Сумирано отчитане на работното време

01.10.2013, 10:40 9128 6

01.10.2013, 10:40
Публикации: 9 / 1
Има ли право работодателя по график да залага извънреден труд при сумирано отчитане на работното време. Ако има право и аз не спазя графика може ли да ми наложи дисциплинарно наказание
#1 | 01.10.2013, 12:04
Публикации: 5497 / 371
Как решихте, че "залага" извънреден труд?
При сумирано изчисляване в единият месец може да повече изработени часове, а в другият - по-малко. Според зависи на какъв период е изравняването, след края на периодът се смята има или не извънреден труд
#2 | 01.10.2013, 16:01
Публикации: 9 / 1
Отчитането на работното време е месечно съвпадащо с календарния месец и за месец септември имам по график 21 работни дни при нормално 20 работни дни за месеца.
#3 | 01.10.2013, 16:04
Публикации: 5497 / 371
Да, възможно е да се случи.
Работодателят трябва да "покрие" смените и е възмоно да се получи в повече часове. Но те ще Ви бъдат платени като извънреден труд.

А в друг месец може по график да Ви са по-малко дните, отколкото работните за месеца, но работодателят ще плати пълна заплата.
#4 | 07.10.2013, 12:57
Публикации: 9 / 1
Според Вас може ли да ми наложи дисциплинарно наказание за това, че не съм отработила денят по график, който е в повече от работните дни за месеца. Имам си отработени 20 дни т.е. 160 часа за м.09.2013 год., но имам и една самоотлъчка.
#5 | 07.10.2013, 13:24
Публикации: 1202 / 120
При сумирано отчитане на работното време се разрешава отработеното време през текущ месец да бъде повече или помалко от норматива за месеца. Самоотлъчка може да Ви се пише за самоволно неявяване за съответната смяна по предварително утвърденият график. Ако за срокът за зануляване на сумираното работно време имате отработени часове в повече от нормативно определените за съответните месеци, то работодателят Ви дължи доплащане за извънреден труд според всички правила за заплащането и отчитането му. В случай, че представите болничен лист, то обезщетения по него Ви се дължат само за дните и часовете, в които е трябвало да се явите на работа по графикът ви в интервала на неработостпособноста по болничният лист.
#6 | 07.10.2013, 13:26
Публикации: 2976 / 397
При СИРВ работните часове за месеца може да са по-малко или повече от норматива. Освен, ако не работите на едномесечно изравняване, това че имате повече часове не означава извънреден труд, нещо повече - ако по график сте били на работа, а не сте отишли съвсем точно трябва да се водите в самоотлъчка. Дали ще ви наложат дисциплинарно наказание - никой от нас не може да ви каже.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група