Освобождаване от работа по време на майчиство

23.10.2013, 19:54 6772 4

23.10.2013, 19:54
Публикации: 2 / 0
Здравейти, бих искала да попитам какви права имам ако ме освободаят от работа по време на майчинство.Фирмата, в която работя е продадена на трето лице.Всичко е направено шефа да се отърве от задълженията си, а може би третото лице не съществува и не знае, че е собтвеник на фирма.Искат да ме освободят от работа и да ме назначат при новия "работодател", Но там никой няма да ми внася осигоровки или образец 1 в НОИ.На мен ще ми спрат и майчинството така нали?Аз не съм съгласна да подписва никакви документи за съкращение.Бих искала да попитам може ли без да ме съкращават да бъда прехвърлена в друга фирма да се осигурявам.И как може да стане като съм защитена и не извършвам никаква дейност да ме освободят от работа, не трябва ли поне един ден да съм била на работа?Майките сме защитени от закона докато работодателят реши това, така ли?
#1 | 24.10.2013, 07:30
niniv
Вие на безсрочен договор ли сте?
#2 | 24.10.2013, 09:44
Публикации: 3326 / 256
Майките сме защитени от закона докато работодателят реши това, така ли?

Майките не са защитени, когато договора е със срок на изпитване и също така когато фирмата спира да работи (чл.328 ал.1 т.1). Ако смятат да освобождават всички преди да продадат фирмата на трето лице имат право да го направят по цитирания член. В случай, че това не стане, дори и да не Ви се плащат осигуровките ще получавате майчинство стига да се подава декларация обр.1, ако и това не подават ще Ви спрат майчинството.
#3 | 24.10.2013, 15:38
Публикации: 2 / 0
На безсрочен договор съм.Всички са освободени от работа преди продажбата, мен са ме оставили, защото казват съм била по майчинство.Но сега исйкат да ме прехвърлят към новия собственик, който е неизвестен както казах сигурно и незнае какво богатсво притежава.Благодаря все пак за отговорите.
#4 | 24.10.2013, 16:00
Публикации: 11956 / 2182
А може би не става дума да Ви освободят от работа и назначат наново ? Вероятно в случая има само промяна на собственика, при което ще бъдете преназначена при новия работодател без прекратяване на договора ? Ако е така ще бъде подадено и уведомление по чл.123.

" Указание за попълване на уведомление за промяна на работодателя по чл. 123, ал. 1 или по чл. 123а, ал. 1 или ал. 4 КТ, или за промяна на ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца, служебен номер, издаден от НАП

Уведомлението се подава в случаите, в които работниците и служителите променят работодателя си без прекратяване на трудовото правоотношение и осигуряването им започва да се провежда чрез ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца, служебен номер, издаден от НАП на новия работодател."
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група