Прехвърляне на дружествен дял в ООД
Дружественият дял е дела от имуществото на ООД, който притежава отделният съдружник (чл. 127 от ТЗ). По принцип, размерът на дружествения дял е пропорционален на дела, с който съдружникът участва в капитала на дружеството (основен дял).
Дружественият дял представлява участието на съдружника в ООД, като съвкупност от имуществени и неимуществени членствени права и задължения.
Прехвърлянето на дружествен дял в ООД е уредено в чл. 129 от Търговския закон. Най-често прехвърлянето се извършва с договор за продажба, но е възможно да се прехвърли с договор за дарение или за замяна. Приобретателят на дела е отговорен солидарно с прехвърлителя за дължимите на дружеството вноски срещу дела в капитала (чл. 130 от ТЗ). Възможно е да се прехвърли и идеална част от един дял, когато е налице съсобственост (чл. 132 от ТЗ).
Законът изисква договорът за прехвърляне на дружествен дял да е писмен с нотариално заверени подписи (чл. 129, ал. 2 от ТЗ).
Приобретател по договора за прехвърляне на дружествен дял може да бъде всяко дееспособно българско или чуждестранно физическо лице, както и българско или чуждестранно юридическо лице (арг. от чл. 65, ал. 1 от ТЗ).
Прехвърлянето на дружествен дял от един съдружник на друг се извършва свободно, стига да е спазена изискуемата форма . Когато обаче дружественият дял се прехвърля на трето лице несъдружник е необходимо да се спазят изискванията на чл. 122 от Търговския закон за приемане на нов съдружник. Необходимо е трето лице да подаде молба до общото събрание на дружеството, в която да заяви, че приема условията на дружествения договор. Общото събрание се произнася с решение, за чието вземане е необходимо мнозинство повече от 3/4 от капитала, освен ако в дружествения договор не е предвидено по-голямо мнозинство (чл. 137, ал. 1, т. 2 във връзка с ал. 3 от ТЗ).
Прехвърлянето на дружествения дял се вписва в търговския регистър (чл. 129, ал. 2 от ТЗ). Управителят на дружеството е длъжен в седемдневен срок да подаде заявление до Агенцията по вписванията, като приложи следните документи:
1. Препис от нотариално заверения договор за прехвърляне на дружествен дял;
2. Дружествен договор, в който е отразено прехвърлянето на дела;
3. Квитанция за внесена държавна такса;
4. Заявление по образец Г4.
Когато дружественият дял е прехвърлен на трето лице несъдружник, освен горните документи се представят още:
- препис от протокола от общото събрание на дружеството, на което е дадено съгласие за прехвърляне на дружествен дял;
- молба от третото лице, в която то заявява, че приема условията на дружествения договор.