Начисляване на осигуровки при граждански договор

10.07.2013, 12:38 7338 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

10.07.2013, 12:38
Публикации: 7 / 0
Здравейте !

Имам нужда от вашата помощ. В момента работя по граждански договор и ме интересува при каква сума се начисляват осигуровки и при каква не ?

Последното ми брутно възнаграждение е 396.00 лв.

Когато го изчисля с калкулатора за граждански договор от този сайт http://www.kik-info.com/calculators/civil_contracts.php ми излиза, че се удържа само ДОД, без осигуровки - тоест сумата ми за получаване е 366.30 лв.

Във фирмата, в която работя ми начисляват удръжки и за осигуровки и нетното ми възнаграждение е по-малко.

Какъв е правилният начин за изчисляване ?

#1 | 10.07.2013, 12:45
Публикации: 7071 / 1045
Сумата, след приспадане на 25%НПР, е под МРЗ.
В случая е от значение дали работите другаде на трудов или граждански договор.
Ако не работите другаде - няма осигуровки
Удръжки за осигуровки върху дохода от ГД се правят, ако през месеца сте осигурен на друго основание. Независимо от сумата.
#2 | 10.07.2013, 13:19
Публикации: 7 / 0
Благодаря Ви много за отговора !

Не работя другаде - студент съм и университета ми плаща само здравните осигуровки.

Може ли да Ви помоля да ми пратите линк към закона, в който е упоменато това, което сте написали, че ако след приспадането на НПР сумата е по малка от МРЗ, не се начисляват осигуровки. Искам да го пратя на работодателя си.

#3 | 10.07.2013, 13:24
Публикации: 7071 / 1045
Вижте КСО, чл.4, ал3, т.5
Чл. 4.
(3) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
5. лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;

От Вас се изисква да декларирате в писмен вид, че не сте осигурен на друго основание.
#4 | 10.07.2013, 13:29
Публикации: 6314 / 1026
Само ще допълня към написаното от ХХХХХ, че основанието да не се начисляват осигуровките в случай на сума под МРЗ след приспадането на НПР, е по аргумент от противното на цитирания текст.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове