Въпроси за болнични

11.03.2014, 14:54 358981 578
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#80 | 11.03.2014, 14:54
Публикации: 148 / 7
Ако откаже да ги върне, може и до съд да се стигне, където трудно ще докаже, че е била добросъвестна.
Вие чакате заповед за ограничена имуществена отговорност от шефче и по реда на ГПК си удържате всеки месец сумата.
#81 | 11.03.2014, 15:16
Публикации: 6114 / 545
Ако откаже да ги върне, може и до съд да се стигне, където трудно ще докаже, че е била добросъвестна.
Вие чакате заповед за ограничена имуществена отговорност от шефче и по реда на ГПК си удържате всеки месец сумата.

От каква сума да удържат?
#82 | 11.03.2014, 15:29
Публикации: 148 / 7
Ами сумата на заплатата, преведена без основание.
Ограничена имуществена отговорност на колегата, за вредата, която е нанесъл на работодателя си.
#83 | 11.03.2014, 15:31
Публикации: 148 / 7
Работничката в отпуск по чл.163 КТ, а получава заплата от работодателя, заради грешка на колегата и заради това, че работничката нещо се забавила с болничния. Трябва да е трети
#84 | 12.03.2014, 11:56
Публикации: 10 / 1
Ами сумата на заплатата, преведена без основание.
Ограничена имуществена отговорност на колегата, за вредата, която е нанесъл на работодателя си.
Колега, много крайни решения ... парите така или иначе ще се удържат на служителката, кофтито е че ще се протака във времето. Ако тя не ги внесе обратно по каналния ред, в първия момент, в който се върне на работа и има някакви постъпления, ще й се удържат от работната заплата. Когато ми донесат заветния болничен ще му сложа един входящ номер, с дата и подпис, за да имам доказателство, че е представен неправомерно - с над едномесечно закъснение! При мен системата автоматично начислява и разпраща заплатите по карти на служителите, ако не са им нанесени някакви отсъствия през месеца. Моята грешка в случая е, че съм пропуснала точно тази служителка в тарапаната по заплати.. :blush:
А тези 60 дни (така ми каза поне въпросното майче) явно са някакъв сбор с остатъкът от онези 45 дни, които са преди раждане. 
#85 | 12.03.2014, 14:05
Публикации: 10 / 1
И най-странното е, че днес като ми донесоха този 60 дневен болничен, той е издаден на 07.03.2014 год. - продължение на предишния и с начална дата 07.02.2014г. Може ли така да се издава БЛ за месец назад ???  :blink: :blink:
#86 | 12.03.2014, 14:05
Публикации: 5550 / 369
И най-странното е, че днес като ми донесоха този 60 дневен болничен, той е издаден на 07.03.2014 год. - продължение на предишния и с начална дата 07.02.2014г. Може ли така да се издава БЛ за месец назад ???  :blink: :blink:
Може! На болничния би трябвало да има като забележка, поради каква причина е издаден по-късно
#87 | 12.03.2014, 14:36
Публикации: 10 / 1
Може! На болничния би трябвало да има като забележка, поради каква причина е издаден по-късно

Прегледах го обстойно - няма никакви забележки..  :noexpression:
#88 | 12.03.2014, 14:42
Публикации: 5550 / 369
Прегледах го обстойно - няма никакви забележки..  :noexpression:

Носете го в НОИ, ако го върнат...........
#89 | 28.03.2014, 18:33
Публикации: 3 / 0
Здравейте.
Моля за помощ, 10 пъти изчислявам болничния и все различно ми се получава :noexpression:
не мога да се справя с тази задача
знам че взимат дохода 18 месеца назад, аз съм била 12 месеца на 500 лв. бруто и два месеца на 900 лв. бруто. имам болничен от 5 март до 10 април. за март месец махам тези 3 дни които уж работодателя плаща /в моя случай не плаща, защото той болничен не плащал/ и за останалите 16 дни от март как да сметна колко се получава. средно дневното не мога да го сметна как идва за да го умножа по 16 дни. много ще съм ви благодарна за помощта
#90 | 28.03.2014, 18:52
Публикации: 7237 / 1082
средно дневното не мога да го сметна как идва

Събирате осигурителния си доход от последните 18 месеца, събрате броя на работните дни за тези 18 месеца и делите първата сума на втората.
#91 | 28.03.2014, 21:10
Публикации: 3 / 0
Събирате осигурителния си доход от последните 18 месеца, събрате броя на работните дни за тези 18 месеца и делите първата сума на втората.

благодаря. и смятам 80% от нетното не от брутното средно дневно, и после го умножавам по работните дни от месеца, дали правилно съм разбрала?
Благодаря отново.
#92 | 13.04.2014, 21:32
Публикации: 1 / 0
ot kade da polu4a pomo6t ili upatvane pri popalvane na dokumentite koito pridrujavat bolni4niqt list b NOI ednoli4en targovetc sam i se osigurqvam v/u 420 lv.predvaritelno vi blagodarq
#93 | 13.04.2014, 22:01
Публикации: 60 / 7
от сайта на НОИ.... там има всички документи,необходими при подаване на болничен лист


ot kade da polu4a pomo6t ili upatvane pri popalvane na dokumentite koito pridrujavat bolni4niqt list b NOI ednoli4en targovetc sam i se osigurqvam v/u 420 lv.predvaritelno vi blagodarq
#94 | 14.04.2014, 09:54
Публикации: 1873 / 376
ot kade da polu4a pomo6t ili upatvane pri popalvane na dokumentite koito pridrujavat bolni4niqt list b NOI ednoli4en targovetc sam i se osigurqvam v/u 420 lv.predvaritelno vi blagodarq

Едноличния търговец е самоосигуряващо се лице, за него ли става въпрос за болничния или за назначен при него работник? И ако болничния е за СОЛ, то той осигурява ли се за ОЗМ, за да има право на обезщетение от НОИ?
#95 | 15.04.2014, 14:49
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
имам служител който е в болничен от 28,02,2014г. до 06,04,2014г., като си подава едномесечно предизвестие за напускане по време на болничния, от дата 10.03.2014г., това правилно ли е, да подава едномесечно предизвестие по време на болничен?
#96 | 15.04.2014, 15:09
Публикации: 95 / 1
Болничния не удължава срока на предизвестието.
Служител/работник може да предоставя болничен до 30 дни след датата на прекратяване.
#97 | 16.04.2014, 11:34
Публикации: 3167 / 248
Здравейте,
имам служител който е в болничен от 28,02,2014г. до 06,04,2014г., като си подава едномесечно предизвестие за напускане по време на болничния, от дата 10.03.2014г., това правилно ли е, да подава едномесечно предизвестие по време на болничен?

А защо да не е правилно? Може да подаде предизвестието, когато желае.
#98 | 01.05.2014, 08:35
Публикации: 15 / 0
Здравейте-имам служителка която е в болнични-донесе ми болничен от от 23.04.2014г до 28.04.2014г включително /6 календарни дни/-пише първичен и е така.диагнозата в него е:ИБС НЕСТАБИЛНА АНГИНА ПЕКТОРИС 1 В1 ХСБ 2 СТ.   Вчера 30.04.2014г ми носи втори болничен лист от 29.04.2014г до 28.05.2014г на който отново пише ПЪРВИЧЕН-диагнозата тук е ИБС.НАП.КОРОНАЛНА АТЕРОМАТОЗА .Въпросът ми е възможно ли вторият отново да е първичен а не продължение на първият или това е греша но ЛКК-която е издала болничният лист?Благодаря ви предварително за отговора!Забравих да уточня-лицето работи на 5-дневна работна седмица-не е по график.
#99 | 01.05.2014, 09:22
Публикации: 1873 / 376
Възможно е да са два първични болнични листа, но за вас е важно да няма прекъсване между тях. В случая начислявате само за първия болничен лист 3 дни за сметка на работодателя, за втория всички дни са за сметка на НОИ. Ще ви приложа едно писмо, вижте пример 4.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове