Здравейте,
Имам следният казус: Служител си подава предизвестие за напускане на 28.11.12, но от 28.11.12 той спира да се явява на работа.Ние издаваме заповед за освобождаване по Чл.326 ал.1, като вътре опоменаваме че ни дължи обезщетение за неспазено предизвестие и го освобождаваме считано от 28.11.12.
Не сме му платили още заплатата. Моля пишете можем ли да удържим обезщетението от заплатата и то в размер на една брутна заплата ли трябва да бъде.Ако не можем да го удържим от заплатата как можем да го получим и в какъв срок.
Благодаря предварително.
В член 220, ал. 1 от Кодекса на труда е предвидено, че страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника за неспазения срок на предизвестието.
Важно е да имате предвид, че при заплащането на това обезщетение не се удържат и внасят осигурителни вноски. Има обаче една особеност.
В чл. 272 от Кодекса на труда е предвидено, че без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за получени аванси, надвзети суми вследствие на технически грешки, данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение, осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи, запори, наложени по съответния ред, удръжки в случая по чл. 210, ал. 4.
Това на практика означава, че за да получите дължимото ви обезщетение за неспазено предизвестие от страна на работника, той трябва да го изплати доброволно. В противен случай ще можете да търсите получаването му само по съдебен ред. За предявяването на такъв иск важи тригодишният давностен срок, предвиден в чл. 358, ал. 1, т.3 от КТ.
Но какъв е срока ,в който трябва да Ви бъде изплатено обезщетението се надявам по компетентните форумци да се включат.