Болничен на служител, назначен по чл.114

05.11.2013, 12:10 9180 7

05.11.2013, 12:10
Публикации: 47 / 0
Здравейте, колеги!

Наш служител, назначен по чл.114 от КТ с работно време до 40 часа месечно си донесе болничен за период, който е извън работното му време. И сега идва въпросът - какво да правя :hmmm: Той не е осигурен за съответния риск и болничният му няма да бъде изплатен. Обадих се в НОИ да попитам дали да им го занеса, защото все пак е издаден на лицето (той има издаден и при работодателя му по основен трудов договор) и от там първо ми се скараха, че му е издаден изобщо (аз разбрах че има такъв чак след като ми го донесе) и после ми казаха да им го занеса, като посоча 0 работни дни и часове в придружителното писмо. Да, обаче така ми отчита грешка, а и иска да посоча от кога му е спряно осигуряването, защото посочвам, че не е осигурен за съответния риск  :hmmm:
Някой от вас имал ли е подобен случай и как е постъпил? Аз си мисля, че изобщо няма смисъл да нося болничния в НОИ, но реших да попитам, за да не сбъркам и това да доведе до неизплащане на другият му болничен......... Как мислите?

#1 | 05.11.2013, 12:13
Публикации: 3326 / 256
Дори и да не го представите, след като не е бил за период, в който е работил не би следвало да не му се изплати по основния работодател.
#2 | 05.11.2013, 16:33
Публикации: 47 / 0
Благодаря, Елена  :smile1:
За сега мисля да не го подавам, ако има някакъв проблем при изплащане на другия болничен, а просто не вярвам да има такъв, тогава ще видя какво ще правя.

Приятна вечер на всички  :smile1:
#3 | 05.11.2013, 16:36
Публикации: 3326 / 256
Оо няма да имаш проблем при изплащането на БЛ при основния работодател, именно защото по чл.114 няма право на болничен.
#4 | 05.11.2013, 16:42
Публикации: 1705 / 207
Въпреки всичко след като е издаден трябва да се предаде на НОИ, независимо дали ще има плащане по него или не.
Приложението не може ли да го подадете на ръка, по начина по който Ви е обяснено от НОИ? :hmmm:
#5 | 05.11.2013, 16:44
Публикации: 402 / 18
Определено ще има проблем. Аз съм подавала БЛ по основно трудово правоотношение, но там се вижда, че има и ТД по чл 114 от КТ. Задължително искат и от двете места. Друг е въпроса, какво ще се посочи в Приложение 15.
#6 | 05.11.2013, 16:47
Публикации: 3326 / 256
Не вярвам да има проблем, именно защото лицето не е работило през периода на болничния. Ако в Д1 се посочат правилно дните за започване и прекратяване на осигуряването ще се види, че за този период лицето не е работило и не е следвало да има болничен. Лицето е взело болничен, защото е казал, че работи и на друго място и затова са го издали, а той реално няма право на този болничен. Най-добре в НОИ да попита. :)
#7 | 06.11.2013, 15:17
Публикации: 47 / 0
Здравейте,

току-що подадох БЛ. Разговарях с трима служителя на НОИ - и тримата бяха на различно мнение по моя въпрос, но все пак ми го приеха. В описа съм посочила, че няма отработени дни за периода на болничния, но имам някакви съмнения относно попълването и не знам дали няма да ми го върнат.....Ако го върнат ще пиша на какво основание и какво точно искат да се направи в такъв случай, за да бъде от полза и на други в подобна ситуация  :smile1:

Благодаря на всички отзовали се!
Приятен ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група