации: 8 / 0
Благодаря за помощта. Ще споделя резултата тук. Всички мислим, че няма пречки да не ме одобрят, но обаждането на тяхната служителка ме панира. Да съм си потърсил ако искам нали обезщетението от Чехия. От нои с сигурност щели да ми го откажат ако всичко от Чехия се потвърди.   Имам 8 години почти в Чехия.  ( с 1 месец прекъсване ) В България не съм работил.
Объркан съм много. Ще изчакам да видя какви ще са резултатите. Вярвам, че ще са положителни.
#7 | 14.01.2024, 11:23
Публикации: 8 / 0
А някой запознат ли е с тези нови закони от август 2023.
Трябвало да имаш повече стаж в България през последните 5 години и по-малко в Чужбина за да получаваш обезщетение. Някой знае ли нещо по въпроса?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група