Заявление за напускане

21.05.2013, 11:35 40235 24

21.05.2013, 11:35
Публикации: 932 / 28
на 16,05,2013 работник подава заявление за напускане,като заявява ,че иска договорът му да бъде прекратен на 16,05,2013 ...след разговор с шефа  работника се съгласява да отработи 1 месец предизвестие за да си предаде работното място и да обучи новият
на 20,05,2013  заявява че повече няма да идва на работа ...??? е кажете ми как да постъпя ,шефа иска да го гони дисциплинарно,аз не съм сигурен ,че това може да се случи  но ,ако отидем на чл 326 от коя дата ще е това  изобщо аз ле се оплетох или наистина си е батак ..
#1 | 21.05.2013, 11:43
Публикации: 5497 / 371
.след разговор с шефа  работника се съгласява да отработи 1 месец предизвестие

Тогава е трябвало да си пусне заявление с едномесечно предизвестие.

А вие до сега как го водите на работа като молбата му е счит.от 16.05.?
#2 | 21.05.2013, 11:47
Публикации: 932 / 28
е ми и аз това се чудя,но те са си решили че това е без значение и вчера,като си е тръгнал работника са решили че трябва да ме уведомят .
според мен договора трябва да се прекрати считано от 17,05 и работника да дължи една брутна заплата ,но той пък е работил до 20,05 и изобщо ......
#3 | 21.05.2013, 11:49
Публикации: 5497 / 371
На молбата му за напускане има ли резолюция от шефът?
Ако - да, каква е? Ако - не, молбата се счита, че не е приета. От което следва, че работникът ако иска да напусне, ще трябва да пусне нова молба, ако не иска - самоотлъчки и процедура за дисциплинарно наказание
#4 | 21.05.2013, 11:57
Публикации: 932 / 28
има заявление,което е входирано на 16,05,2013  в което работника заявява,че иска договора му да бъде прекратен на 16,05,2013 .
няма резолюция но това основание ли е да се смята ,че не е прието и какво има да приема шефа,работника заявява ,че иска прекратяване на ТД ,което работодатела удоволетворява и работника си заплаща 1 брутна заплата
#5 | 21.05.2013, 12:03
Публикации: 5497 / 371
Добре би било да има резолюция "Не".
Шефът може да не желае да освободи лицето от датата, на която иска, както реално е станало.
В такъв случай лицето трябва да пусне заявление за освобождаване по чл.326. На това заявление, шефът няма как да резюлира с "не".

работника заявява ,че иска прекратяване на ТД ,което работодатела удоволетворява и работника си заплаща 1 брутна заплата
Това "речено-казано" е трябвало и да се документира
#6 | 21.05.2013, 12:08
Публикации: 932 / 28
ама волно или неволно заявлението на работника е направено  така,че да представлява искане за прекратяване на ТД по чл 326 , в него няма написано по взаимно съгласие ,което да се налага да бъде отхвърлено .не знам един доста банален случай се оказа е гати ...отиването на варианта със самоотлъчки и дисциплинарно освобождаване е меко казано съмнителен .
#7 | 21.05.2013, 12:47
niniv
И меко казано рискован  :thumbup:
Ако имате заявление по чл.325 т.1 което е отхвърлено/предполага се/ то това заявление би могло да се счита за предизвестие.Разбира се,редно е да се подаде ново заявление по чл.326,но аз лично бих освободила човека от 20.05/нали казвате,че от тогава не е на работа/ и бих записала очаквано обезщетение за срока на неспазеното предизвестие.Имайте в предвид обаче,че това обезщетение е доброволно и не следва да се удържа от работната заплата.
#8 | 21.05.2013, 13:10
Публикации: 1202 / 120
... след като имате входирано заявление на освобождаване по взаимно съгласие и то не е прието, редно е шефа да постави резолюция "Не! Да се спази срока на предизвестие! Да се освободи, считано от 16.06.2013 г." /дата, подпис/ (в дадената ситуация бих накарал и двама свидетели да се подпишат като свидетели, че работника е уведомен, че трябва да остане на работа още един месец, след което една докладна от прекият ръководител, че работника е заявил за напускането си без да спази срока, за което от разликата след 20.05.2013 да се задължи с обезщетение към работодателя. Ако няма от къде да се удържи по законовия ред е изискуемо чрез съда, което пък не си струва, но въпреки това си спазете формалностите. Не се знае след време да не се обърнат нещата и да не ви повлече по инспекции и др.)
#9 | 21.05.2013, 13:25
Публикации: 5497 / 371
след като имате входирано заявление на освобождаване по взаимно съгласие и то не е прието, редно е шефа да постави резолюция "Не! Да се спази срока на предизвестие! Да се освободи, считано от 16.06.2013 г."

Тук не съм съгласна с такава резолюция! Работникът е изявил желание да напусне считано от ..../дата/. За какъв срок на предизвестие се говори в резолюцията?

Ако в самата молба имаше текст " Ако молбата ми не бъде приета, да се счита за едномесечно предизвестие", тогава - да, резолюцията отговаря.
#10 | 21.05.2013, 13:43
Публикации: 932 / 28
и аз смятам така ,тук имаме чл 326 ал 1 и работника дължи обезщетение.
това обезщетение как трябва да се впише в заповедта и изобщо вписва ли се по някакъв начин
#11 | 21.05.2013, 13:52
Публикации: 5497 / 371
Да, вписва се в заповедта.

Работникът дължи на работодателя:
а/ чл.220 ал.1 КТ -оставащият срок на предизвестие
#12 | 21.05.2013, 14:07
Публикации: 1202 / 120
след като имате входирано заявление на освобождаване по взаимно съгласие и то не е прието, редно е шефа да постави резолюция "Не! Да се спази срока на предизвестие! Да се освободи, считано от 16.06.2013 г."
...
За какъв срок на предизвестие се говори в резолюцията?


Имам предвид срока на предизвестие вписан в договора. Шефа с това казва, че е съгласен да освободи работника, но след като си спази предизвестието по договора и това е вид комуникация между двамата в писмена форма освен отговор на конкретният въпрос за прекратяване на ТД по взаимно съгласие незабавно. Горното съм предложил поради факта че администрацията разполага само с първото заявление като писмен документ че инициативата е на работника. В случай че приемем първата процедура за приключила с отказа на работодателя да освободи незабавно работника, то на какво основание работодателя го освобождава с предизвестие, че и обезщетение му иска като вече самият той се явява като инициатор на освобождаването.
#13 | 21.05.2013, 14:09
Публикации: 5497 / 371
то на какво основание работодателя го освобождава с предизвестие

Именно за това говоря, че документално не са им оформени нещата, само казано-речено

Аз лично в тази ситуация няма да освободя по чл.326, защото нямам основание. А предизвестието как ще го търся? Дори да тръгна да съдя, как ще докажа, че лицето има пуснато заявление за напускане по чл.326 и не е отработило предизвестието?
#14 | 21.05.2013, 14:33
Публикации: 1202 / 120
Оф Оф Оф ...Тежка е нашата.....ама иди го доказвай на тези дето гоарят, че само търкаме столовете и мяткаме крачоли по коридорите...а накрая си правят каквото поискат за наша сметка  :yes3:
#15 | 21.05.2013, 14:47
Публикации: 932 / 28
е как пък да не са оформени ,работника отправя  във вид на заявление  искане Тд да бъде прекратен на 16,05,2013 ,какво още да направи,никъде не споменава за взаимно съгласие или молба за прекратяване с изтичане на срока.
да и аз малко не го приемам това но така е решено от закона и на всичкото отгоре неустойката е доброволна и най вероятно не я ли потърсиш от съда ще имаш да вземаш
#16 | 21.05.2013, 15:48
Публикации: 5497 / 371
искане Тд да бъде прекратен на 16,05,2013

Именно, това е заявление по взаимно съгласие!  /не е необходимо изрично да е написано, че е по взаимно/
Или освобождавате от 16.05.2013, или работникът пуска заявление за прекратяване на ТД с предизвестие, или - самоотлъчки от както не идва на работа

Ако в самата молба имаше текст " Ако молбата ми не бъде приета, да се счита за едномесечно предизвестие", тогава имате основание да освободите по чл.326 и да търсите неотработено предизвестие
#17 | 21.05.2013, 16:25
Публикации: 932 / 28
позволявам си да не се съглася,работника няма за какво да се моли ,той не  депозира молба той ползва законното си право да му бъде прекратен договора  на посочената от него дата ,работодателя ,няма право да не удовлетвори това право. предполагам,че всеки сносен юрист ще обори тезата за молба и произтичащото предизвестие .
мисля,че темата колкото и да е елементарна ще е доста полезна за много колеги и затова си позволявам да продължавам да пиша
#18 | 21.05.2013, 16:29
Публикации: 5497 / 371
Изобщо не е така

Чл. 325. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 325 - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Не е длъжен работодателят да се съгласи на това основание



Чл. 326. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.
#19 | 21.05.2013, 16:30
niniv
позволявам си да не се съглася,работника няма за какво да се моли ,той не  депозира молба той ползва законното си право да му бъде прекратен договора  на посочената от него дата ,работодателя ,няма право да не удовлетвори това право. предполагам,че всеки сносен юрист ще обори тезата за молба и произтичащото предизвестие .
мисля,че темата колкото и да е елементарна ще е доста полезна за много колеги и затова си позволявам да продължавам да пиша
Колега тука вече говорите глупости :) Работодателя нямал право да не удовлетвори това право..ми много ясно,че няма да го удовлетвори :) Ако поиска почивка на Хаваите - и нея ли работодателя няма право да не удовлетвори? :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група