Това гласи съобщението:
"УВАЖАЕМА ГОСПОЖО / УВАЖАЕМИ ГОСПОДИНЕ,
Уведомяваме Ви, че Националната агенция за приходите (НАП) за поредна година анализира посочените от данъчно задължените лица стойности на наличните материални запаси в счетоводните баланси.
В счетоводния баланс за 2022 г. на представляваното от Вас предприятие сте посочили наличности на материални запаси на значителна стойност, спрямо размера на нетните приходи от продажби, и/или посочените от Вас стойности на наличните материални запаси са се увеличили спрямо стойностите им за предходния период.
В тази връзка Ви напомняме, че съгласно чл. 28 от Закона за счетоводството предприятията са задължени да извършва инвентаризация на притежаваните от тях активи и пасиви най-малко веднъж годишно с цел достоверното им представяне във финансовите отчети.
С настоящото писмо Ви обръщаме внимание, че в случаите на установена липса на материални запаси регистрираните по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) лица дължат данък върху добавената стойност в размер на ползвания данъчен кредит за произведени, придобити или внесени от тях стоки, за които изцяло, частично или пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност е приспаднат данъчен кредит, а за стоките, които са или биха били дълготрайни активи по смисъла на § 1, т. 83 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС, се дължи данък в размер, определен по съответната формула, предвидена в закона (чл. 79, ал. 1, ал. 3, т. 1 и 2 от ЗДДС). Начисляването на данъка се извършва в данъчния период, през който е възникнала липсата, чрез съставяне на протокол и отразяването му в дневника за продажби и справка-декларацията за този данъчен период.
В случай че сте пропуснали да отчетете в минал данъчен период (календарен месец по ЗДДС и/или календарна година по Закона за корпоративното подоходно облагане/Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗКПО/ЗДДФЛ)) извършено разпореждане с материални запаси или липса/брак/унищожаване на материални запаси, следва своевременно да предприемете съответните действия за отстраняване на пропуска.
Редът за извършване на корекции във вече декларирани данни е предвиден в разпоредбите на:
чл. 126 от ЗДДС;
чл. 75, ал. 3 от ЗКПО (когато грешката е допусната през минала година).
В случай че посоченият ред е неприложим и при необходимост от коригиране на подадени от Вас декларации, в 30-дневен срок от получаване на настоящото писмо се свържете с офиса на териториалната дирекция на НАП по регистрация, за връчване на покана по чл. 103, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Бихме искали да Ви уверим, че НАП анализира задълбочено посочените от задължените лица данни в годишните финансови отчети с оглед установяване на несъответствия и предприемане на контролни действия с цел обезпечаване спазването на данъчното законодателство. В тази връзка по отношение на лицата, посочили значителни спрямо обема на извършваната от тях дейност стойности на материални запаси, налични към 31.12.2022 г., и които не са предприели своевременно действия за коректното им отразяване, НАП ще инициира контролни действия, включително такива за установяване на фактическите наличности на материалните запаси."