Осигуряване на управителите-съдружници от 01.01.2013

28.12.2013, 17:39 194806 166

#120 | 28.12.2013, 17:39
Публикации: 49 / 0
Irenabrili благодаря за отговора  :give_rose: копирам цитираната от вас част от КСО:

Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;

Това не се ли отнася за лицата, които работят в дружествата си, а не само да разписват документацията.
#121 | 29.12.2013, 06:44
Публикации: 6403 / 1130
Предлагам на вниманието Ви становище на НАП относно определението за "трудова дейност" на управителите:

Разяснение изх. № 2-558 от 16.03.2010 г. на НАП

Относно: Подаване на Декларация за Упражняване на Трудова Дейност от Самоосигуряващо се Лице


В Дирекция "Обжалване и управление на изпълнението", отдел "Данъчно – осигурителна практика" е постъпило Ваше писмено запитване.
Въпросът, който поставяте е кога следва да бъде подадена декларация за упражняване на трудова дейност:
- при издаване на първия приходен документ;
- при издаване на първия разходен документ;
Предвид нормативната уредба изразявам следното принципно становище:
Кръгът на лицата, които подлежат на осигуряване е определен в чл. 4 и чл. 4а от Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Трудовата дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на осигуряване и като общ принцип е изведена в чл. 10 от КСО.
Задължението за осигуряване самоосигуряващите се лица - еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица - членове на неперсонифицирани дружества, земеделски производители, тютюнопроизводители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
На основание чл. 1, ал. 2 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ), започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
В практиката на осигурителните органи се е наложило следната дефиниция на термина "упражняване на трудова дейност":
"Упражняване на трудова дейност е всяко действие на съдружника, имащо отношение към функционирането на дружеството и извършвано от името на дружеството - сключване на договори, подписване на финансови документи, издаване на разпореждания по организацията на работата и т.н.".
Следователно в 7 дневен срок от началото на упражнената трудова дейност следва да се подаде декларация по утвърден образец до компетентната ТД на НАП, като не е от значение дали това е първият проходен или разходен документ или всяка друго действие на съдружник по повод функционирането на дружеството.
#122 | 30.12.2013, 11:32
Публикации: 49 / 0
За пореден път благодаря за мотивирания и изчерпателен отговор.
#123 | 03.01.2014, 10:51
Публикации: 2 / 0
Здравейте, моля за помощ - лице, което е вписано в ТР като управител на ЕООД как трябва да бъде назначено? по трудов договор или с договор за управление? благодаря предварително
#124 | 03.01.2014, 10:54
Публикации: 5497 / 371
Здравейте, моля за помощ - лице, което е вписано в ТР като управител на ЕООД как трябва да бъде назначено? по трудов договор или с договор за управление? благодаря предварително


договор за управление
#125 | 28.01.2014, 10:45
Публикации: 251 / 8
Здравейте, колеги,

предстои ми от този месец да започна да изплащам на СОЛ собственик на ЕООД възнаграждение за личен труд. До м. 12 2013 се е самоосигурявал на 420 лева и не е получавал възнаграждение. От началото на 2014 год. иска да за почна да му начислявам и съответно плащам възнаграждение. Тъй като не съм изплащала такова до момента се опитвам да си систематизирам нещата (документи, декларации, начисления, срокове и т.н.), за да съм наясно и да върви всичко гладко. Поизчетох доста, но знам,че във форума има хора, които са наясно и ще ми бъде ценно Вашето мнение дали не пропускам или бъркам нещо.

1. Сключваме договор със собственика. Той не се обявява в НАП, не се налагат действия относно вече подадената миналата година ОКД-5.

2. Начисленията са единствено за възнаграждението и данъка, като ако през фирмата се плащат осигуровките, ги приспадам от облагаемата сума. Това означава ли, че при самото плащане на осигуровките кредитирам 421 и съответно изплащам на СОЛ възнаграждението намалено с осигуровките му?

3. В платежното с осигуровките като задължено лице СОЛ ли се посочва, независимо, че се плащат от банковата сметка на фирмата?

4. А в платежното за данъка задълженото лице дружеството ли е?

5. Деклариране: Д1 под Булстат на дружеството с избрания осигурителен доход, нетен доход също осигурителния. Кодът 12 ли е? Срокът е 25-то число на следващия месец.

6. Д6 пак ли от дружеството се подава чрез неговия Булстат? Тук мисля, че само данъка трябва да посоча. Кодът 8 ли е? Срокът е от 1-во до 25-то число на месеца, следващ месеца на удържане на данъка.

7. Ще ми приеме ли Д1 и Д6 при положение, че Д1 и Д6 няма да са равни?

Пропускам ли нещо?
Много благодаря на всички, които ще вземат отношение!
#126 | 28.01.2014, 10:55
Публикации: 2027 / 254
1.-да
2. - аз лично не удържам осигуровките от възнаграждението за личен труд , а ги внасям с ПКО 501/493
3.да
4.-за данъка дружеството
5.да
6.да от дружеството , само за данъка , вече трябва да е код 8
7.мисля , че ще я приеме , колегите писаха че няма проблеми.
#127 | 28.01.2014, 10:57
Публикации: 11954 / 2181
По т.7 - обр.1 е за ЕГН, а обр.6-за ЕИК. :smile1:

по т.2 процедирам като Алфа, въпреки , че има и други мнения по въпроса. Всеки си преценя.
#128 | 28.01.2014, 10:58
Публикации: 251 / 8
Да, така е. Посочва ли се в Д1 удържания данък?
#129 | 28.01.2014, 11:00
Публикации: 11954 / 2181
Писмо № 94-00-114 от 03.05.2010 г.
Скрит текст :
#130 | 28.01.2014, 11:00
Публикации: 11954 / 2181
Да, така е. Посочва ли се в Д1 удържания данък?

Не, само в обр.6.
#131 | 28.01.2014, 11:01
Публикации: 251 / 8
По т.7 - обр.1 е за ЕГН, а обр.6-за ЕИК. :smile1:

по т.2 процедирам като Алфа, въпреки , че има и други мнения по въпроса. Всеки си преценя.

Това означава, че изплащате възнаграждението, намалено само с данъка. А СОЛ си внася пари в касата?

А може ли да стане, както си го представям (чрез намаляване на сумата за изплащане на СОЛ)?
#132 | 28.01.2014, 11:03
Публикации: 2027 / 254
Това означава, че изплащате възнаграждението, намалено само с данъка. А СОЛ си внася пари в касата?

А може ли да стане, както си го представям (чрез намаляване на сумата за изплащане на СОЛ)?

Може, някои и така процедират , но за мен лично първия вариант е по удачен , защото все пак осигуровките на СОЛ са за негова сметка.
#133 | 28.01.2014, 11:05
Публикации: 11954 / 2181
Може и така - има и такива изказани мнения във форума, но аз ги "внасям на каса " . " По-доброволно " ми се струва... :smile1:
#134 | 28.01.2014, 11:07
Публикации: 251 / 8
Благодаря, delphine! Ще го помисля.

"В хипотезата, при която съдружникът е получил доход за полагане на личен труд в дружеството и подлежи на задължително осигуряване съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО в качеството си на съдружник, декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице” се подава чрез дружеството, като в т. 12 „Код за вид осигурен” се попълва код – 12. В тези случаи, освен данните, свързани с държавното обществено осигуряване, допълнително задължително осигуряване и здравно осигуряване, се попълват и полетата на точки 31, 31а, 32 и 33. В поле 31 се вписва начисленият месечен облагаем доход, а в поле 31а - начисленият месечен данък (размерът на начисления от работодателя данък по чл. 42, ал. 4 от ЗДДФЛ)."

Това е от писмото в по- предишната публикация. Тук пише, че се посочва данъка в Д1  :hmmm:
#135 | 28.01.2014, 11:12
Публикации: 11954 / 2181
Напълно грешно съм ти отговорила за ДДФЛ - дааа, посочва се в т.31А. Извинявам се .  Тя бързата работа е така..........:blush:

нали затова копнах писмото - там си има всичко по въпроса....
#136 | 28.01.2014, 11:18
Публикации: 251 / 8
Няма нищо, важното е, че го уточнихме.

Благодаря сърдечно още веднъж! Лек ден и спорна работа  :smile1:
#137 | 29.01.2014, 10:09
Публикации: 251 / 8
Бих искала да допълня питането за личния труд на собственика с още един въпрос, касаещ изравняването на осигурителния доход, който ще трябва да направя догодина.

Ако получава възнаграждение през всичките 12 месеца на 2014 год. е ясно, че в края на годината при попълване на Приложението в ГДД целия доход за годината ще се раздели на 12 месеца и ще се нанесат сумите в таблицата. Как се процедира, ако да речем получава доход през първите 6 месеца, а след това не си изплаща? И възможна ли е хипотеза, при която внася през тези първи 6 месеца да кажем вноски върху получаваното възнаграждение, а след прекъсване на изплащането му внася на 420 лв (не е упражнявал дейност през 2012 год. като СОЛ)?

Иска ми се да мога да го насоча при определяне на осигурителния доход, върху който ще внасяме авансово вноски през годината, за да не се получи накрая, че е надплатил.
#138 | 29.01.2014, 17:51
Публикации: 6403 / 1130
Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2012 г., както и за започналите дейност през 2013 и 2014 г. е 420 лв.
#139 | 30.01.2014, 08:10
Публикации: 11954 / 2181
Бих искала да допълня питането за личния труд на собственика с още един въпрос, касаещ изравняването на осигурителния доход, който ще трябва да направя догодина.

Ако получава възнаграждение през всичките 12 месеца на 2014 год. е ясно, че в края на годината при попълване на Приложението в ГДД целия доход за годината ще се раздели на 12 месеца и ще се нанесат сумите в таблицата. Как се процедира, ако да речем получава доход през първите 6 месеца, а след това не си изплаща? И възможна ли е хипотеза, при която внася през тези първи 6 месеца да кажем вноски върху получаваното възнаграждение, а след прекъсване на изплащането му внася на 420 лв (не е упражнявал дейност през 2012 год. като СОЛ)?

Иска ми се да мога да го насоча при определяне на осигурителния доход, върху който ще внасяме авансово вноски през годината, за да не се получи накрая, че е надплатил.

Ако СОЛ получава възнаграждение за личен труд само за някои от месеците на календарната година, а се самоосигурява за цялата ще има надвнесен данък , който ще може да поиска за възстановяване с ГДД. Най-оптималният вариант е да получава възнаграждение в размер на осигурителния доход за всеки месец, за да внесе точната дължима сума за ДДФЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група