Избор на правна форма при авторство

27.09.2024, 16:44 531 3

27.09.2024, 16:44
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Каква би била най-удачната и щадяща форма за автор на детски дневници, албуми, книжки, игри и календари, който сам ги издава, рекламира (предимно онлайн) и разпространява? Задължена ли съм да се регистрирам като ЕТ/ ЕООД, извършващо онлайн търговия, покупка и препродажба на стоки или като творческа дейност попада в свободните професии? Реално извършвам професионална дейност на свой риск и за своя сметка.
Тъй като бих искала първоначално да стартирам с по-малък ресурс, за да валидирам идеята и не очаквам сериозни приходи от продажби (а и съм трудово заета все още), търся най-щадящият вариант. Ако просто декларирам приходи от продажби чрез Спиди/Еконт мога ли да ползвам фактурите за печат, реклама и др. и с тях да намаля данъка и така да не се налага да регистрирам фирма? Достатъчно ли ще бъде това, за да е всички законово точно? Ако избера да учредя ЕООД, например, то първоначалните разходни документи за Х на брой издадени бройки преди учредяването няма да могат да се ползват. В същото време ако реша след, да кажем, година да разширя дейността си, то вероятно би се се наложило да сменя правната форма?
Предвид всичко това през първите няколко месеца - половин година разходът за осугуровки на управителя и счетоводните услуги бих го свела до минимум. Изчетох доста информация и сякаш открих повече възможности, вместо да се насоча към нещо конкретно. Част от потенциалните конкуренти се регистрират като издателства, например, макар реално да са самоиздаващи се автори, които възлагат печата на други дружества.
Благодаря на всеки, който ще изчете това и ще даде яснота по темата! :smile1:
#1 | 27.09.2024, 21:25
Публикации: 9728 / 1664
Много дълго питане :( Признавам, че не прочетох всичко, но отчитането на продажбите през куриерските фирми като физическо лице без регистрация по Търговския закон в 90% от случаите е по-неизгодно околкото когато същото се върши като ЕООД.
При продажби като физическо лице също дължите осигуровки, а данъкът е 15%

Покупка и препродажба на стоки НЕ попада в свободните професии.
Творческата дейност може да се осъществява като  свободна професия.
Възможна е комбинация между ЕООД и свободна професия. Е, трябва да се внимава със свързаните лица, но пък може да се окаже практично решение
#2 | 29.09.2024, 23:33
Публикации: 11 / 0
Здравейте, аз ви изчетох изцяло  :smile1:
И също смятам че по удачен вариант за вас би бил, ако си регистрирате ЕООД, тъй като ще имате взаимоотношения с доставчици. Считам че свободната професия е удачен вариант ако предлагате услуги, които вие да извършвате.
Мисля че като ЕООД може да нямате нает персонал, а да се собственик полагащ личен труд. А казахте че работите и на трудов договор. Също така не сте длъжни да се регистрирате и по ДДС, единствено имайте предвид, че ако се рекламирате във ФБ, Гугъл т.н. ще трябва да се регистрирате по спец.чл. по ДДС и да плащате ДДС върху разхода за реклама. На прима виста това мога да ви посъветвам,но има още много въпроси, които е добре да обсъдите със счетоводител, защото материята не е така проста. Но определено съм за ЕООД. Успех!  :good:
#3 | 30.09.2024, 00:49
Публикации: 9728 / 1664
.ще ми попълни декларации за получен доход само тези, които и излизат от справката в НАП,
Не е нужна отделна декорация. Достатъч е в СИС сам да си попълни осиг.доход върху който се дължат осигуровки по тази сметка. Какво точно ще напише, дали е вярно или не, си е негова работа и негова отговорност. Колкото напише - толкова. После като дойде и поиска корекция, просто го пратете на м...а си. Не смятам, че един човек, който е достатъчно грамотен за да редактира книги, да не може да пресметне месечните си доходи
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група