Наложени платежи

13.04.2024, 00:09 494 2

13.04.2024, 00:09
Публикации: 20 / 0
Здравейте!
Искам да попитам следното. При положение, че дадено лице се облага с патентен данък, може ли да се облага и за доходи от с наложен платеж успоредно, тоест по ЗДДФЛ? Би трябвало да не може. Всъщност лицето ремонтира инструменти, хора извън града, в който пребивава му го изпращат по куриер и след като бъдат ремонтиране се издава касов бон и се изпращат на получателите им с наложен платеж. Но след като лицето плаща патентен данък би следвало да не се облага и по ЗДДФЛ. Все пак, някой ако може да даде разяснение.
#1 | 13.04.2024, 08:44
Публикации: 161 / 22

Ако това може да ти помогне за  получени суми от наложен платеж във връзка с изпращани куриерски пратки.

§ 1, т. 12 от Закона за пощенските услуги /ЗПУ/,
(доп. - ДВ, бр. 37 от 2006 г., в сила от 05.05.2006 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2019 г.) "Наложен платеж" е допълнителна услуга, при която пощенската пратка се доставя на получателя срещу заплащане на определена от подателя сума.

Нардеба 18
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "разносна търговия" е продажба на стоки или услуги извън търговския обект по предварителна заявка;
чл.25 (2) При разносна търговия фискалната касова бележка се издава от лицето по чл. 3 и се предава на разносвача, който от своя страна я предоставя на купувача при плащането, освен когато плащането по продажбата се регистрира и отчита чрез фискално устройство на мястото на предаване на стоката или услугата.
#2 | 14.04.2024, 18:05
Публикации: 269 / 67
Мисля, че питането не е за издаването или неиздаването на фискален бон, а за данъчното облагане на доходите от продажби чрез куриер.
Според мен ако имате достатъчно доказателства, че пратките са били свързани единствено с патентната дейност, която упражнявате, не трябва да ги включвате в прил.2 на ГДД, а само в приложението за доходи от патентна дейност /без допълнителен данък/. Трябва да отчетете тези доходи и при попълването на таблици 1 и 2 за изравняване на осиг.доход
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група