Информация за майчинство

17.10.2012, 12:19 23675 24

17.10.2012, 12:19
Публикации: 1 / 0
Zdraveite! S priqtelq mi sme reshili da poemem veche otgovornosta da stanem roditeli, no iskame da se informirame ot sega kak stoi vuprosa s maichinstvoto.
V momentq  rabotq, veche 2ri mesec, na segashnata si rabota, no ot predi tova stajut mi e samo 3 meseca.
Vuprosut ili vuprosite mi sa:
1. Naistina li sa neobhodimi 12m. shtaj, za da  moga da poluchavam maichinstvo ako resha da ne chakam tochno 45 dni do rajdaneto?
2. Kak se opredelq sumata za maichinstvoto?
#1 | 17.10.2012, 12:24
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта

Моля, пишете на кирилица.
#2 | 17.10.2012, 12:47
Публикации: 1202 / 120
В търсачката напишете на кирилица думата "майчинството" (без кавичките) и прочетете откритите теми - доста е написано по въпроса, а вашият изглежда и малко непълен.
Използвайте и калкулаторите към сайта :thumbup:
#3 | 17.10.2012, 14:24
Публикации: 6403 / 1130
Zdraveite! S priqtelq mi sme reshili da poemem veche otgovornosta da stanem roditeli, no iskame da se informirame ot sega kak stoi vuprosa s maichinstvoto.
V momentq  rabotq, veche 2ri mesec, na segashnata si rabota, no ot predi tova stajut mi e samo 3 meseca.
Vuprosut ili vuprosite mi sa:
1. Naistina li sa neobhodimi 12m. shtaj, za da  moga da poluchavam maichinstvo ako resha da ne chakam tochno 45 dni do rajdaneto?
2. Kak se opredelq sumata za maichinstvoto?

Ще Ви зарадвам - Можете да забременявате още сега и към излизането в майчинство ще сте натрупала нобходимия стаж.
За сумата - ползвайте калкулатора, но едва след като излезете в майчнство. До тогава може да има промени...
#4 | 17.10.2012, 14:58
Публикации: 4 / 0
Аз имам малко странен въпрос. Моя приятелка е бременна във третия месец и ще работи само до края на ноември, защото работодателите и не желаят да я оставят на работа. Това означава, че има "дупка" от четири месеца в трудовия си стаж и ще безработна, когато роди. Има 4 години трудов стаж до сега. При това положение къде и какви документи ще и трябват за да взима майчински?
#5 | 17.10.2012, 15:29
Публикации: 2027 / 254
За да може да получава обезщетение за бременност и раждане трябва към момента на излизане в отпуск/ т.е. когато роди/ да бъде осигурена за фонд общо заболяване и майчинство или по трудов договор или като самоосигуряващо се лице във фирма.
#6 | 03.11.2012, 17:54
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
 От май 2011 г съм безработна и съм получавала обещетение 8 месеца от бюрото по труда, в момента ноември 2012 съм все още безработна и бременна, имам 12 години трудов стаж. Ако не успея да започна работа, ще получавам ли майчинство и колко? И ако започна работа и ме осигуряват на 390 лева, какъв ще е размера на майчинството. Моля, някой за отговор, благодаря!
#7 | 03.11.2012, 18:38
Публикации: 3326 / 256
Здравейте,
 От май 2011 г съм безработна и съм получавала обещетение 8 месеца от бюрото по труда, в момента ноември 2012 съм все още безработна и бременна, имам 12 години трудов стаж. Ако не успея да започна работа, ще получавам ли майчинство и колко? И ако започна работа и ме осигуряват на 390 лева, какъв ще е размера на майчинството. Моля, някой за отговор, благодаря!

Не искам да Ви объркам, но това което знам е че от социалните ще получавате до навършване на една годинка на детето 100лв. По-добре ако имате познат със фирма го помолете да Ви назначи на ТД. Няма смисъл да се осигурявате на голяма сума и да чакате НОИ да ви плаща "големите" пари.
Нека другите колеги изкажат мнение :)
#8 | 03.11.2012, 19:45
Публикации: 2027 / 254
Към момента на първия болничен трябва да сте назначена на трудов договор или да сте самоосигуряващо се лице/свободна професия,фирма/, за да могат да се подават болничните/ декларациите в НОИ.
 
Обезщетение за бременност и раждане се взима за период 410 дни и след това може да се вземе отпуск за гледане на дете до навършване на 2 годишна възраст на детето. Като размерът на обезщетението до 410 ден е 90% от средния осигурителен доход, изчислен от доходите Ви през последните 24 месеца преди настъпване на временната неработоспособност, а до навършване на 2 годинки на детето след 410 ден, ще взимате по 240лв. на месец.

Ето тук може да видите помощите от Социално подпомагане http://pomosti.oneinform.com/sp.html
#9 | 14.02.2013, 22:47
Публикации: 4 / 0
Здравейте и от мен!
В момента съм безработна и към момента получавам обезщетение за безработица след като бях съкратена от работа след 8 години във фирмата!Обезщетението ми изтича през юни месец!Интересувам се ако до юни месец изляза в майчинство какъв ще е размера на майчинството ми?Обезщетението ми е % от заплатата която съм получавала!Ще се вземат ли в предвид предишния ми доход и дохода който получавам като обезщетение за безработица?Или ще получавам минималните около 100 лв?
#10 | 15.02.2013, 11:04
Публикации: 5497 / 371
Ще получавате от Соц.грижи.
Нямате право на майчинство
#11 | 15.02.2013, 13:20
Публикации: 4 / 0
За какво ни спират тогава осигуровките?Плащаш плащаш и накрая ...нямаш право!!!Ненормална работа!
#12 | 15.02.2013, 13:25
Публикации: 5497 / 371
Докато получавате обезщетение за безработица не сте осигурена за Общо заболяване и майчинство. Поради тази причина нямате право на майчинство.
#13 | 15.02.2013, 16:06
Публикации: 4 / 0
Нали се взема в предвид период от 24 месеца назад?!Ами иначе е много безсмислено...работиш  10 години,съкращават те от работа вече тези 10 години нямат никакво значение?!!!!
#14 | 15.02.2013, 16:12
Публикации: 5497 / 371
2. Лица, които имат право на парични обезщетения при бременност и раждане и за отглеждане на малко дете.

Това са лицата, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, с вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” на ДОО, а именно:

работниците и служителите, наети на работа за повече от 5 работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, както и лицата, включени в програми за подкрепа на майчинството и насърчаване на заетостта;
държавните служители;
съдиите, прокурорите, следователите, държавните съдебни изпълнители, съдиите по вписванията и съдебните служители, както и членовете на Висшия съдебен съвет и инспекторите в инспектората към Висшия съдебен съвет;
военнослужещите по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, държавните служители по Закона за Министреството на вътрешните работи и Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, държавните служители по Закона за Държавна агенция “Национална сигурност”, както и служителите в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на Министерството на вътрешните работи, изпълняващи някои от дейностите по чл. 52г, ал. 2, т. 8 и 9 от Закона за Министерството на вътрешните работи;
членовете на кооперации, упражняващи трудова дейност и получаващи възнаграждение в кооперацията и членовете на кооперации, работещи без трудови правоотношения в кооперацията;
лицата, които работят по втори или по допълнителен трудов договор;
управителите, прокуристите и контрольорите на търговски дружества и на едноличните търговци, синдиците и ликвидаторите, членовете на управителните, надзорните и контролните съвети на търговските дружества, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицираните дружества;
лицата, упражняващи трудова дейност на изборни длъжности, както и служителите с духовно звание на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията;
специализантите, които получават възнаграждение по договор за обучение -за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите, определена по реда на чл. 181, ал. 1 от Закона за здравето;
кандидатите за младши съдии и младши прокурори по Закона за съдебната власт;
самоосигуряващите се лица, които са избрали да се осигуряват за общо заболяване и майчинство – лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите;
съпрузите на лицата, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, или на регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, когато с тяхно съгласие участват в упражняваната от тях трудова дейност, които се осигуряват по свое желание и за своя сметка за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и за общо заболяване и майчинство;
морските лица.
(чл. 4, ал. 1, 3, 4 и 9, чл. 4а, чл. 11, ал.1 и чл. 13а от КСО)
#15 | 15.02.2013, 17:35
Публикации: 585 / 14
От същия проблем и аз се интересувам за моя близка приятелка...Случаят й е почти същият.Значи,ако си безработен и не те осигуряват за ОЗМ получаваш само 100 лв. от социалните? Правилно ли съм разбрала?Защото тя през последните  години се е осигурявала на висок осигурителен доход и това не се ли взима предвид при изчисляване на майчинството?


Здравейте и от мен!
В момента съм безработна и към момента получавам обезщетение за безработица след като бях съкратена от работа след 8 години във фирмата!Обезщетението ми изтича през юни месец!Интересувам се ако до юни месец изляза в майчинство какъв ще е размера на майчинството ми?Обезщетението ми е % от заплатата която съм получавала!Ще се вземат ли в предвид предишния ми доход и дохода който получавам като обезщетение за безработица?Или ще получавам минималните около 100 лв?
#16 | 15.02.2013, 18:11
Публикации: 3326 / 256
За да има право на обезщетение трябва да се осигурява за ОЗМ в случая тя е безработна и няма право на обезщетение.
Затова ще получава 100 лв от социалните до края на 410 дни. За майчинство трябва да е назначена на ТД.
#17 | 15.02.2013, 20:57
Публикации: 585 / 14
Благодаря
За да има право на обезщетение трябва да се осигурява за ОЗМ в случая тя е безработна и няма право на обезщетение.
Затова ще получава 100 лв от социалните до края на 410 дни. За майчинство трябва да е назначена на ТД.
#18 | 15.02.2013, 21:19
Публикации: 4 / 0
А ако работя на срочен трудов договор?
#19 | 04.07.2016, 11:35
Публикации: 2 / 0
Здравейте искам да попитам на на какво майчинство имам право аз съм самоосигуряващо се лице почти 3 години но на вай ниския праг 420 лв без право на болни чни
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група