Здравейте,
Гражданският договор не е основание за възникване на самоосигуряване.
Общественото осигуряване се извършва на основание чл. 4, ал. 3, т. 5 и т. 6 от КСО и чл. 5 и 6 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ). Осигурени сте само за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт - т.е. осигурителните вноски се внасят във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване.
Здравноосигурителната вноска се разпределя между работодателя или ведомството и Вас в съотношение 60:40. Общият размер на здравноосигурителната вноска през е 8%, като 4,8% са за сметка на възложителя, а 3,2% са за Ваша сметка - чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО.
Осигурителните вноски се внасят от осигурителя и частта от вноските, която е за негова сметка не може да се удържа от Вашето възнаграждение.
От началото на 2009 г. на лицата, работещи по граждански договори, вече не се издават и заверяват осигурителни книжки. Осигурителният стаж и доход на тези лица се доказват с данните, подадени от възложителя с Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице“ .
Това е, за което се сещам като първоначална информация във Вашия случай.