Бележка НОИ санаториум

05.09.2012, 14:35 34343 19
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

05.09.2012, 14:35
Публикации: 89 / 0
Здравейте!Някой попълвал ли е бележка до НОИ за санаториум - Приложение № 1,към чл. 7, ал. 1, т. 4?  Лицето е на трудов договор така,че мисля да сложа  хиксове и на двете места -                                                                           

"Същият/та е осигурен/а за следните рискове:
            (вярното се отбелязва с Х)

1. Общо заболяване и майчинство

2. Трудова злополука и професионална болест?"
Септември ще е почивката така,че коректно ли е да се пише тук -
"Осигурителният стаж за периода от ....................... до ....................... е непрекъснат като:
(попълва се за 6 последователни календарни месеца, предхождащи месеца на провеждане на профилактиката и рехабилитацията)"
01.03.2012 до 31.08.2012 или пък да е 03.2012 - 08.2012?
Лошото е,че лицето има и болнични в този период (10.05.2012 - 17.05.2012 и 16.07.2012 - 20.07.2012) - как да процедирам тук според вас? -
 за периода от ....................... до ....................... времето се включва на основание чл. 13в, ал. 1, т. 1 - 4 КСО*;
- за периода от ....................... до ....................... осигурителните вноски са внесени; 
                    (попълва се за осигурените лица по чл. 4, ал. 1 и ал. 2 КСО)                         
- за периода от ....................... до ....................... осигурителните вноски са дължими**;
                    (попълва се за осигурените лица по чл. 4, ал. 1 и ал. 2 КСО)                             
- за периода от ....................... до ....................... осигурителните вноски са внесени.
                                (попълва се за самоосигуряващи се лица)
Благодаря предварително за помощта.
#1 | 05.09.2012, 15:29
Публикации: 173 / 13
Сложи Х само на  т.1 и попълни болничните на два реда.
#2 | 05.09.2012, 15:40
Публикации: 89 / 0
Благодаря за помощта,но все пак лицето е на трудов договор,което означава че има и ТЗПБ и ОЗМ - но ако са ви минавали по този начин като попълненото приложение горе...пак казвам,нямам опит с тези бележки,който да споделя.
#3 | 05.09.2012, 16:29
Публикации: 173 / 13
Бях направила тази грешка на една бележка и за това знам, че се поставя кръсче, само на  т.1. Вярно е, че сме осигурени и за ТЗПБ, но ревизора, който потвърждава верността на служебната бележка така го иска.
При нас от тази програма се възползват доста от служителите, включително и аз.
Ако във вашто РУСО имат други изисквания не се притеснявайте по лесно е да поставиш едно кръстче, отколкото да изтриеш едно кръстче - нали !
#4 | 05.04.2018, 11:09
Публикации: 145 / 4
попълвам служебна бележка Приложение №1 чл 7,за лице на ТД
Изискване за посочване предхождащите 6 мес преди месеца  на рехабилитацията.
Осигуровки и заплата за м.март 2018 все още  са  само начислени ,но не са изплатени и внесени!
Значи ли това ,че
 01октомври 2017 до 28 февруари  - 5 месеца   - трябва да посоча на ред 1
месец 01.март 2018 до 31 март 2018 да посоча на ред 2 ?
От постовете разбрах, че въпреки че лицето е на ТД ,трябва да сложа отметка само на т.1,т.е. без ТЗПБ и ПБ

Благодаря, предварително!
#5 | 05.04.2018, 11:18
Публикации: 9649 / 1644
Значи ли това ,че
 01октомври 2017 до 28 февруари  - 5 месеца   - трябва да посоча на ред 1
месец 01.март 2018 до 31 март 2018 да посоча на ред 2 ?

Точно така. :good:
#6 | 05.04.2018, 11:21
Публикации: 145 / 4
благодаря,много!
#7 | 05.04.2018, 13:37
Публикации: 9649 / 1644
Бонбонче,
така както си номерирала редовете да поясня :
Въпросната служебна бележка има две точки.В точка втора попълваш ред 2 за 5 месеца и ред 3 за един месец / в случая март / .Първия ред - на основание чл.13в не попълваш изобщо , а четвъртия ред е за СОЛ. Да не се объркаме с този ред 1 и ред 2. :smile1:
#8 | 05.04.2018, 14:40
Публикации: 3266 / 453
Първо, искането на тези бележки е незаконно, понеже данните си ги имат в НОИ.
Второ, каквото и да напишете, те пак си проверяват в базата и ако има разлики се обаждат. Веднъж ми се обаждаха да питат как така има данни за текущия месец, посочен в бележката (понеже бях платил заплатите и подал Д1 преди края му).
Но - хартия да се трупа :(
#9 | 11.04.2018, 20:14
Публикации: 44 / 0
Здравейте!
Попълвам и аз такава служебна бележка за СОЛ. Попълнил съм:
 "Осигурителният стаж за периода от ....................... до ....................... е непрекъснат като"  и "за периода от ....................... до ....................... осигурителните вноски са внесени" - за 6те месеца преди текущия (подадени са и са внесени и за 6те месеца).
Лицето има болнични през този период - трябва ли да ги отразя на някой ред и на кой?
Благодаря!
#10 | 12.04.2018, 08:44
Публикации: 9649 / 1644
Лицето има болнични през този период - трябва ли да ги отразя на някой ред и на кой?

Не, не виждам да има предвиден такъв ред.
#11 | 12.04.2018, 10:38
Публикации: 229 / 22
"- за периода от ......................  до   ..................    времето се включва на основание чл. 13в, ал. 1, т. 1 - 4 КСО*"

Според мен точно тук се посочва. За СОЛ си пише в т. 4
#12 | 12.04.2018, 11:46
Публикации: 9649 / 1644
"- за периода от ......................  до   ..................    времето се включва на основание чл. 13в, ал. 1, т. 1 - 4 КСО*"

Според мен точно тук се посочва. За СОЛ си пише в т. 4

Да, така си е - аз гледала - недогледала ...
#13 | 18.04.2018, 10:09
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
#14 | 28.05.2018, 14:49
Публикации: 44 / 0
Здравейте отново,
Възникна ми следния въпрос - за дата на издаване на такава служебна бележка. Лижето ще проведе профилактиката през м.06. Периода е м.12.2017 - м.05.2018. С коя дата трябва да я издам -  28.05.2018? или 31.05.2018? Ако я занесе утре, а датата е 31.05.2018 някакси не става, но пък от друга страна ако е с 28.05.2018 - не е изтекъл целия месец,а аз подавам инфо за него?
Благодаря!
#15 | 28.05.2018, 15:19
Публикации: 3266 / 453
Все пак е документ - издайте го с реалната дата и реалните данни. Ако подадете месец май, а не сте подали данни в НАП ще ви потърсят, понеже гледат в РОЛ. А между другото, искането на тези бележки от НОИ е незаконно, тъй като те имат нужната им информация (и си я проверяват).
#16 | 28.05.2018, 16:56
Публикации: 44 / 0
Все пак е документ - издайте го с реалната дата и реалните данни. Ако подадете месец май, а не сте подали данни в НАП ще ви потърсят, понеже гледат в РОЛ. А между другото, искането на тези бележки от НОИ е незаконно, тъй като те имат нужната им информация (и си я проверяват).

Благодаря за отговора! А законово доказване на "незаконното искане" на тази бележка? :Д
#17 | 28.05.2018, 17:05
Публикации: 3266 / 453
Законовото доказване е един закон, на който все му забравям името, някой да подскаже, моля :)

Едит: май беше това - Закон за ограничаване на административното регулиране... чл. 5. (2) Административният орган не може да изисква предоставяне на информация или документи, които са налични при него или при друг орган, а ги осигурява служебно за нуждите на съответното производство.
#18 | 20.06.2018, 15:27
Публикации: 1 / 0
Здравейте, в какъв срок трябва да ти я издаде работодателят?
Трябва ми за м. Декември 2017 от старият работодател, но ми обясняват, че колежката, която отговаря за звеното в което съм работила е отпуск до 03.07 и друг неможе да я попълни! Аз на 27.06 трябва да съм в избраното СБР
#19 | 20.06.2018, 16:55
Публикации: 1297 / 174
Кодексът на труда (КТ) определя задължения както за работниците и служителите, така и за работодателя. Именно едно от тези задължения на работодателя е "за издаване на документи" - става дума за чл. 128 "а" от КТ. Това е сравнително нова разпоредба, чието включване в кодекса датира от края на 2008 г.

Според въпросният член по писмено искане на работника или служителя работодателят е длъжен да му издаде и предостави необходимите документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от искането. Тук са важни няколко момента. Първият от тях е свързан с това, че искането трябва да е задължително писмено и да бъде заведено в съответната канцелария, служба, отдел на работодателя.

Искането трябва да е свързано с факти от трудовото правоотношение - договор, суми за получаване, характеристика на позицията, продължителност на работа и т.н, и т.н. Важно е да се знае, че в писменото искане трябва да се посочи от точно каква информация има нужда служителят или работникът. Работодателят трябва да се съобрази именно с посоченото в писменото искане. Не е необходимо работникът или служителят да мотивира искането си, нито да посочва защо точно му трябва. Работодателят е длъжен в горепосочения срок от 14 дни да отговори на работника или служителя - по-точно да му издаде и предаде съответния документ. Последният може да е във вид на удостоверение или служебна бележка например. Предаването може да стане на ръка срещу подпис, по пощата чрез обратна разписка или по друг подобен официален, ангажиран начин.

Скрит текст :
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове