Подаване на декл. обр.1 за хонорар без удръжка на осигуровки

11.10.2013, 16:08 16014 13

11.10.2013, 16:08
Публикации: 8 / 1
Здравейте,

Днес установих /при кандидатстване за един кредитен продукт/, че за получаваният от мен хонорар /доход по извънтрудово отношение/ всеки месец, осигурителят не е подавал декл. обр. 1, тъй като за въпросният доход не ми се удържат и не се начисляват осигуровки. А не ми се удържат, тъй като по трудово правоотношение при друг осигурител ме осигуряват на осигурителния максимум всеки месец. Не съм заявил, че ще се осигурявам като самоосигуряващо се лице.

Съответно, според правилата на банката, макар и с нулев осигурителен доход, за да използват дохода ми от този хонорар, изискват платецът на дохода да е подавал осигурителна информация за него. От платеца на хонорара ми обясниха, че не са задължени да подават декл. обр. 1 за хонорари, по които не се начисляват и удържат осигуровки, и че такова становище са им дали устно от НОИ. Съответно същото становище изразиха устно, когато попитах на инф.телефон на НАП. Така и никой обаче не ми посочи правното основание за неподаване на декларация. Четейки нормативните актове, единственото, което виждам е разпоредбата на чл. 3, ал. 9 на Наредба Н-8 / 29.12.2005 г. на МФ, където изрично е написано, че за лицата, осигурени на повече от едно основание по чл. 4 от КСО, се подава декл. обр. 1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход. А чл. 4 от КСО включва и доходите по извънтрудови отношения.

Ще ви бъда много благодарен, ако някой изрази аргументирано становище по въпроса, и ако то е в полза на това да не се подава декларация за хонорара, да го защити със законова норма или поне становище на компетентен орган.

Благодаря ви предварително!
#1 | 11.10.2013, 16:48
Публикации: 92 / 0
КСО чл.4, (3) (Обявена за противоконституционна по отношение на работещите пенсионери, включени в кръга на задължително осигурените лица по този законов текст - РКС, ДВ, бр. 55 от 2000 г.) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;
6. (нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение.

Затова според мен задължително се подава декларация 1!!!
#2 | 11.10.2013, 17:07
Публикации: 3326 / 256
Когато няма вноски по ГД за пенсии и здравни, не се подава Д1, защото няма какво да се попълни в самата декларация. След като не са внасяни каквито и да са осигуровки по този ГД не се подава и Д1.
#3 | 11.10.2013, 17:21
Публикации: 258 / 8
Според мен се подава.
Наредба 8
(9) (Нова - ДВ, бр. 3 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 1 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 103 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) За лицата, осигурени на повече от едно основание по чл. 4 КСО, се подава декларация обр. № 1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход.
#4 | 11.10.2013, 17:25
Публикации: 92 / 0
А физическото лице декларирало ли си е пред платеца на дохода, че се осигурява на друго основание на максималния размер на ОД?
#5 | 11.10.2013, 17:26
Публикации: 92 / 0
Ако е, то тогава наистина не се попълва в Сметка за изплатени суми т. 5 и т.6 и осигуровки не се удържат!
#6 | 11.10.2013, 17:39
Публикации: 258 / 8
Осигуровки не се удържат, но Д1 се подава.
Поне аз до този извод стигнах, когато имах подобна ситуация.
".... се подава декларация обр. № 1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход."
Това си е спорен въпрос из счетоводните форуми :)
#7 | 11.10.2013, 17:48
Публикации: 8 / 1
Благодаря на всички дотук за отговорите. Елена, благодаря и на Вас за мнението, но отново не виждам законова норма, която да го подкрепя.

И, да, декларирал съм и в договора изрично, че се осигурявам на максимума по друго правоотношение. Така че осигуровки не ми се удържат, нито се отразяват по сметките за изплатени суми.

Лично аз водя счетоводството на фирми с такива доходи, и винаги съм подавал декл. обр. 1. Но днес изпаднах в чуденка именно заради казуса със самия мен. След като има несигурност по темата, просто не виждам какво пречи да се подава декл. 1. Самите софтуери, които ползвам, автоматично създават декларация 1 за тези лица и не виждам причина да не я подавам, освен ако не се убедя аргументирано, че не трябва да го правя.
#8 | 12.10.2013, 02:51
Публикации: 3326 / 256
И какво попълва в Д1 този софтуер като няма дължими осигуровки?
#9 | 12.10.2013, 11:05
Публикации: 11956 / 2182
В случай, че лицето се осигурява на максималния осигурителен доход на едно основание, но упражнява дейност и на друго основание, то следва да се подаде Д1 независимо, че няма удържани осигуровки като дните се посочат като дни без осигурителни вноски.

16.4. Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж - в две позиции се попълват работните дни в неплатен отпуск за временна неработоспособност, неплатен отпуск до 30 работни дни за една календарна година, който се зачита за осигурителен стаж, и други дни в осигуряване без осигурителни вноски.
#10 | 12.10.2013, 12:00
Публикации: 962 / 103
На сайта на НОИ разглеждат случая с декларация 1, когато осигурените работят на повече от едно място и по първото си правоотношение са осигурени върху максималния осигурителен доход, но са споменали само подаването при такъв случай по втори трудов договор, ДУК или самоосигуряващо се лице, не и граждански договор.

 http://www.nssi.bg/benefits/insurance/995-danniosiglica
#11 | 12.10.2013, 13:03
Публикации: 11956 / 2182
Наредбата не изключва обаче гражданските договори........
#12 | 12.10.2013, 13:24
Публикации: 258 / 8
В случай, че лицето се осигурява на максималния осигурителен доход на едно основание, но упражнява дейност и на друго основание, то следва да се подаде Д1 независимо, че няма удържани осигуровки като дните се посочат като дни без осигурителни вноски.

16.4. Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж - в две позиции се попълват работните дни в неплатен отпуск за временна неработоспособност, неплатен отпуск до 30 работни дни за една календарна година, който се зачита за осигурителен стаж, и други дни в осигуряване без осигурителни вноски.

Съгласна  :thumbup: :)
#13 | 14.10.2013, 10:12
Публикации: 645 / 23
 Да ако е самоосигуряващо се лице само тогава се подава д1  и то с  код 23.Посочва се в т.16,4 дни без осигуровки зачетени за осиг.стаж.В другите случаи няма какво да декларирате.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група