Граждански договор

21.10.2024, 16:19 358 3

21.10.2024, 16:19
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Нова съм в тази сфера и се оплетох. Моля, за помощ.
Имаме сключен граждански договор с лице (за 933 лв. на месец), считано от 01.09.2024 г. до 30.09.2025 г., което се осигурява при друг работодател над максимално осигурителния доход.
Здравни осигуровки при нас няма, това разбрах.
Изплащаме сумата, след като приспаднем авансовия данък.
Тъй като за м. септември ще плащаме през м. октомври всъщност приспадаме ли авансов данък или само след съгласие с лицето? Или това важи за периода октомври-декември?
Подавам ли декларация 1 или само декларация по чл. 55?
Къде/как подавам декларация по чл. 55?
Моля, да ме извините за глупавите въпроси, но ТРЗ преди мен отказва да комуникира с фирмата, от НАП не бяха много многословни.
Благодаря!
#1 | 21.10.2024, 16:23
Публикации: 287 / 6

Изплащаме сумата, след като приспаднем авансовия данък. ДА, ако лицето е декларирало, че иска удържане защото е последно тримесечие
Тъй като за м. септември ще плащаме през м. октомври всъщност приспадаме ли авансов данък или само след съгласие с лицето? Или това важи за периода октомври-декември? След декларация за съгласие от лицето.
Подавам ли декларация 1 или само декларация по чл. 55?  Подава се за последно тримесечие ако е удържан данък
Къде/как подавам декларация по чл. 55? Ел.услуги на НАП
#2 | 21.10.2024, 16:28
Публикации: 12201 / 2264
ТРЗ преди мен отказва да комуникира с фирмата, от НАП не бяха много многословни.

За сметка на това обаче законовите текстове са налице, за да ни ориентират. За начало Ви предлагам да прочетете все пак чл.55 ЗДДФЛ и следващите няколко и пак да продължим дискусията с неяснотите, които все още ще имате. Също така прочетете в КСО кой и кога подава Д1 и отново ще отговорим на възникналите питания. Освен това има и разяснения на страницата на НАП.
https://nra.bg/wps/portal/nra/uslugi/deklarirane-na-osiguritelni-vnoski-ob1-ob6

#3 | 22.10.2024, 09:33
Публикации: 2 / 0
Много Ви благодаря за отговорите.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група