актуална версия

НАРЕДБА № 8121з-444 ОТ 3 МАЙ 2016 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И КОНТРОЛА ПО ОБЕЗПЕЧАВАНЕТО НА СИГУРНОСТТА НА БАНКИТЕ И ФИНАНСОВИТЕ ИНСТИТУЦИИ

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат организацията и контролът по обезпечаването на сигурността на банките и финансовите институции и контролът по тяхното изпълнение.

(2) Сигурността се обезпечава чрез изграждане на системи за физическа защита на банките и финансовите институции.

Чл. 2. Разпоредбите на тази наредба се прилагат по отношение обектите на банките и финансовите институции.

Чл. 3. (1) Лицата, които управляват и представляват банките и финансовите институции, отговарят за прилагането на наредбата.

(2) Лицата по ал. 1 създават специализирано звено, което организира и контролира прилагането на изискванията на наредбата.

(3) Лицата по ал. 1 изпълняват лично задълженията по прилагането на изискванията на наредбата, когато не е възможно да се създаде специализирано звено.

Глава втора.
ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА СИСТЕМИТЕ ЗА ФИЗИЧЕСКА ЗАЩИТА

Чл. 4. Банките и финансовите институции приемат:

1. инструкция за охрана, на базата на която се изготвя план за всеки охраняем обект, който съдържа:

а) данни за месторазположението, инфраструктурата и особеностите на обекта, прилежащите помещения, сгради и територии;

б) кратко описание на вътрешния ред, пропускателния режим и задължения на персонала за физическа защита;

в) сили и средства за физическа защита;

г) план за действия при кризисни ситуации (нападение на обекта, терористичен акт, аварии, пожари, природни бедствия и т.н.);

д) ред за контрол по изпълнение на служебните задължения от персонала за физическа защита;

2. правилник за пропускателния режим;

3. инструкция за транспортиране на пари и ценности, когато транспортирането се извършва от банката или финансовата институция.

Глава трета.
СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА СИСТЕМИТЕ ЗА ФИЗИЧЕСКА ЗАЩИТА

Раздел I.
Изисквания при изграждане и съоръжаване на обектите

Чл. 5. (1) Обектите на банките и финансовите институции се съоръжават със системи за физическа защита в съответствие с разпоредбите на Наредба № 7 от 1998 г. за системите за физическа защита на строежите (ДВ, бр. 70 от 1998 г.) и при спазване на специфичните изисквания на тази наредба.

(2) Органът за управление на всяка банка утвърждава категоризиране на обектите си, както следва:

1. обекти първа категория са клонове, офиси и изнесени работни места на банките, в които парите и ценностите в наличност са над 140 000 лв.; в тази категория са трезорните помещения на банките с дневен и денонощен режим на работа и други помещения за съхраняване на пари и ценности;

2. обекти втора категория са клонове, офиси и изнесени работни места на банките, в които парите и ценностите в наличност са от 40 000 до 140 000 лв.;

3. обекти трета категория са офиси и изнесени работни места на банките, в които парите и ценностите в наличност са до 40 000 лв.

(3) Обектите на банките в зависимост от категоризацията по ал. 2 се изграждат и съоръжават и в съответствие с параметрите, посочени в приложения № 1, 2, 3 и 4.

Чл. 6. (1) Обектите на банките и финансовите институции се съоръжават с решетки или защитни стъкла.

(2) Решетките по ал. 1 трябва да отговарят на изискванията по Наредба № 7 от 1998 г. за системите за физическа защита на строежите. Защитните стъкла трябва да бъдат със степен на съпротивление, съобразена с предназначението им и приложения № 1 и 2.

Чл. 7. За обектите на банките и финансовите институции се осигурява по възможност отделен вход при общо ползване на сграда, а при ползване на общи коридори помещенията задължително се отделят с физически бариери.

Чл. 8. (1) Местата, в които се работи с пари и ценности в наличност над 20 000 лв. и които граничат с общодостъпни зони, трябва да отговарят на следните изисквания:

1. да са отделени от общодостъпните зони на помещението с куршумоустойчиви прегради, изградени така, че да не се местят под действие на физическа сила или технически приспособления; отворените фуги между отделните съставни елементи да не са по-големи от 3 мм; използваните материали да отговарят на степен на съпротивление срещу прострелване;

2. вратите да бъдат изпълнени с автомати за затваряне и секретни брави; ключовете на вратите не трябва да се оставят външно в ключалките.

(2) Касовите помещения, в които се работи с пари и ценности в наличност над 20 000 лв., трябва да отговарят на следните изисквания:

1. да имат преграда между касиера и клиента, която да е куршумоустойчива с минимална височина 2,2 м; остъкляванията в куршумоустойчивата преграда между касиера и клиента да не отделят отломки при прострелване, а когато съотношението на страните им е по-голямо от 2:1, да са най-малко тристранно рамкирани;

2. устройствата за приемане и предаване на пари, ценности и документи да са със степента на съпротивление на преградите, в които са вградени; при наличие на отвори за разговор те да бъдат изградени така, че да не е възможна директна стрелба през тях;

3. преградите между отделните работни места в касовите помещения да са удароустойчиви, остъкляванията в тях да имат степен на съпротивление в съответствие с приложение № 1;

4. касовите помещения да са оборудвани със сейф със степен на съпротивление БДС EN 1143-1:2012 и в съответствие с приложение № 4; наличностите в сейфовете не трябва да бъдат видими от общодостъпни места.

(3) Лимитите за парите и ценностите в наличност по ал. 1 и 2 се установяват въз основа на вътрешен акт на банката.

Чл. 9. Трезорните помещения се изграждат и съоръжават в съответствие с БДС EN 1143-1:2012, като се изпълняват и следните специфични изисквания:

1. степента на съпротивление на трезора определя максималната стойност на съхраняваните пари и ценности в него и е посочена в приложение № 3;

2. трезорните помещения имат защитена транспортна връзка с местата за работа с пари и ценности и с дебаркадера;

3. след вратата на трезорното помещение да бъде монтирана стоманена решетъчна врата, оборудвана с брава касов тип;

4. на входа на преддверието към трезорното помещение да бъде монтирана стоманена врата с брава касов тип; допустимо е използването и на система за административен контрол;

5. всички рафтове и шкафове в трезорните помещения са метални; в случай че помещения на банката, некатегоризирани като трезорни, се използват за граждански трезори и в тях има монтирани сейфове, последните трябва да са съобразени с изискванията по приложение № 4;

6. в случаите, в които една или повече от стените на трезорните помещения граничат с външни стени, се изгражда обходен коридор; при невъзможност за изграждане на обходен коридор тези стени допълнително се усилват;

7. депозитните системи на банките да отговарят на изискванията на БДС EN 1143-2:2014.

Чл. 10. При изграждане от банките на дебаркадери те се съоръжават в съответствие със следните изисквания:

1. вратата на транспортния подход към дебаркадера е със степен на защита срещу прострелване;

2. в дебаркадера е планиран авариен изход за персонала, извършващ транспортирането;

3. между дебаркадера и помещението за приемане и предаване на документи, пари и ценности се изграждат устройства за приемане и предаване и уредба за комуникации; материалите, използвани при изграждане на устройствата, са със степен на защита срещу прострелване.

Чл. 11. Помещенията на банките за архив, дилинг и суифт офис, за съхраняване на магнитните носители на информация и книгата на акционерите се съоръжават със системите за физическа защита, предвидени в наредбата, както и се оборудват с надеждни заключващи устройства и/или системи за контрол на достъпа.

Раздел II.
Изисквания за организация, управление и въоръжаване на персонала за физическа защита

Чл. 12. Всяка банка и финансова институция осъществява охраната на обектите с персонал за физическа защита по реда, установен със Закона за частната охранителна дейност, Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия и нормативните актове по прилагането им и при спазване на Наредба № 7 от 1998 г. за системите за физическа защита на строежите.

Чл. 13. Обектите на банките в зависимост от категоризацията по чл. 5, ал. 2 се охраняват, както следва:

1. обекти първа категория - с минимум един денонощен пост и/или сигнално-охранителна техника с изведен сигнал в център за реагиране;

2. обекти втора категория - с минимум един дневен пост или сигнално-охранителна техника с изведен сигнал в център за реагиране;

3. обекти трета категория - могат да се охраняват и от други лица, натоварени с допълнителни функции по физическата защита, и сигнално-охранителна техника с изведен сигнал в център за реагиране.

Раздел III.
Изисквания за оборудване на обектите със сигнално-охранителни и известителни системи и системи за видеонаблюдение

Чл. 14. (1) Сигнално-охранителните и известителни системи в обектите на банките и финансовите институции се изграждат в съответствие с БДС IEC 60839-1-1:1998 и БДС IEC 60839-1-4:1999, системите за видеонаблюдение съгласно БДС EN 50132-7:2012, а системите за контрол на достъпа в съответствие с БДС EN 60839-11-1:2013.

(2) Проектите за сигнално-охранителни и известителни системи и системите за видеонаблюдение се изработват от банките и финансовите институции или лица, на които те са възложили изготвянето на проектите на сигнално-охранителни и известителни системи в техни обекти.

(3) Проектите за сигнално-охранителни и известителни системи, изготвени по реда на ал. 2, се съгласуват с функционално компетентна структура на МВР.

Чл. 15. Всяка банка и финансова институция осъществява охраната на обектите си със сигнално-охранителни и известителни системи по един от следните начини:

1. сключване на договор с търговци, на които е издаден лиценз за извършване на частна охранителна дейност по Закона за частната охранителна дейност;

2. създаване на звена за самоохрана.

Чл. 16. (1) Сигнално-охранителните и известителни системи задължително включват следните видове охрана:

1. периферна охрана - сигнализиране при нападение на периферията на обекта;

2. обемна охрана - сигнализиране при движение на човек в охраняваните помещения;

3. охрана на сейфове - сигнализиране при нападение;

4. охрана на персонала - сигнализиране при нападение на служители.

(2) Сигналите от сигнално-охранителните и известителни системи се подават в специализирани центрове за реагиране.

Чл. 17. Специалните технически изисквания към сигнално-охранителните и известителни системи, които изискват разделяне на зони, са:

1. детекторите в една зона са за един вид охрана, от един тип и не са повече от 3 броя;

2. антисаботажните контакти и детекторите за охрана на персонала са свързани в зони, които непрекъснато са под охрана.

Чл. 18. Управляващото устройство в сигнално-охранителните системи трябва да отговаря на следните изисквания:

1. да поддържа една или няколко изнесени клавиатури;

2. да се дели на части (групи) с независимо включване, изключване и отделни изходи за алармен сигнал;

3. да има енергонезависима памет за запаметяване на минимум 250 алармени събития и възможност за преглед и разпечатване;

4. да има автономно захранване, което да осигурява най-малко 24 часа непрекъсната работа на системата; корпусът на управляващото устройство е метален с антисаботажен контакт.

Чл. 19. Изискванията за оборудване на трезорни помещения са:

1. охрана на вратата с магнитен или механичен контакт и сеизмичен детектор, реагиращ на взрив, пробиващи абразивни и термични инструменти;

2. охрана на стените, пода и тавана със сеизмични детектори, които отговарят на изискванията по т. 1;

3. охраната на помещението с микровълнови доплерови детектори, отговарящи на БДС IEC 60839-2-5:1998, или с пасивни инфрачервени детектори за таванен монтаж, отговарящи на БДС IEC 60839-2-6:1999, с огледална оптика или четворен пироелектричен сензор;

4. паник-бутон във и пред помещението;

5. охрана на обходния коридор с микровълнови доплерови детектори и детектори, реагиращи на вибрации на външните стени;

6. охрана със сеизмични детектори на сейфове в помещения за граждански трезори;

7. камера за видеонаблюдение в помещението за наблюдение към трезорната врата;

8. камерите за видеонаблюдение в трезорното помещение и подходите към него да са с разделителна способност за разпознаване на лицата в зоната.

Чл. 20. Изискванията за оборудване на местата, в които се работи с пари и ценности, са:

1. охрана на персонала с паник-бутони и/или паник-педали;

2. обемна охрана с пасивни инфрачервени детектори;

3. охрана на външните за обекта стъклени повърхности с акустични детектори, отговарящи на БДС IEC 60839-2-7:1999;

4. охрана със сеизмични детектори - при наличие на сейфове, съхраняващи пари и ценности извън работно време;

5. камери за видеонаблюдение.

Чл. 21. Изискванията за оборудване на касовите помещения са:

1. охрана с паник-бутони и/или педали;

2. охрана със сеизмични детектори - при наличие на сейф, съхраняващ пари и ценности извън работно време;

3. в касовото помещение се монтират камери за видеонаблюдение за наблюдение лицата на клиентите и техните манипулации.

Чл. 22. Изискванията за охрана на помещението за архив са:

1. охрана на вратата с магнитен или механичен контакт;

2. обемна охрана с доплерови детектори или пасивни инфрачервени детектори за таванен монтаж, когато помещението е работно място;

3. охрана на външните за обекта стени с вибрационни детектори.

Чл. 23. Изискванията за охрана на входни преддверия, коридори, етажни площадки и работни помещения са:

1. обемна охрана с пасивни инфрачервени или комбинирани детектори;

2. охрана на външните за обекта стъклени повърхности на височина до 4 м от ниво терен и последен етаж, ако има достъп до него от друга сграда;

3. камери за видеонаблюдение на входовете на обекта, на дебаркадера и на зоната за свободен достъп на посетители.

Чл. 24. Изискванията за обезпечаване сигурността на терминални устройства АТМ са:

1. охрана на вратата/ите на терминалното устройство АТМ с магнитен или механичен контакт детектор;

2. монтиран на корпуса на АТМ специализиран сеизмичен детектор за банкомати с три канала за обработка на сигнала (шоков, вибрационен, термичен канал), инсталиран според препоръката на производителя;

3. сигналът от сигнално-охранителната и известителна система да бъде изведен в център за реагиране;

4. сейфът и анкерните връзки в терминалните устройства АТМ да бъдат по БДС EN 1143-1:2012 и съгласно приложение № 4.

Чл. 25. Постъпващата информация от камерите за видеонаблюдение се записва и се архивира за минимум 30 дни.

Раздел IV.
Изисквания за организиране на охраната при транспорт на пари и ценности

Чл. 26. Банките и финансовите институции осъществяват охраната при транспортиране на пари и ценности по реда на Наредба № I-121 от 2004 г. за реда за организиране охраната при транспортиране на ценни пратки и товари (ДВ, бр. 63 от 2004 г.).

Чл. 27. При транспортиране на пари и ценности на банки и финансови институции следва да бъдат изпълнени и следните допълнителни изисквания:

1. извършването на транспорта да се планира по възможност само за светлата част на денонощието;

2. при транспорт на пари и ценности на стойност над 30 000 лв. в използвания специализиран брониран автомобил да бъде обособен сейф (товарно помещение) със степен на съпротивление по БДС EN 1143-1:2012; степента на съпротивление определя максималната стойност на съхраняваните пари и ценности в него и е посочена в приложение № 4;

3. подът на използваните специализирани бронирани автомобили при транспорт на пари и ценности на стойност над 30 000 лв. да е защитен срещу интервенция с ръчна граната;

4. обособените зони в използваните специализирани бронирани автомобили при транспорт на пари и ценности на стойност над 30 000 лв. да са оборудвани с необходимите по вид и обем пожарогасители.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Обекти на банките" са сградите заедно със съоръженията и прилежащите към тях територии на банките, техните клонове, офиси и изнесени работни места, които служат за осъществяване на дейността им.

2. "Терминални устройства АТМ" са устройства по смисъла на Наредба № 3 от 2009 г. за условията и реда за изпълнение на платежни операции и за използване на платежни инструменти (ДВ, бр. 62 от 2009 г.).

3. "Обекти на финансови институции" са помещенията, в които се извършват сделки с чуждестранна валута в наличност.

4. "Дебаркадер" е обособена зона за товарене и разтоварване на пари и ценности.

5. "Защитни стъкла" са стъклата, съответстващи на БДС ЕN 356:2001 и БДС ЕN 1063:2001.

§ 2. Термините "физическа защита", "сигнално-охранителни и известителни системи", "персонал за физическа защита" и "физически бариери" са употребени по смисъла на Наредба № 7 от 1998 г. за системите за физическа защита на строежите.

Преходни и Заключителни разпоредби

§ 3. Тази наредба се издава на основание § 3 от допълнителните разпоредби от Закона за кредитните институции и е приета от Управителния съвет на Българската народна банка с Решение № 52 от 27 април 2016 г. и от министъра на вътрешните работи.

§ 4. Наредба № I-171 от 2001 г. за организацията и контрола по обезпечаването на сигурността на банките и небанковите финансови институции (обн., ДВ, бр. 70 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 68 от 2004 г.) се отменя.

§ 5. Лицата, нарушили тази наредба, носят отговорност по глава петнадесета от Закона за кредитните институции.

§ 6. (1) Изпълнението на разпоредбите на наредбата се удостоверява с протокол за охранително обследване на обектите на банките и финансовите институции, изготвен от лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 и представители на териториалната структура на МВР.

(2) Представители на териториалната структура на МВР са служители, компетентни към елементите на системите за физическа защита.

(3) Протоколите по ал. 1 се изготвят в 3 екземпляра, съответно за: банката (финансовата институция), МВР и управление "Банков надзор" при БНБ.

§ 7. Контролът по прилагането на наредбата се осъществява от подуправителя на БНБ, ръководещ управление "Банков надзор", и главния секретар на МВР.

§ 8. Съответствието с цитираните в наредбата БДС се установява по реда на Закона за националната стандартизация и актовете по неговото прилагане.

Приложение № 1 към чл. 5, ал. 3

Противоударни остъклявания

Степен на съпротива по БДС ЕN 356:2001

Условия на изпитване

Област на приложение

Р1А

3 удара с еталонна метална сфера от височина 1500 мм

срещу вандализъм (камъни, предмети)

Р2А

3 удара с еталонна метална сфера от височина 3000 мм

срещу вандализъм (камъни, предмети), единични къщи в селища

Р3А

3 удара с еталонна метална сфера от височина 6000 мм

срещу вандализъм (камъни, предмети), частни сгради на отдалечено място

Р4А

3 удара с еталонна метална сфера от височина 9000 мм

срещу вандализъм (камъни, предмети), жилищни сгради с мет. констр., отдалечени ваканц. жилища

Р5А

3 х 3 удара с еталонна метална сфера от височина 9000 мм

срещу вандализъм (камъни, предмети), вили и преди всичко научни обекти

Р6А

30 - 50 удара с еталонна брадва

срещу физическа атака (режещ инструмент), фото- и видеомагазини, аптеки, изчисл. центрове, магазини

Р7А

51 - 70 удара с еталонна брадва

срещу физическа атака (режещ инструмент), галерии, музеи, антикв. магазини, псих. отделения

Р8А

над 70 удара с еталонна брадва

срещу физическа атака (режещ инструмент), бижутерии, енерг. центрове, затвори

 

 

Приложение № 2 към чл. 5, ал. 3

Противокуршумни остъклявания

Степен на съпротива по БДС ЕN 1063:2001

Условия на изпитване

Област на приложение

BR1-NS (без осколки)

3 изстрела с куршум с тегло

2,6 г, скорост 360 м/сек, от разстояние 10 м

срещу прострелване с ловджийско оръжие калибър 22 LR

BR2-NS (без осколки)

3 изстрела с куршум с тегло

8,0 г, скорост 400 м/сек, от разстояние 5 м

срещу прострелване с пистолет калибър 9 мм Парабел

BR3-NS (без осколки)

3 изстрела с куршум с тегло

10,2 г, скорост 430 м/сек, от разстояние 5 м

срещу прострелване с револвер калибър Магнум 357

BR4-NS (без осколки)

3 изстрела с куршум с маса

15,6 г, скорост 440 м/сек, от разстояние 5 м

срещу прострелване с револвер калибър Магнум 44

BR5-NS (без осколки)

3 изстрела с куршум с маса 4,0 г, скорост 920 м/сек, от разстояние 10 м

срещу прострелване с пушка калибър 5,56 х 45

BR6-NS (без осколки)

3 изстрела с куршум с тегло

9,5 г, скорост 830 м/сек, от разстояние 10 м

срещу прострелване с автоматична пушка НАТО калибър 7,62 х 51

BR7-NS (без осколки)

3 изстрела с куршум с тегло

9,8 г, скорост 820 м/сек, от разстояние 10 м

срещу прострелване с автоматична пушка НАТО калибър 7,62 х 51

 

 

Приложение № 3 към чл. 5, ал. 3

Категоризация на трезорни помещения

Степен на съпротива по БДС ЕN 1143-1:2012

Съпротива за цялостно разбиване RU

Ключалки съгласно БДС EN 1300:2014

Дебелина на стената

(mm)

Тегло на армировка

(kg/m2)

Област на приложение

Максимална сума (лв.)

брой

клас

0

30

1

А

-

-

-

-

I

50

1

А

-

-

-

-

II

80

1

А

-

-

-

-

III

120

1

А

-

-

-

-

IV

180

1

В

-

-

-

-

V

270

2

В

> 400

30

помещение за съхраняване на пари и ценности

1 000 000

VI

400

2

С

> 400

30

помещение за съхраняване на пари и ценности

1 500 000

VII

600

2

С

> 400

30

помещение за съхраняване на пари и ценности

2 000 000

VIII

825

2

С

> 400

77

помещение за съхраняване на пари и ценности

3 000 000

1050

2

С

> 400

77

трезорно помещение

6 000 000

Х

1350

2

С

> 500

77

трезорно помещение

10 000 000

ХI

2000

3

С

 

 

 

 

 

 

или

> 600

77

трезорно помещение

15 000 000

 

 

2

D

 

 

 

 

ХII

3000

3

С

 

 

 

 

 

 

или

> 750

107

трезорно помещение

20 000 000

 

 

2

D

 

 

 

 

ХIII

4500

2

D

> 1000

154

трезорно помещение

над 20 000 000

 

 

Приложение № 4 към чл. 5, ал. 3, чл. 8, ал. 2, т. 4, чл. 9, т. 5, чл. 24, т. 4, чл. 27, т. 2

Категоризация на сейфове

Степен на съпротива по БДС ЕN 1143-1:2012

Съпротива за цялостно разбиване RU

Ключалки

съгласно БДС EN 1300:2014

Анкериране, необходима сила,

kN

Област на приложение

Максимална сума (лв.)

брой

клас

0

30

1

А

50

стоманен сейф

40 000

I

50

1

А

50

сейф за ценности

80 000

II

80

1

А

50

сейф за ценности, сейф за терминални устройства АТМ

200 000

III

120

1

А

50

брониран сейф, сейф за терминални устройства АТМ

400 000

IV

180

1

В

100

брониран сейф

600 000

V

270

2

В

100

брониран сейф

1 000 000

VI

400

2

С

100

брониран сейф

1 500 000

VII

600

2

С

100

брониран сейф

2 000 000

VIII

825

2

С

100

брониран сейф

над 2 000 000

1050

2

С

100

брониран сейф

над 2 000 000

Х

1350

2

С

100

брониран сейф

над 2 000 000

Статии от КиК

Абонамент 2024

Абонамент 2024

7694
Уважаеми потребители, Платформата е актуализирана и подготвена за работа за 2024 година. ➤ Препоръчваме да...
Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Заличаване Д1 и корекция на Д6

17
Проверете в Д6 да не е останало нещо в другите колони. И подавайте едновременно със заличаващата Д1. Нали от нея идва намалениет...

Болничен и клас

68
Аз пък бих цитирала КСО, чл.40, ал.5 Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите два работни дни от временната неработос...

Граждански договор пенсионер

69
Здравейте, Ако сме сключили граждански договор за м. Март с лице, което на 15.03 се пенсионира, Как се процедира с осигуровките...

Дарение и ддс

142
Не знаем цената , защото каква ще е тази търговска отстъпка като цена, че да се признае ? И това, че подаряваш или отстъпваш на ...
Още от форума