Самоосигуряващо се лице с ТЕЛК

06.02.2014, 17:13 36136 35
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.02.2014, 17:13
Публикации: 2 / 1
Здравейте,
имам следния въпрос. Собственик на ЕООД съм. И имам ТЕЛК решение с 50% нетрудоспособност. Дължа ли осигуровки при това решение? Само здравни ли трябва да плащам?
Благодаря.
#1 | 06.02.2014, 17:16
Публикации: 7243 / 1082
А пенсионер ли си?
Ако да - може само здравно. Въпрос на избор.
Ако не си пенсионер - осигуряваш се задължително здравно и за пенсия, а по желание за ОЗМ.
Все пак има значение дали ЕООДто работи, дали си СОЛ или имаш ДУ...
50-те процента ТЕЛК ти дават право да ползваш необлагаем минимум при определяне данъка върху доходите.
#2 | 06.02.2014, 17:51
Публикации: 2 / 1
А пенсионер ли си?
Ако да - може само здравно. Въпрос на избор.
Ако не си пенсионер - осигуряваш се задължително здравно и за пенсия, а по желание за ОЗМ.
Все пак има значение дали ЕООДто работи, дали си СОЛ или имаш ДУ...
50-те процента ТЕЛК ти дават право да ползваш необлагаем минимум при определяне данъка върху доходите.
Не съм пенсионер. ЕООД-то работи и нямам Договор за управление.
Текстовете, които четох, пише за "лица с 50% и над 50%". Дали е така?
#3 | 06.02.2014, 18:08
Публикации: 1873 / 376
Това е законът, няма как да не е така:

Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.

Става въпрос за годишен и месечен доход, а не за осигуровки. Това , което е написала ХХХХХ е точно така.
#4 | 06.02.2014, 23:01
Публикации: 25 / 0
Здравейте! Аз имам следният въпрос: Управител на ЕООД, пенсионер с ТЕЛК 70%, без ДУ. Внасям си само здравно и си подавам декларация за него, но лицето не е подавало Декларация за самоосигуряващо се лице. Това проблем ли е?
#5 | 07.02.2014, 07:10
Публикации: 9666 / 1649
Декларацията за самоосигуряващо се лице ОКД5 се подава за обявяване началото на упражняване на дейност от СОЛ и визира началото на самоосигуряване на лицето. Следвало е да бъде подадена .
#6 | 13.02.2014, 15:57
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Моят случай е следният: стоматолог - свободна професия, само осигуряващ се, роден след 1960г. с ТЕЛК-ово решение за 80% намалена работоспособност за 2 години, от януари 2014г. Всички осигуровки ли да се внасят в пъле размер върху избрания осигурителен доход? И в декларацията по  чл.55 след това да се имат ли в предвид облекченията при определянето на авансовият данък?
Благодаря предварително! 
#7 | 13.02.2014, 16:10
Публикации: 7243 / 1082
А пенсионер ли си?
Ако да - може само здравно. Въпрос на избор.
Ако не си пенсионер - осигуряваш се задължително здравно и за пенсия, а по желание за ОЗМ.
Все пак има значение дали ЕООДто работи, дали си СОЛ или имаш ДУ...
50-те процента ТЕЛК ти дават право да ползваш необлагаем минимум при определяне данъка върху доходите.

Това прочете ли?
#8 | 06.06.2014, 16:48
Публикации: 309 / 38
ХХХХХ прочетох какво си написал и реших да попитам за да съм 100% сигурен.

Ако да - може само здравно. Въпрос на избор. <--- Това го тълкувам така: никой не го задължава да се осигурява за каквото и да било, но ако той пожелае може да внася ЗО.

#9 | 06.06.2014, 16:50
Публикации: 5550 / 369
ХХХХХ прочетох какво си написал и реших да попитам за да съм 100% сигурен.

Ако да - може само здравно. Въпрос на избор. <--- Това го тълкувам така: никой не го задължава да се осигурява за каквото и да било, но ако той пожелае може да внася ЗО.

 :good:
#10 | 06.06.2014, 16:54
Публикации: 265 / 30
Задължават го да се осигурява здравно, а ако пожелае може и за пенсия.
#11 | 06.06.2014, 18:57
Публикации: 6328 / 1033
Като лице добре запознато с материята (с решение на ТЕЛК над 50%, едновременно с това пенсионер и СОЛ), мога да споделя следното:

Само по себе си решението на ТЕЛК не освобождава от задължение за осигуряване по КСО и ЗЗО.

Статута на пенсионер, обаче, освобождава от задължението СОЛ и работещите по ГД, независимо от размера на възнаграждението, да се осигурява по КСО, защото ал. 3 на чл. 4 от КСО е обявена за противоконституционна по отношение на пенсионерите.
Скрит текст :

Същевременно, здравното осигуряване на пенсионерите, явяващи се лица по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 (свободна професия, собственици на фирми и регистрирани ЗП) си е задължително по ЗЗО и не е обявено за противоконституционно (чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО).
Скрит текст :

Пенсионерите СОЛ да запомнят:
1. Могат да се осигуряват по КСО, ако искат
2. По ЗЗО "няма не искам, няма недей"!!!
#12 | 06.08.2014, 18:36
Публикации: 25 / 0
Добре така не се ли получава двойни осигуровки за ЗО - хем като пенсионер, хем като СОЛ пенсионер?
#13 | 06.08.2014, 18:47
Публикации: 7243 / 1082
Погледнато първосигнално - получава се двойно.
От друга страна и доходите са двойни, нали ;)
#14 | 02.10.2014, 15:33
Публикации: 26 / 0
А когато лицето е с 75% ТЕЛК и е пенсионер, но е назначено на Трудов договор, тогава какво внася?
#15 | 02.10.2014, 15:36
Публикации: 6118 / 545
Лицето нищо не внася. Внасят се осигуровки, които са за сметка на лицето и за сметка на работодателя. Няма данък върху доходите, съгласно чл.18 от ЗДДФЛ, но трябва да представи копие на решението от ТЕЛК.
#16 | 02.10.2014, 16:54
Публикации: 484 / 46
Когато лицето е по трудов договор и има ТЕЛК решение му се намаля облагаемата сума с 660 лв. на месец.
#17 | 08.03.2017, 09:13
Публикации: 45 / 1
В програмата на НАП въвеждам Д6 на СОЛ пенсионер само за здравно, същата като миналогодишната и при проверка програмата не я приема, дали има някакво изменение ? Подавам 460х8% за 12 месеца - 441,60лв с код 13 за 2016  :blink:
#18 | 08.03.2017, 09:21
Публикации: 7243 / 1082
В програмата на НАП въвеждам Д6 на СОЛ пенсионер само за здравно, същата като миналогодишната и при проверка програмата не я приема, дали има някакво изменение ? Подавам 460х8% за 12 месеца - 441,60лв с код 13 за 2016  :blink:
От какъв осигурител създавате и подавате Д6-13? Трябва да е от ФЛ по ЕГН. Как я подавате към НАП? Ако е по електронен път, трябва да е с КЕП или ПИК на ФЛ. Обърнете внимание и на периода.
Програмата не проверява сумите, грешката трябва да е другаде.
#19 | 08.03.2017, 09:26
Публикации: 45 / 1
от физическо лице по егн  не е първа декларация миналогодишните седят в архива но когато я проверя в програмата ми изписва грешка "Грешка при структурата поле 'Месец' (колона 1)" и на тази за 2015, която е вече подадена и приета миналата пролет и на новата за 2016 ще я подам с ПИК на лицето но при положение че самата програма не я приема се притеснявам от подаването
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове