Минималния размер на платения годишен отпуск е 20 дни за ена календарна година . Имате право на обезщетение за неизползвания платен отпуск при напускане . Размера на обезщетението се изчислява като за база се взима БТВ за последния месец ,в който сте работили поне 10 дни.
ЗА КОЛКО ДНИ И КАК СЕ ИЗЧИСЛЯВА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА НЕПОЛЗВАН ОТПУСК ПРИ НАПУСКАНЕ ВЕДНАГА СЛЕД ИЗТИЧАНЕ НА ОТПУСК ЗА ГЛЕДАНЕ НА ДЕТЕ И ИМА ЛИ ДАНЪК И ОСИГУРОВКИ ВЪРХУ ТОВА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ?
21-11-2006
Eмил Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор
Уважаема г-жо Маринова,
По отношение на начина на изчисляване на обезщетението за неизползван платен годишен отпуск намира приложение разпоредбата на чл. 224, ал. 2 от КТ, която препраща към реда за изчисляване, предвиден в чл. 177 от КТ. Съгласно този текст, базата за изчисляване на възнаграждението за платен годишен отпуск е последният календарен месец, предхождащ започването на ползването на платения годишен отпуск, като е поставено и изискване, през този месец да са отработени не по-малко от 10 работни дни. Според чл. 228, ал. 1 КТ брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел (в т. ч. и обезщетението по чл. 224 от КТ) е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното, получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.
Нормативната уредба не предвижда изключения от общите правила в хипотеза, когато работничка или служителка е отсъствала продължително време поради майчинство, болнични или други причини и в тези случаи размерът на възнаграждението се определя по общоустановения ред. С § 7 от Допълнителните, преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения е установена една охранителна мярка за такива случаи, а именно: среднодневният размер на брутното трудово възнаграждение, от което се изчислява възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 при пълен работен ден, не може да бъде по-малко от среднодневния размер на минималната работна заплата, установена за страната при възникване на съответното основание.
Върху обезщетението по чл. 224 от КТ не се изчисляват и внасят осигурителни вноски (съгласно чл. 1, ал. 7, т. 7 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане).
В чл. 19, ал. 2 от ЗОДФЛ изрично са посочени като необлагаеми единствено обезщетенията по чл. 200, чл. 216, ал. 1, т. 1 и 2, ал. 2 и 3, чл. 222, ал. 2 и 3 и чл. 226, ал. 3 от Кодекса на труда. От горното е видно, че обезщетението по чл. 224, ал. 1 от КТ за неползван платен годишен отпуск не попада в хипотезата на чл. 19, ал. 2 от ЗОДФЛ, поради което подлежи на облагане с данък.
МЦВ/