благодаря за отговора, това което не ми е ясно все още - "начална касова наличност" - взимаме сумата "наличност в края на деня" от предната дата или всеки ден е нула освен ако не се вкарват както казвате оборотни средства за ресто на клиенти.
след което имам графа общо въведени и извадени пари в касата - там се попълва когато, както казвате има промяна извън случаи на продажби ?
Точно така, "начална касова наличност" е пренос от "наличност в края на деня", или клетка "сума за пренос" от касовата книга. Ако е 0,00, не фигурира сума в началото на деня. Въведените пари извън продажби ще илюстрирам със следния пример, за да стане ясно:
В началото на деня нямате налични пари в "чекмеджето" на ФУ
Идва клиент, който си купува стока с цена 95,00 лв, но я заплаща с банкнота от 100,00 лв
Нямате оборотни средства, с които да върнете ресто, затова "въвеждате" 5,00 лв. В новите устройства това се прави с операция чрез тях, но ако нямате такава описвате това "въвеждане" в касовата книга.
След издаване на фискалният бон от 95,00лв. имате общо приходи 100,00 лв / Общ дневен оборот от фискалното устройство 95,00 и "въведени" 5,00/. Ако не ги "изведете" отново през операция с ФУ, или чрез запис в книгата, в края на деня ще имате сума за пренос 100,00 лв, които трябва да прехвърлите като начална сума за следващият ден.
Всичко това трябва да го правите в момента на възникването му, за да нямате разлики в паричната наличност, която биха установили органите на НАП при евентуална проверка - примерно да направят контролна покупка и да установят 100,00 лв, вместо 95,00 като налични. Защото глобите не са малки.