Отговаря Гошо МУШКАРОВ – доктор по икономика
Въпрос: Фирма ООД е собственост на две физически лица, като само едното от тях е вписано като управител на дружеството. Сега и двете лица желаят да сключат трудови договори в същата фирма на максималния осигурителен доход. Досега са се осигурявали на минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се лица. Коректно ли е управителят, който до момента е бил управител по решение, да сключи трудов договор със себе си, като се има предвид, че след сключване на трудовите договори статусът на самоосигуряващи се лица и на двамата ще се запаси, т.е. и двамата едновременно ще бъдат самоосигуряващи се лица и лица, работещи на трудов договор в същата фирма?
Отговор: Не съществува правна възможност управителят на дружеството да сключва каквито и да е договори за трудова дейност със себе си в качеството си на физическо лице. Това е така, защото не може по един и същ договор едно и също лице едновременно да е работодател и нает работник (по трудов договор) или възложител и изпълнител (по облигационен, т.е. по граждански договор).
Няма пречка управителят да сключи трудов договор с другия съдружник, като бъдат спазени всички изисквания на Кодекса на труда.
Общото събрание на ООД може да вземе решение и да сключи договор за управление на дружеството с единия от съдружниците. В такъв случай осигурителният статус на двете лица ще бъде следният:Първият съдружник е управител. Ако получава отделно доходи като управител на ООД и като съдружник в него, той трябва да се осигурява върху сумата от двата дохода (но върху не повече от максималния месечен осигурителен доход по Закона за бюджета на ДОО за съответната година).
Вторият съдружник е нает по трудов договор и се осигурява по този договор и по дохода като съдружник в ООД.