Облагаем разход или

31.08.2012, 11:51 12552 9

31.08.2012, 11:51
Публикации: 140 / 3
Фирма от 40 човека. София.
Управителя иска да си купува карта за градския транспорт за сметка на фирмата само за него.
Щом е само за него мисля, че това е облагаем социален разход ...щото не го получават всички във фирмата. Има такъв параграф в допълнителните разпоредби на ЗКПО.
Така мисля аз . Ако има други мнения - моля аргументи.
#1 | 31.08.2012, 12:19
Публикации: 140 / 3
Ето и аргументите ми.
........................ ........

Това е от ЗКПО.
Освобождаване от облагане на социалните разходи за транспорт на работници и служители и лицата, наети по договор за управление и контрол
Чл. 210. (1) Не се облагат с данък по чл. 204, т. 2 социалните разходи за транспорт на работниците и служителите и на лицата, наети по договор за управление и контрол, от местоживеенето до местоработата и обратно.
=================
Това е тоже от ЗКПО. Допълнителните разпоредби.
34. "Социални разходи, предоставени в натура" са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки.

====================

Ако получават всички заети във фирмата ще бъдат социални....и необлагаеми...но в посочения случай не е така.
#2 | 03.09.2012, 16:17
Публикации: 140 / 3
Мълчаливото съгласие ...също е отговор!!!!

Възниква ми обаче и друг въпрос сега.

Трябва ли да му включа картата в облагаемия му доход...и съответно да удържа и данък по ЗДДФЛ.
#3 | 03.09.2012, 18:14
Публикации: 6403 / 1130
Защо?  :(
Нали доходите обложени по ЗКПО не подлежат на облагане по ЗДДФЛ?!
Скрит текст :
#4 | 12.09.2012, 14:39
Публикации: 42 / 1
Според мен това си е личен доход на лицето и подлежи на облагане, щом само на управителя се полага. Ако се включи в дохода на лицето, тогава става разход за заплата и съответно не е социален раход. следователно си е признат разход за фирмата.

друг вариант - разходът се третира като представителен (начислява се 10% данък) или се третира като непризнат за данъчни цели и се включва в увеличение при годишното облагане. На и двата случая остава риска да се третира като личен доход на управителя.
#5 | 12.09.2012, 15:36
Публикации: 140 / 3
Тъй като няма вариант според мен при който сумата да не се счита като доход на лицето, мисля да му предложа да бъде включена направо като някаква добавка към заплатата със всички тежест по осигуряване ДДФЛ и т.н..
Управител е все пак, полага му се някакво бонусче.
Така ще избегна всички други законови задължения по тая сума.
#6 | 13.09.2012, 09:03
Публикации: 11974 / 2191
Като " управител " в питането визираме назначен такъв по ДУ или ТД или управителят-съдружник в дружеството и вписан като такъв ?
#7 | 13.09.2012, 09:14
Публикации: 11974 / 2191
доп.
Да " бъде " за негова сметка ?
#8 | 13.09.2012, 11:16
Публикации: 140 / 3
По ДУК ...по МУК...все ще е за негова сметка... Нема друг начин.

Иначе човека е по ДУК.
#9 | 13.09.2012, 11:29
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Без да търся има или нЕма МУК, поради зачестилия ти неприемлив изказ във форума, мисля да ти дам частичен бан за забрана за публикуване за две седмици. Няма вариант тук да се превърне в махленска седянка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група