Неплатен отпуск без тр. стаж

03.10.2013, 11:13 15356 21
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

03.10.2013, 11:13
Публикации: 317 / 1
Здравейте,
имам работник, който до 12.09.2013 г. се води в неплатен отпуск с тр. стаж. От 13.09.2013 г. ще го водя в неплатен отпуск без тр.стаж, какви осигуровки се дължат ?
#1 | 03.10.2013, 11:24
Публикации: 2041 / 250
чл. 40 ал. 1 буква б) ЗЗО  (изм. - ДВ, бр. 49 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 02.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване; вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя - когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете по реда на чл. 165, ал. 1 и чл. 167а от Кодекса на труда или поради производствена необходимост и престой; вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до 25-о число на месеца, следващ този, за който се отнася;

Здравна осигуровка - 16.80 лева
#2 | 03.10.2013, 11:35
Публикации: 317 / 1
В Д1 ми излиза като Вид осигурен 28.
Имам работник, който го водя Самоотлъчка и такъв който ще го водя неплатен без тр. стаж в Д1 и за двамата ми излизат едни и същи неща. Това правилно ли е ? Или нещо не е наред в ТРЗ програмата
#3 | 03.10.2013, 11:44
Публикации: 7228 / 1079
Не зная как е за самоотлъчка, но за неплатения без стаж Вид осигурен е 28. Ако в рамките на един месец има дни, зачетени за стаж и дни без стаж, то подавате две Д1 - една с код , или какъвто сте подавали до сега и една с код 28. Първата с дата за последен ден в осигуряване, втората - с посочена дата за начало на осигуряването.
#4 | 03.10.2013, 12:24
Публикации: 317 / 1
От 13.09.2013 г. ако го водя самоотлъчка пак ли 2 Д1 трябва да подам
#5 | 03.10.2013, 13:02
Публикации: 7228 / 1079
1. При самоотлъчка внасят ли се ЗОВ от работодателя и на какво основание?
2. На какво основание Вие решавате как да го водите? Извинявам се за израза. Все пак става въпрос за човек, а не за магаре. Ако си има молба и разрешение за дълъг неплатен, как ще бъде самоотлъчка? Ако няма молба и заповед  -за какъв отпуск въобще говорим?
#6 | 03.10.2013, 13:08
Публикации: 317 / 1
по зле е от магаре ! Каза да го водим както си искаме. Изчистихме му платената отпуска, водихме го в неплатена с тр. стаж и сега се чудим какво да го правим
#7 | 03.10.2013, 13:09
Публикации: 3354 / 253
А молби за тези отпуски имате ли?
#8 | 03.10.2013, 13:10
Публикации: 7228 / 1079
А паричките за ЗОВ дава ли?
#9 | 03.10.2013, 13:16
Публикации: 317 / 1
Молба за неплатен с тр. стаж има (до 12.09.2013 г) след това не се е явявал във фирмата
#10 | 03.10.2013, 13:18
Публикации: 5550 / 369
След като няма молба за неплатен, с чиста съвест го водя в самоотлъчки.
Но първо ще се опитам да се свържа с него и да го приканя да дойде да си пусне молба за неплатен. Ако не иска -  самоотлъчки и процедура за дисциплинарно уволнение
#11 | 03.10.2013, 13:19
Публикации: 7228 / 1079
е, тогава си плаче за самоотлъчка. По тази точка не съм съвсем компетентна.
Що те си оправите взаимоотношенията по по-цивилизован начин?
В такива случаи оправдавам колегите, дето при подписване на ТД искан и подписана молба по чл.325, ал.1, т.1
#12 | 03.10.2013, 13:21
Публикации: 317 / 1
Ако го водя самоотлъчка две Д1 ли трябва да подам ?
#13 | 03.10.2013, 13:33
Публикации: 5550 / 369
Ако го водя самоотлъчка две Д1 ли трябва да подам ?

Да
#14 | 03.10.2013, 13:45
Публикации: 317 / 1
Първата си я подавам както до сега само в т.15 Напуснал записвам 12 .
При втората Д1 променям вид осигурен от 1 става 28.
Така ли трябва да бъде
#15 | 03.10.2013, 13:48
Публикации: 5550 / 369
Първата си я подавам както до сега само в т.15 Напуснал записвам 12 .
При втората Д1 променям вид осигурен от 1 става 28.
Така ли трябва да бъде

Да
#16 | 03.10.2013, 14:11
Публикации: 317 / 1
и си му плащаме ЗО нали
#17 | 03.10.2013, 14:15
Публикации: 5550 / 369
и си му плащаме ЗО нали

То е за сметка на работникът
#18 | 11.12.2013, 16:06
Публикации: 66 / 4
Може ли да питам на какво основание се слага вид осигурен 28 на хората в неплатен отпуск, след изтичането на 30-те дни. Имали го някъде из законодателството казано, или е въпрос на тълкование.
#19 | 11.12.2013, 16:08
Публикации: 7228 / 1079
Виж Наредба Н8 и по-точно указанието към Д1

28 - за лица, които внасят само здравноосигурителни вноски (вкл. за лицата по чл. 40, ал. 1, т. 7 от Закона за здравното осигуряване - служители на Българската православна църква и други признати по нормативно установен ред вероизповедания, които не получават възнаграждение за извършвана дейност);
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове