Как се изчислява възнаграждението за платен годишен отпуск, който се ползва веднага след продължителен отпуск по майчинство? Ако заплатата преди началото на отпуска (2005 г.) е била на нивото на минималната за страната работна заплата, тя ли трябва да бъде отчитана при определяне на възнаграждението?
Платените и неплатените отпуски за бременност, раждане и отглеждане на малко дете се признават за трудов стаж. Няма пречка веднага след тях майката да ползва и полагащите се за този период дни на платения годишен отпуск. Възнаграждението за времето на платения годишен отпуск се изчислява по реда на чл. 177 от КТ. То се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на възнаграждението за времето на платения годишен отпуск и на обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата (чл. 19, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата). Този текст гарантира единствено минималния размер, от който се изчислява съответното обезщетение по Кодекса на труда, в случаите, когато е изтекъл продължителен период от получаването на последното брутно трудово възнаграждение (например при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете).
Ето защо, ако работната заплата преди началото на отпуска за бременност и раждане е била по-малка от минималната работна заплата към датата на ползване на платения годишен отпуск след отпуска за майчинство, база за изчисляване на възнаграждението за времето на платения годишен отпуск е минималната работна заплата към възникване правото за плащане на обезщетението, тоест към датата на подаване на молбата за ползване на платения годишен отпуск.
сп. "Счетоводство XXI", бр. 7-8/2009 г.