ГФО облекчена форма

16.01.2014, 09:38 16544 11

16.01.2014, 09:38
Публикации: 76 / 2
Здравейте!

Досега не съм подавала ГФО без ОПП и ОСК. Как следва да се укаже, че тези справки не се съставят поради това, че предприятието отговаря на критериите за малко предприятие?

И още - за нуждите на НАП също ли е възможно да не се съставят тези две справки - притеснява ме това, че в СС1 се казва, че малките предприятия могат да не съставят ОСК, но нищо не се казва за ОПП.?

Дано ми разбрахте въпроса!
#1 | 16.01.2014, 10:44
Публикации: 8 / 2
чл 26 ал 5 от ЗСч
(5) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) Предприятията, прилагащи облекчена форма на
финансова отчетност, които изготвят и представят годишния си финансов отчет на базата на Националните
стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, могат да не изготвят отчет за паричните
потоци и отчет за собствения капитал.

А съгласно параграф 1 от ДР на ЗСч т.15

15. (Нова - ДВ, бр. 96 от 2004 г., изм., бр. 102 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г.) "Предприятия, прилагащи
облекчена форма на финансова отчетност" са предприятията, които в текущата или в предходната година не
надвишават показателите на два от следните критерии:
1. балансова стойност на активите към 31 декември - 1,5 млн. лв.;
2. нетни приходи от продажби за годината - 2,5 млн. лв.;
3. средна численост на персонала за годината - 50 души.

Сега ясно ли е? Ако отговаряш на критериите по т.15 от ДР на ЗСч можеш да не изготвяш отчет за паричните
потоци и отчет за собствения капитал.
#2 | 16.01.2014, 11:03
Публикации: 76 / 2
Не, не е ясно. Този същият текст, който съм  цитирала и аз, указва, че  отчетите се изготвят според НСФОМСП - а те казват, че малките предприятия са освободени от съставяне на ОСК. Не се споменава ОПП.

#3 | 16.01.2014, 11:05
Публикации: 8 / 2
Я прочети хубаво това което съм написал
#4 | 16.01.2014, 13:00
Публикации: 110 / 3
Да помоля за една счетоводна политика ...за неработещо ЕООД, ама все пак трябва да обявя ГФО в ТР. Благодаря !
#5 | 16.01.2014, 13:10
Публикации: 81 / 4

(5) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) Предприятията, прилагащи облекчена форма на
финансова отчетност, които изготвят и представят годишния си финансов отчет на базата на Националните
стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, могат да не изготвят отчет за паричните
потоци и отчет за собствения капитал.

Ако съставяш ГФО по НСФОМСП, то следва,че не е необходимо да съставяш ОПП и ОСК. Пише си го.
Смятам,че това трябва да се оповести в  Приложението на ГФО.
Колкото то Годишния отчет за дейността, който се подава в НАП, то там под ОПП и ОСК си пише с малки букви, че може да не се попълва от предприятията, прилагащи облекчена форма на финансова отчетност, съгласно чл. 26, ал. 5 от Закона за счетоводството
#6 | 16.01.2014, 13:11
Публикации: 100 / 20
Да помоля за една счетоводна политика ...за неработещо ЕООД, ама все пак трябва да обявя ГФО в ТР. Благодаря !

Не разбирам защо според Вас едно неработещо предприятие ще има различна счетоводна политика от работещо . Можете да ползвате такава от други фирми, с които се занимавате. А счетоводна политика - универсална - по принцип няма, тя винаги е съобразена с някаква конкретика.
#7 | 16.01.2014, 13:21
Публикации: 110 / 3
Когато е работеща фирма има много числа за попълване и сч.политика е 5 стр., виждала съм на една страница, с малко обяснения посто сега не мога да си я намеря...
#8 | 16.01.2014, 15:31
Публикации: 226 / 4
Аз така по-миналата година не бях попълнила ОСК и ОПП и  господата от Статистиката ми звъняха да я попълня и да им я продиктувам. Аз също обясних, че сме малка фирма и имаме право на облекчение при съставяне на ГО, но те не се трогнаха от това и си го искаха. На някой да се е случвало такова нещо?
#9 | 16.01.2014, 15:40
Публикации: 110 / 3
Колкото и малка да е фирмата след като има дейност през годината, попълвам всички справки в статистика...
#10 | 16.01.2014, 15:45
Публикации: 81 / 4
Аз така по-миналата година не бях попълнила ОСК и ОПП и  господата от Статистиката ми звъняха да я попълня и да им я продиктувам. Аз също обясних, че сме малка фирма и имаме право на облекчение при съставяне на ГО, но те не се трогнаха от това и си го искаха. На някой да се е случвало такова нещо?

И на какво основание са го изискали? То изрично си го пиша. Хм, странно.
На нас никой не ни е звънял :)
#11 | 16.01.2014, 15:54
Публикации: 226 / 4
А де, поспорих с тях и накрая се отказах. Само ми повтаряха, че било хубаво да ги имат. Даже ми дадоха един ден за да мога да изготвя и да им го продиктувам.
Но вече съм им свикнала и като кажат, че искат нещо ими го правя за да няма разправия и звънене по телефоните. Поне са мн. любезни.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група