Намаляване обема на работа, преназначаване чл.70 - уволнение/обещетение

03.06.2024, 17:05 588 8

03.06.2024, 17:05
Публикации: 4 / 0
Здравейте,
имам договор с компания от 6г. 11м. като през това време не съм бил преназначавал на друга позиция, единствените анекси, които съм подписвал са били свързани с промяна на заплата.

В последно време обемът на работата намаля и шефът ми,  предложи да се разделим по взаимно съгласие, нещо което отказах.

Сега ми предлагат преназначение по чл.70 в което е записан изпитателен срок от 3м. Той ми каза, че след което ще ме съкратят и ще мога да си получа максималното обезщетение от бюрото по труда.
(Предполагам не желаят да ме съкратят на сегашната ми позиция, тъй като ако го направят доколкото разбирам следващите 6м няма да могат да назначат никой на нея. А естеството на работа е, че днес може да няма работа, а утре да имат и рискуват по този начин.)

Питането ми е следното: предвид, че съм в изпитателен срок, те ще могат да ме уволнят още в момента след подписването от моя страна на преназначаването, нали?

Моля споделете, кои са най-изгодните положения за мен, защото след толкова време в компанията и удържки от заплатата ми, смятам че заслужавам достойно обезщетение от бюрото по труда :)

Благодаря предварително!
#1 | 03.06.2024, 17:20
Публикации: 9468 / 1602
 Той ми каза, че след което ще ме съкратят и ще мога да си получа максималното обезщетение от бюрото по труда.
Като изключим, че то чл. 71 не е "съкращение", а "прекратяване на договора", да ,при такова прекратяване ще имате право на "пълна" борса. Много важно е в заповедта да пише "прекратяване в изпитателния срок по инициатива на работодателя"

 предвид, че съм в изпитателен срок, те ще могат да ме уволнят още в момента след подписването от моя страна на преназначаването
Е, чак в същия ден,,, Ще трябва все пак да поработите малко, за да се "убедят", че не ставате за тая длъжност. И ако това "малко" е по-малко от месец, много вероятно е от НОИ да направят проверка на работодателя, а на Вас да забавят изплащането на обезщетението за безработица докато тече проверката.

 Предполагам не желаят да ме съкратят на сегашната ми позиция, тъй като ако го направят доколкото разбирам следващите 6м няма да могат да назначат никой на нея
Никъде няма посочено подобно изискване за някакъв срок, през който да не назначават нов човек на същата позиция. Може да назначат още на другия ден. Проблемът е, че при прекратяване на договора поради намаляване обема на работа първо трябва да Ви отправят предизвестие от минимум 1 месец, което трябва да отработите или да Ви заплатят и второ- -ако не си намерите работа до един месец, Ви дължат обезщетение от 1 заплата /вкл. осигуровки върху нея/. А със срок на изпитване няма такива обезщетения
#2 | 03.06.2024, 18:27
Публикации: 4 / 0
Никъде няма посочено подобно изискване за някакъв срок, през който да не назначават нов човек на същата позиция. Може да назначат още на другия ден. Проблемът е, че при прекратяване на договора поради намаляване обема на работа първо трябва да Ви отправят предизвестие от минимум 1 месец, което трябва да отработите или да Ви заплатят и второ- -ако не си намерите работа до един месец, Ви дължат обезщетение от 1 заплата /вкл. осигуровки върху нея/. А със срок на изпитване няма такива обезщетения
Явно иска да си спести дължимата от него заплата за обещетение, ако не успея да си намеря работа.... При този вариант, ако не се съглася на преназначаването и не успея да намеря работа освен дължимото от него обезщетение ще имам ли и право на "пълна" борса или е само обезщетението?


Ако предложа да бъде премахната клаузата от 3м. изпитателен срок в това преназначение по чл.70 и те го приемат, при съкращаването ми ще имам ли право отново на 1 заплата /вкл. осигуровки върху нея/ като обезщетение  и "пълна" борса?

Като изключим, че то чл. 71 не е "съкращение", а "прекратяване на договора", да ,при такова прекратяване ще имате право на "пълна" борса. Много важно е в заповедта да пише "прекратяване в изпитателния срок по инициатива на работодателя"

Тоест, при назначаване по чл.70, уволненито би следвало да бъде чл. 71 или дисциплинарно, тъй като аз в момента не отговорям на основните функции и отговорности на новата позиция?
#3 | 03.06.2024, 18:55
Публикации: 9468 / 1602
 ако не се съглася на преназначаването и не успея да намеря работа освен дължимото от него обезщетение ще имам ли и право на "пълна" борса или е само обезщетението?
Ако не се съгласите с преназначението и работодателя прекрати договора "поради намаляване обема на работа" с едномесечно предизвестие, то ще имате право на обезщетение от работодателя за оставане без работа до 1 месец и "пълна" борса, като плащането от борсата започва след изтичането на този месец, който Ви плаща работодателя. Регистрацията на борсата е обаче е до 7 дни след прекратявате на договора.
Не мога да гадая как ще постъпи работодателя, ако откажете преназначението - дали ще Ви съкрати поради намаляване обема на работа или ще Ви принуди да се съгласите на "взаимно съгласие", или...

Ако предложа да бъде премахната клаузата от 3м. изпитателен срок в това преназначение по чл.70 и те го приемат,...
Смисълът на това преназначаване е именно изпитателния срок по чл. 70 и възможността след това договорът да се прекрати по чл.71. Ако няма клауза за изпитателен срок, няма смисъл да Ви преназначават - без срок на изпитване и на новата длъжност вариантите за прекратяване на ТД са както и на досегашната длъжност.

Тоест, при назначаване по чл.70, уволненито би следвало да бъде чл. 71 или дисциплинарно, 
Е, за дисциплинарно уволнение трябват дисциплинарни нарушения и спазване на съответната процедура. За най-малкото неспазване на процедурата по дисциплинарно уволнение може да осъдите работодателя и съдът да отмени уволнението.
Освен това - при дисциплинарно уволнение борсата е само 4 месеца по 18 лв на работен ден

тъй като аз в момента не отговорям на основните функции и отговорности на новата позиция?
Ако не отговаряте на изискването за заемане на новата длъжност, не би трябвало да Ви назначават на нея. Обаче след като вече са Ви назначили, знаейки, че не отговаряте на изискванията, не могат да Ви уволнят по чл 628, ал.1, т. 5 "при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата" , по т.6 " когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа" или по т. 11 " при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях". Все основания, които дават право на "пълна" борса без обезщетение от работодателя за оставане без работа до 1 месец.

Назначаването със срок на изпитване с чл.70 предполага, че поне по документи /дипломи, стаж.../ отговаряте на изискванията за заемане на длъжността, но работодателят все пак иска да провери уменията Ви, сработването с екипа и т.н.
#4 | 04.06.2024, 11:27
Публикации: 4 / 0
Здравейте, благодяря за отговорите до сега, бяха много полезни! Все пак ще ме съкратят по чл. 328, ал. 1, т.2 или 3, което всъщоност е действителната причина.

 Обезщетението за което споменахте ако не успея да намеря работа по чл.222, ал.1 ли е и как бих могъл да го получа? Трябва да направя ИСК или НОИ или бюрото по труда го прави?
#5 | 04.06.2024, 11:58
Публикации: 4431 / 744
Това е обезщетение, което дължи вече бившия работодател. Ще му напишете писмо/заявление, обикновено с копие на трудовата книжка, от която да се вижда, че не сте почнали работа през този месец.
#6 | 04.06.2024, 12:08
Публикации: 9468 / 1602
Да допълня: това писмо/заявление представяте на работодателя не по-рано от един месец след прекратяване на договора и не по-късно от три години след това. Месецът с обезщетение по чл.222, ал.1 е осигурителен стаж за пенсия и се вписва в трудовата книжка. За този един месец трябва сами да си внесете здравни осигуровки след като подадете в НАП декларация обр.7
#7 | 04.06.2024, 13:16
Публикации: 4 / 0
Да допълня: това писмо/заявление представяте на работодателя не по-рано от един месец след прекратяване на договора и не по-късно от три години след това. Месецът с обезщетение по чл.222, ал.1 е осигурителен стаж за пенсия и се вписва в трудовата книжка. За този един месец трябва сами да си внесете здравни осигуровки след като подадете в НАП декларация обр.7

Много точно написано, благодаря отново!!
#8 | 04.06.2024, 13:52
Публикации: 3006 / 399
Все си мисля, ако някой е започнал работа, но не е дал ТК за попълване (колкото искаш такива случаи познава историята), работодателят няма как да знае какво е действително състояние на нещата... ОК, в един момент НОИ може да видят, че има 2 записа за месеца, но дали и въобще някой ще си направи труда да уведоми работодателя...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група