офффф, ей сега видях мнение на irenabrili от мин година и отговорът е Не
Не съм съгласна.
Това е от самата програма на НАП в Общи приложения.
Скрит текст :
1. Справката се изисква на основание чл. 73, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Представя се от предприятия и от самоосигуряващи се лица -
платци на доходи на физически лица през данъчната година. В справката не се включват само: изплатени доходи от трудови правоотношения и от задължително социално осигуряване, както и
доходите, изплатени на чуждестранни физически лица, подлежащи на облагане с окончателен данък и на деклариране по реда на чл.55 от ЗДДФЛ.
И друг материал
Скрит текст :
Въпросите ни са:
1. Включват ли се в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ сумите, изплатени на нотариуси за направени нотариални заверки? За тези суми нотариусите са издали сметка-фактура. Сметката-фактура има начислен ДДС и всички реквизити като данъчна фактура. Ако трябва да се включат, коя сума се посочва – данъчната основа или цялата сума?
2. Сметките-фактури, издадени от нотариусите, третират ли се като данъчни фактури и ако се третират като такива, следва ли да бъдат включени в дневника за покупките по ДДС?
Отговор:
1. Предвид разпоредбата на § 1, т. 29 от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) доходите, които се изплащат на нотариусите, представляват доходи от упражняване на свободна професия. За целите на ЗДДФЛ този вид доходи са включени в обхвата на т.нар. „доходи от друга стопанска дейност”, облагаемият доход и годишната данъчна основа за които се формират по реда на чл. 29 и 30 от ЗДДФЛ. Доходите от друга стопанска дейност, в т.ч. и тези, изплатени на физически лица, упражняващи свободна професия (в случая като нотариуси), не попадат сред изключенията, изброени в разпоредбата на чл. 73, ал. 2 от ЗДДФЛ. Ще припомним, че съгласно чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване – платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година. В справката, на основание чл. 73, ал. 2 от закона, не се включват само изплатените доходи от:
- трудови правоотношения (виж § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ);
- задължително социално осигуряване; и
- доходи, подлежащи на деклариране по реда на чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.
В справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ се посочват изплатените доходи на физически лица, като данъкът върху добавената стойност не е елемент на придобития доход. Това означава, че в справката следва да се посочи брутният размер на дохода, без данъка върху добавената стойност. Например, ако издаденият от физическото лице документ е за 120 лв., в т.ч. 20 лв. ДДС, в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ се посочва само сумата от 100 лв., представляваща брутния размер на изплатения доход. Съгласно актуалния към момента образец, утвърден от министъра на финансите със заповед № ЗМФ-52/23.01.2009 г. (обн. ДВ, бр. 12/13.02.2009 г.), доходите, изплатени на лица, упражняващи свободна професия, се посочват с код 02, а в колона 08 се посочва брутният размер на изплатения доход или, ако се върнем към разгледания пример, това е сумата от 100 лв.
Лорета Цветкова, гл. експерт в НАП
2. При положение, че документът съдържа всички реквизити съгласно изискванията на чл. 114 от ЗДДС, той може да бъде третиран като данъчен документ и да бъде включен в дневника за покупки.
Правото на приспадане на данъчен кредит въз основа на него ще бъде реализирано при съблюдаване на условията и ограниченията за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит, посочени в ЗДДС.
Мая Жотева, данъчен консултант