Трудова Книжка Проблем

11.07.2013, 11:36 23792 32

11.07.2013, 11:36
Публикации: 12 / 0
Здравейте!

Имам нужда от спешна информация как да постъпя в така създадената ситуация.

От 2011г. до края на 2012г. работих във фирма, която прекрати дейността си, поради финансови проблеми. Оказа се обаче, че осигуровките ми за по-голямата част от времето, в което съм работила, не са платени. Беше ми обяснени, че така не могат да ме освободят от работа. Нямало как да прекратят трудовата ми дейност, заради осигуровките. За моя огромна изненада се оказа, че тази година са ме освободили, и аз не знам как, та никъде нищо не съм подписала, дори не знам и как са ме освободили.

Отивам в НАП, оттам ми дават бележка с точните дати откога докога съм била назначена. При тях били подадени данни, че осигуровките ми за цялото време са заплатени, но със сигурност не са, както и ми обясниха оттам, е възможно наистина да не са, само да е внасян някакъв документ към НАП, че са.

Най-лошото е, че фирмата вече не съществува. Никой не ми е дал трудовата книжка. Бившият "началник" казва да си попълня книжката и да му я дам да я завери с подпис и печат. Нямало вече счетоводство, не знаел какво трябва да се прави. Шах и мат!  ;D Какво може да направи човек като мен в случая - Google и попаднах на този форум. Силно се надявам да срещна отзивчиви хора, които да ми помогнат да си оправя трудовата книжка и съответно и другите документи, които и ако са ми необходими за продължаване на работа. Да отчета, че работата ми в тази фирма беше първата и последна (засега) работа в живота ми, т.е само от тях зависи Трудовата ми книжка. Как и къде да отида, то е ясно, че аз ще трябва да си я свърша цялата работа, ужас  ;D, да си извадя нова трудова книжка. Къде трябва да я занеса, внеса, кой, къде и как трябва да се подпише и подпечата. Както става ясно, аз съм пълен лаик в тази област, но надеждата крепи човека. А и с питане до Цариград се стига. Яд ме е, че ги изчаках толкова дълго време.
#1 | 11.07.2013, 12:19
Публикации: 3326 / 256
Беше ми обяснени, че така не могат да ме освободят от работа. Нямало как да прекратят трудовата ми дейност, заради осигуровките.

Това което са Ви казали не е вярно. Дори и да не се внасят осигуровките, лицето може да бъде освободено.
Книжката трябва да се завери с печат и подпис на фирмата. Можете да поискате УП-3 което върши при загубване на книжката, но това също иска заверка с печат на фирмата. Все някой трябва да ги изготви, ако трябва да си платят на някой да го направи след като нямат счетоводство.
#2 | 11.07.2013, 12:29
Публикации: 1166 / 86
И от 2012 г. до сега какво правихте? Какво ви обясниха в края на годината - не можем да те освободим, ще те водим на работа, но ти няма да идваш?
#3 | 11.07.2013, 13:32
Публикации: 12 / 0
Елена, благодаря Ви, ще питам за това УП-3.

svetlakercheva, доколкото знам, имаше проблеми със счетоводството, не беше им плащано и задържаха голяма част от документите на фирмата. Те са казали, че не могат да освободят служители, без да им се платят осигуровките, за да се платели на един от служителите (понеже заплашвах с жалби), трябвало да се платят на всички служители. Това истина ли е? В един момент се оказва, че съм освободена, без да ме осведомят. 

Въпросът ми е без счетоводител, само с подписа и печата на собственика, ще могат ли да се организират всички документи, които са ми необходими.
#4 | 11.07.2013, 13:36
Публикации: 5497 / 371
само с подписа и печата на собственика

Да, стига някой да попълни трудовата Ви книжка.

Това, което са Ви казали от счетоводството, не е вярно! Плащането на осигуровки няма нищо общо с прекратяването на трудов договор.
#5 | 11.07.2013, 13:40
Публикации: 1166 / 86
И в трудовата книжка като основание за прекратяване на трудовото правоотношение какво ще се запише?
#6 | 11.07.2013, 13:41
Публикации: 12 / 0
На първо време ми изникват някакви въпроси:

1. Има ли значение това, че ще купувам нова трудова книжка, понеже местоположението на другата е неясно (тази, която давах, когато ме назначаваха). Виждам, че имат някакви серийни номера, те водят ли се някъде и ще стане ли това с нова трудова книжка, която сега ще закупя от книжарницата.

2. След като се завери и подпише от собственика, трябва ли да я представя някъде, Инспекция по труда, примерно? Понеже той е готов, ако си я попълня (каквото и да означава това, щото и той не разбирал), да ми я подпише и подпечата, където трябвало (което пак трябва да се посочи от мен)  :no:

3. Не съм подписвала никакъв документ за освобождаване, дори не знам как са ме освободили - дали са ме съкратили, уволнили. Знам как звучи отстрани, но за съжаление се оказва, че всичко трябва да свърша сама :( Такъв документ ще ми трябва ли някъде? Примерно за новата ми работа. Или други документи, които ще са ми необходими.

#7 | 11.07.2013, 13:43
Публикации: 12 / 0
Не искам да създавам проблем на фирмата, достатъчни си ги има тя, но за съжаление те ми създават проблем с това. Накараха ме да изчакам 2-3 месеца, за да успеят да заплатят осигуровките на всички, уж, и да ме освободят след това, но в един момент се оказва, че са ми прекратили трудовото правоотношение, без дори да ме осведомят :(

Новото 20 е , преди малко звънях, да съм ходила сама до счетоводството да си искам документите, защото на собственика на фирмата не ги давали, тъй като не им било платено!!!!
#8 | 11.07.2013, 13:46
Публикации: 5497 / 371
Според мен, ако фирмата е закрита, ведомостите трябва да са предадени в архив на НОИ. Намирате архида и те Ви оправят трудовата книжка.
Ако не е закрита, отивате в Инспекция по труда и обяснявате ситуацията.
#9 | 11.07.2013, 13:49
Публикации: 3326 / 256
1. При издаване на трудова книжка, тя се вписва в дневник за издаване на трудови книжки. В случая тази книжка може да е в това счетоводство, което не е искало да върне документите. Няма да има проблем да си извадите нова след като това е единствения Ви стаж.

2. След като намерите кой да я попълни и завери с подпис и печат не е нужно да я носите никъде освен в новата си месторабота.

3. Трябва да изнамерите заповедта за освобождаване, за да видите на какво основание сте освободена, защото това се вписва в трудовата книжка. Заповедта не Ви е нужна за започване на нова работа, но книжката е нужна.

#10 | 11.07.2013, 13:58
Публикации: 214 / 5

Новото 20 е , преди малко звънях, да съм ходила сама до счетоводството да си искам документите, защото на собственика на фирмата не ги давали, тъй като не им било платено!!!!
Това е отговора на вашите терзания.
Отидете.
Може ТК да е там и да ви чака попълнена :wink1:
За всеки случай носете една нова в чантата.
И след счетоводството - при шефа - за подписи и печати!
#11 | 11.07.2013, 13:59
Публикации: 12 / 0
Благодаря Ви, dalila. Още в понеделник ще мина през тези институции, ще обясня ситуацията, дано ми помогнат. Доколкото знам, фирмата като състав не работи, но мисля че не е прекратена дейността й по документи. В интерес на истината не знам как се прекратява, но като виждам собственика колко е запознат с бумащините, не може една трудова книжка да оправи, едва ли без счетоводство ще се справи с прекратяването на дейността й. Правя предположение в момента само.

Благодаря и на Вас, Елена. Вече съм взела нова книжка, досега четох как се попълва, неясно ми е само дали с този продълговат печат и изчисляването на трудовия стаж ще се справя. Проблеми за подписа на собственика и печата на фирмата нямам. Обещани са ми. Явно ще се наложи да отида до счетоводството, за да помоля за копие на тази заповед, дано поне на мен влязат в положението, че аз нямам вина за взаимоотношенията им със собственика. Освен от счетоводството, има ли откъде другаде да си я набавя? Тя носи ли се също в някоя институция, откъдето мога да я набавя. Питам, ако евентуално получа отказ в счетоводството.
#12 | 11.07.2013, 14:00
Публикации: 12 / 0
Още един въпрос - освен подпис и печат на фирмата, необходим ли е подпис на счетоводителя в книжката? И ако да, мога ли да накарам някой просто да се подпише или и печат на счетоводител е необходим :)
#13 | 11.07.2013, 14:01
Публикации: 12 / 0
Благодаря Ви, JiD. Дано излязат разбрани хора. Силно се надявам
#14 | 11.07.2013, 14:02
Публикации: 3326 / 256
Не се носи никъде заповедта за освобождаване. Всички отговори се крият в счетоводството. Отидете там направо, може книжката Ви да е там попълнена, както каза JiD
#15 | 11.07.2013, 14:05
Публикации: 12 / 0
Искрено благодаря на всички за своевременните отговори. Ще отида до счетоводството. Ако там срещна проблем, до Инспекцията по труда. Ще направя всякакви опити да оправя трудовата си книжка. Дано успея. И ще ми е обеца на ухото занапред.  :thumbup:
#16 | 11.07.2013, 14:22
Публикации: 1166 / 86
Сега ми изниква въпросът - защо трудовата книжка е във фирмата, след като работодателят няма право да я задържа? Имахме такъв случай при нас и работникът беше се обърнал към ИТ. Следваха проверки и обяснения. Много Ви е сложен казусът. Дано всичко приключи по най-добрия начин за Вас!
#17 | 11.07.2013, 14:32
Публикации: 3326 / 256
Има и случаи в които работника иска да е в досието му за да не се загуби. Ако лицето иска им даваме декларация, че са съгласни книжката да стои в нас.
#18 | 11.07.2013, 14:39
Публикации: 1166 / 86
Съгласна съм, но дали в този случай е така? Много е сложно наистина!
#19 | 11.07.2013, 14:57
Публикации: 379 / 33
ЕДва ли е толкова сложно с това къде се намира книжката.  :wink1:

Предполагам, че всичко е изготвено - и заповед, и книжка. Най-много да трябва да я подпише собственикът.
Мен ме притеснява друго - ако pipsi1 има поне 9 месеца стаж във фирмата би имала право и на обезщетение за безработица.
 pipsi1 , кога са ви прекратили договора?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група